Yeni Malatya Gazetesinin manşetten verdiği Casa Şehitleri Anıtına olan ilgisizliğin ardından, oldukça hareketli bir gün yaşandı. Haberimiz üzerine  Akçadağ ilçesi'nde bulunan 'Casa Şehitliği'ni ilk ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akçadağ ilçe Başkanı Ali Aslan, şehitlikte ilgisizlik yüzünden onlarca ağacının kurumuş olduğunu belirterek yetkilileri göreve davet etti.

TAHİR ÖZÇELİK

Ankara Arapgirliler Derneği: Kozluk Çayıma Dokunma Ankara Arapgirliler Derneği: Kozluk Çayıma Dokunma

Yeni Malatya Gazetesinin haberi üzerinde şehitliğe geldiğini kaydeden Ali Aslan “birçok ağacın bakımsızlık ve ilgisizlik nedeniyle kuruduğunu görüyoruz. Gazete de ve sosyal medya da şehitliğin ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle kaderine terk edildiği yönünde haberleri görünce, 34 bordo bereli subayımızın toprağa verildiği Eğin mahallemizdeki şehitliğimizi bir ziyaret gerçekleştirdik. Gördüğümüz manzaradan utanç duyduk. Burada bir çok ağaç kurumuş. Kuruyan ağaçların bir kısmı kesilmiş, ayrıca anıtta bulunan Türk bayrağı da yıpranmış. Şehitlikte genel olarak bir bakımsızlık, ilgisizlik hakim bunu bugün çok net yerinde gözlemledik. Bu görüntü Akçadağ'a yakışmıyor. Buradan yetkililere sesleniyoruz, biz üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız, sizlerde üzerinize düşeni yapınız" diye konuştu

16 Mayıs 2001 tarihinde, Kuzey Irak’taki görevden dönen bordo berelilerin bulunduğu CASA tipi kargo uçağı henüz belirlenemeyen bir nedenle Akçadağ ilçesi Eğin Mahallesi yakınlarında düşmüş, kazada 34 bordo bereli asker şehit olmuştu.