Arapgir, önemli insanları bağrında yetiştiren önemli bir diyardır. İnsanının seçkin, girişimci ve etkileşimci olduğu bilinen çok önemli örnekleri mevcuttur. Bu profildeki insanın en etkileyici numunelerinden biri de Arapgir Belediyesi Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu’dur.

Başkan Haluk Cömertoğlu, kısıtlı imkanlarının arasında şehrini kalkındırmak için çok yoğun çaba sarf eden ve tuttuğunu koparan konumunda olmak için uğraşan bir yönetici portresi. Kaç ilin belediye başkanının master derecesine sahip olup olmadığını bilmiyorum ama Sayın Başkan işletme alanında master derecesine sahip.

Diplomanın o kadar da önemli olmadığını kendi yaşamında ispatlamayı da bilen Başkan Cömertoğlu, belki de eğitimli olmanın verdiği bir anlayışla inovatif girişimlerle katma değeri yüksek ürünleri üreticiden pazara kadar zincir halkaları şeklinde kendisinin emek verdiği bir sistemle fark yaratmayı bilmiştir.

Reyhan, üzüm, peynir, Arapgir Tandır Kebabı eksenli olarak tescil çalışmalarını en lieri seviyede başaran Başkan Cömertoğlu, Arapgir için bir model geliştirmeyi başarmakla kalmamış, aynı zamanda insanları halkalar halinde buna dahil etmeyi de unutmamıştır.

Üreticiye ürününe alım garantisi veriyorum diyerek ekme-biçme faaliyetini özendirip teşvik eden sistemiyle kırsal kalkınmanın dayanak noktası olan bu modeli Başkan Cömertoğlu “Arapgir Kalkınma Modeli” adıyla tanımlamaktadır. Bu modelin anlaşılması ve algılanması için Arapgir’e gelip Başkan’ın kırsaldaki kalkınmayı işletebilmek için geliştirdiği ar-ge çalışmları ve bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkarılan yenilikçi (ya da moda deyimle inovatif) ürünlerini görmek, almak ve elde etmek gerekecektir. Sadece bir bitkisel üründen yirmiyi aşkın katma değeri olan yeni ürün ortaya koymak önemli bir çığır açıcı model olarak görülebilir.

Bir ilçede o ilçenin özgün ürünlerini bu ölçüde sahiplenip de dünyaya satışa sunmak, aslında, söz konusu yörenin ürünlerinin ve değerlerinin farkında olmanın ve korumanın bir geçerli yolu olarak izah edilebilir.

Bütün bunlar çok güzel. Ancak güzel olduğu kadar anlatılmaya ve tanıtılmaya ihtiyaç duyan boyutlara sahiptir. Dünyaya anlatmanın ve tanıtmanın çok zor olmadığı hususları neden Malatya’ya anlatmakta zorlanıldığını ben anlayamadım. Malatya’ya gelen her bireyin gördüğü taktirde Arapgir’e koşa koşa geleceğinin ve özellikle tanıyımca tekrar tekrar gitmek isteyeceğinin canlı tanıklarından birinin de benim olduğumu söyleyebilirim.

Hem bu ürünleri tanımak ve tanıtmak hem de insanlara daha fazlasını yerinde göstermek diye ifade edeceğimiz etkileşim konusu büyük önem arz etmektedir. Özellikle bu etkileşimin öneminin farkında olan yöneticilere sahip olunması beni ziyadesiyle memnun etmektedir. Daha büyük başarılara imza atmanın en geçerli yolu, sadece bireysel ya da  sadece kendimizi tatmin amaçlı bir yaklaşıma sahip olmamaktan geçer.

Gelişme ancak ve ancak bütünleyici yaklaşımlarla maksadına ulaşabilir. Bir anlamda sizin sahip olduğunuz değerlerin komşularınızın değerleriyle birlikte bir anlamı olacaktır. Başkan Cömertoğlu’nun söylemlerinden benim anladığım “Arapgir Modeli” bütünleyici yaklaşıma sahiptir. Güncel ifadesiyle “Havza Modeli” denen bu yaklaşım birleşme ve birlikte hareket etme temeli üzerine oturtulmuştur. Şöyle ki “Arapgir, Arguvan, Divriği, Kemaliye, Ağın ve Keban” ile bütünleişik olarak düşünülmelidir. Hem insan hem de doğa koşullarına haiz değerleri dünyaya birlikte sununca kazanan bu diyarların hepsi olacaktır. Aynı anlayışla “Malatya, Elazığ, Sivas, Adıyaman, Erzincan ve Kahramanmaraş” ile birlikte strateji geliştirmelidir. Eğer bütünleşik olmaz ise herkes birlikte geri kalır, bütünleşik olursa herkes beraber kazanır. Bunun sonucunda, bu sinerji ile kazanan Türkiye olur.

Ekmeğin  partisi ve kökeni olmaz. İnsan olan herkesin yaşamak için doyacağı ekmeğe ihtiyacı vardır. İnsanları terörden, çeşitli belalardan ve sapma davranışlardan uzaklaştırmanın en geçerli yolu ekmeğini kazandırmaktır. Siz eğer ekmeği kazanmada insana sorun yaşatmazsanız, insan da toplumuna sorun yaşatmaz. Aksi durum ise herhangi bir görüşe, mezhep ve meşrebe bakmaksızın önemli sorunları ortaya çıkaracak döl yatağı konumunu ortaya çıkarır.