Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik gidişatına dikkati çeken DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Halkı yoksullaşan bir ülkede nasıl ayakta durulacak. Kimseyi suçlamaya gerek yok. Yoksullaşmanın lobisi Beştepe'dedir" dedi. ANKARA (İGFA) - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin Keçiören ilçe binasının açılışında ülkenin ekonomik gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, Beştepe'nin yoksullaşmanın lobisi olduğunu öne sürerek, "Halkımız yoksullaştıkça, hükûmet ‘ülkemizi ayakta tutmak için buna razı olun’ diyor. Halkı yoksullaşan bir ülke nasıl ayakta duracak? Yoksulluğa böyle bir kılıf uydurmaya çalışıyor. Bugünkü fakirleşmenin tek bir sebebi var. Kimse sağa sola bakmasın, başka ülkeleri ya da iş dünyasını falan suçlamaya çalışmasın. Yok şu lobisi, yok bu lobisi… Bugünkü yoksullaşmanın lobisi Beştepe’dedir" diye konuştu.

"NE YAPTIĞINI BİLMEK...?"

Ağbaba: Yeni Cami Neden Hapsedildi? Buna Kim İzin Verdi? Ağbaba: Yeni Cami Neden Hapsedildi? Buna Kim İzin Verdi?

Rakamlarla değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "İki ay önce Resmî Gazete’de 3 yıllık bir orta vadeli program açıklandı. Altında Cumhurbaşkanı’nın imzası var. Kendi imzasıyla açıkladığı ekonomik programda 2022 dolar kuru 9,30; 2023 dolar kuru 9,80; 2024 dolar kuru 10,30. Bugün dolar 13’ü geçti. Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz. Daha geçtiğimiz eylül ayında 2024 yılı için, dolar kurunu 10,30 olarak açıklamışsın; üç ay geçmeden dolar kuru 13’ü geçmiş. Ne yaptığını bilmek bu mu?” diye sordu.

"DARBE GİRİŞİMİNDEYKEN EKONOMİ BÖYLE BATMAMIŞTI"

Ortada ekonomik kurtuluş savaşı olmadığını iddia eden Babacan, "Çok şükür işgal altında değiliz. 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü olduğunda ekonomimiz bu kadar batmamıştı. AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bunların propaganda aygıtının söylediklerine artık inanmayın. Dolar aldı başını gittiyse, kendi paramız değerini kaybettiyse bunun tek sorumlusu kötü yönetimdir" dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz sebeptir enflasyon neticedir’ ifadelerini ekrana yansıtan Babacan, “İnada devam, tam gaz inat. 10 yıldır öğrenemedin anladık da, şu son 3 ayda bari anlamadınız mı? Son üç ayda Merkez Bankası üç kere faiz indirdi, üçünde de kur arttı, enflasyon arttı. Demek ki sen talimatla faiz indirirsen, döviz kuru da enflasyon da artıyormuş. Bunu ilkokul çocukları bile öğrendi" diye konuştu.