Ankara Arapgir Kalkındırma Derneği Arapgir ilçesinde Kozluk Çayı üzerine yapılması düşünülen HES ile Kozluk Çayının ve Doğal hayatın mahvolmak üzere olduğunu belirterek” Bırakın yıllarca Özgür akan Kozluk çayımız Özgür akmaya devam etsin” diyerek yetkililere seslendi.

Malatya’nın tarihi ve doğal dokusuyla, havası ve suyuyla en güzel ilçelerinden Türkiye’nin sayılı Doğaseverlerin etkinliklerine ev sahipliği yapan ve yüzyıllardır bir gelin gibi Dağların arasından bir gelin edasıyla süzülerek yeşillikler içerisinden akıp vadiyi şenlendiren Kozluk Çayı üzerine yapılması düşünülen HES için Ankara Arapgir Kalkındırma Derneği yetkililere seslenerek Doğa Katliamına sessiz kalmayacaklarını belirtti.

Ankara Arapgir Kalkındırma Derneği Başkanı Hüseyin Özdemir “ içimiz yanıyor” diyerek Arapgir İlçesine Madencilerin Kaya Arası ve HES Santralinin Arapgir’e yapılacak en büyük kötülük olduğunu belirterek Kozluk çayı’na herkesin sahip çıkmasını beklediklerini belirtti.

Başkan Özdemir açıklamasında” Ey tabiatı mahveden doğa düşmanı madenciler olarak Arapgir kaya arasına, Kozluk çayına dokunma dokunursanız yüreğiniz yansın elleriniz kollarınız kırılsın. Ankara da, da olsak o güzellikler bozulmasın diye mücadele edeceğiz.

Gelin kaynana pekmez üretip satıyor Gelin kaynana pekmez üretip satıyor

Sivil Toplum Kuruluşları olarak mücadele edeceğiz. Bırakın yıllarca Özgür akan Kozluk çayımız Özgür akmaya devam etsin, Bırakın Kaya Arası kanyonunda Dağ keçileri özgürce dolaşsın. Tarihimize, Doğal Güzelliklerimize, Suyumuza karışmayın. Çevre katliamına ortak olmayın.

Bizler her ne kadar dışarıda olsak ta gönlümüz, yüreğimiz, parçamız Arapgir’dedir. Hepimizin Arapgir’in her santiminde yaşadığımız geçmişimiz var. Nefes almışlığımız, Anılarımız var. Bunun sökülüp atılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tarihimizi yok etmenize müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Haber: Kayhan İNCEOĞLU