Havaların ısınması ile birlikte ilçe gezilerine başlayan Malatyalılar, düzenlenen Battalgazi gezisinde tarihi, kültürel ve turizm yerlerini gezerek hafta sonu tatillerini değerlendirdiler.

S

5 ay sonra bulunan donör ile hayata yeniden tutundu 5 ay sonra bulunan donör ile hayata yeniden tutundu

osyal medyada “Vefalı ve Nahif Malatyalılar” adıyla bilinen ve Malatyalılardan oluşan grup Battalgazi ilçesindeki kültür ve turizm ağırlıklı yerleri gezdi.

Battalgazi Belediyesi’ne ait etrafı açık otobüsle geziye çıkan 50 kadar Malatyalı Hasırcılar Sahil Yolu, Gül Bahçesi, Kervansaray, Poyraz Konağı, Arslantepe Höyüğü ve İspendere’yi ziyaret ettiler.

Grup Kurucusu A.Erol Kurhan yaptığı açıklamada; “Malatya’nın gelenek ve göreneklerini tanıtmak. Gerek merkezde, gerekse ilçelerindeki tarihi, kültürel ve turizm yerlerini gezmek ve Malatya’nın kimliğine sahip çıkmak hedefiyle var olan grubumuzda yıllar öncesi birbirlerini tanıyan binlerce insanı aynı çatı altında topladık. Tüm sosyal medyada varız. Ayrıca bir sitemiz ve YouTube kanalımız bulunuyor. “İlçeleri tanıyalım” düşüncesi çerçevesinde başlattığımız gezilerimize Battalgazi ile devam ettik. Battalgazi ilçemiz üzerindeki özellikle doğal olgular görülmeye değer. Bu ilçemizin önü gerçekten açık.  Baraj Gölü sahili, Arslantepe Höyüğü ile önemli bir ilçemiz. Bu ilçemizde iki üniversitemiz de bulunuyor. Malatyalı olup ta buraları görmemiş insanlarımız var. Bir anlamda yaşadıkları ve aşık oldukları kentlerini daha yakından tanımalarını sağlıyoruz.”dedi.

Yaz döneminde Yeşilyurt ve Doğanşehir’den sonra Battalgazi’yi de ziyaret ettiklerini söyleyen A.Erol Kurhan şöyle devam etti; “Gezilerimiz büyük ilgi görüyor. Çeşitli kentlerde yaşayan ve Malatya’ya düğün veya ziyaret nedeniyle gelen bir çok Malatyalı hemşerimizde burada bulunmanın fırsatıyla gezilerimize katılıyorlar. Battalgazi Gezimiz nedeniyle Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e, Belediye Kültür Müdürlüğü’ne, Basın Yayın ve Halkla ilişkiler Müdürü Murat Çolak’a ve Kültür Müdürlüğü’nce görevlendirilen Ayfer Alhan’a çok teşekkür ederiz. Şimdi Darende’ye hazırlanıyoruz. Temmuz’un son Cumartesi günü Darende ilçemizin kültür, turizm ağırlıklı yerlerini gezeceğiz. Ve orada Ağustos ayı gezilerimizi kararlaştıracağız.”