Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren' Mesleki Eğitime Vurulan Neşter İle Yola Devam Edeceğiz.'

Malatya ESKKK  Başkanı Ali Evren açıklamasında"   Çıraklar, Kalfalar ve ustaların ülkemize yeni yatırımcılar iş alemi açacaklarına inanıyorum. Bir zamanlar 28 Şubat’ta mesleki okulların üniversiteye girerken %10 puanı silinerek başlarlardı. Şimdi Hükümetin getirdiği bu önemli programların gelmesi ile ilimizdeki mesleki eğitim merkezlerinde bu programların açılması ile teknik Anadolu liselerine kayıtlar başlayarak programlar başlamıştır.

Kayıt şartlarında yaş sınırı yoktur, 31.12.2021 tarihine kadar kayıt olanların 1 yıllık öğrenim hakkı kaybolmaz Meslek liselerinde olduğu gibi 9. Sınıftan 12. Sınıfa kadar öğrenim görerek, lise diploması, uluslararası alanda geçerli ustalık ve iş yeri açma belgesi almaktadır.

33 Alanda ve 181 dalda mesleğini seçme fırsatı bulunmaktadır.

Haftanın 1 günü okulda teorik eğitim almakta, 4-5 günü işletmede beceri eğitimi almak olacaktır. 9, 10 ve 11. Sınıfta öğrenim görenlereasgari ücretin%30 1.275 TL, 12. Sınıfta öğrenim görenlere ise asgari ücretin %50'si 2.125 TL ödenecektir.

Eğitim süresince öğrencinin SGK İş kazası ve meslek hastalığı ile Genel Sağlık Sigortası primleri devlet tarafından karşılanacaktır. Mezun olduğunda %90 iş bulma garantisi veya kendi iş yerini açma imkânı bulunmaktadır.

Bekçiyi yaralayan uzman çavuş tutuklandı Bekçiyi yaralayan uzman çavuş tutuklandı

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROGRAMINA KİMLER KAYIT OLABİLİR

En az ortaokul veya imam-hatip ortaokulundan mezun olanlar, Açık Lise ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde Kayıtlı Olan Öğrenciler, Herhangi bir lisede kayıtlı olan, mesleki eğitimi olan öğrenciler veya herhangi bir lisede kayıtlı olup, örgün eğitim dışına çıkmış öğrenciler kendi isteğiyle, okuma hakkı bittiği için veya diğer nedenlerle aktif öğrenci olup devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrencilerin velileriyle irtibata geçilerek istekli olanlar, En az lise mezunu olanlar ise; 27 haftalık Ustalık Telafi Programına dâhil edilirler.

Mesleki eğitime yapılan yatırımlar ile toplumların üstünlükleri bilim ve teknoloji alanındaki ulaştıkları düzeyler önem kazanır. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu “Sanatsız Kalmış Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuştur.” vecibesi ile sanata verilen önemi gözler önünü sermiştir.

Ülkemizin geleceği olan çırak, kalfa ve ustalarımız için bu şekilde adımlar atan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese esnaf ve sanatkarlarımız adına teşekkür ediyorum.