Battalgazi Belediyesinin örnek ve vitrin projelerinden Kadın Kooperatifi, yapmış oldukları birbirinden güzel çalışmalarla harikalar yaratmaya devam ediyor.

Bugün sizlere her yönüyle örnek alınması gereken bir projeden bahsetmek istiyorum. Toplumsal kalkınmanın tabana yayılması için kooperatiflerin var olması gerektiğine hep inanmışımdır. Ancak ülkemizde geçmiş zamanlarda kooperatif adı altında kurulan oluşumlar kooperatif ruhuna uygun hareket etmedikleri için kötü anılarla tarih sahnesinden silinip unutulmaya yüz tuttuşlardı. Kooperatif kelimesi ile ilgili bütün olumsuzlukları ortadan kaldıracak, sonrasında yeni girişimlere umut olabilecek Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi ise her anıyla işte kooperatifçilik olacaksa böyle olmalı dedirtiyor.

Bu kooperatif hem bir okul, hem büyük bir aile hem de umudu olmayanlara bir umut vadediyor. Bir kadın hayata tutunmak, kimseye muhtaç olmadan ayaklarının üzerinde durmak ya da aile bütçesine katkı sağlamak istiyorsun ya da daha da ötesi evde boşa geçirdiğin zamanı değerli kılmak istiyorsa işte o zaman Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifinin kapısını vakit geçirmeden çalmalı. Sordum her gelene kapınız açık mı diye dileyen herkese kapımız sonuna kadar açık dediler; yemek yapmayı bilmeli ama değil mi dedim bizim için sorun değil bilmiyorsa da biz onu burada eğitiyoruz ve  sonunda her yerde geçerliliği olan sertifika alma imkanı sunuyoruz dediler.

Ramazan Bayramı dolayısıyla bu Bayram tatlı siparişimi 2019 yılında kurulan Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifinden vermek istedim. Bilmeyenler için kısaca izah edeyim kooperatif bünyesinde ev hanımları yöresel yemekler yaparak satışını yapıyor, kadın istihdamına özellikle de  ev hanımlarına iş imkanı sağlıyorlar. Arife günü tatlımı almaya gittiğimde mutfaklarına girme imkanım da oldu. Bizzat tatlımın açılışının her aşamasını gördüm sadece kendi tatlımı değil onlarca tatlının hazırlanışına tanıklık ettim. Belki evde yapsanız o kadar kaliteli ve bol ürün kullanmazsanız diyebileceğimiz kalite ve bollukta ve tüm hijyen kurallarına azami özen gösterilerek tatlılar hazırlanıyor. Tam da kooperatif ruhuna uygun şekilde piyasa fiyatlarının çok altına satış yapılıyor. Bu bayram Bin tonun üzerinde tatlı satışı yapmışlar. Talep çok daha fazlaymış ancak bu kadarına yetişebildik diyorlar. Herkes çok yoğun çalışıyor ancak o kadar yüksek sahiplenme duygusu var ki herkes mutlu, huzurlu ve keyifliydi. Sadece tatlı konusunda değil normal zamanda da ev yemekleri, pasta çeşitleri yapan hanımların ürünlerine her geçen gün artan talep varmış bu yüzden projenin daha da büyüyeceğini öğrendim ve çok da mutlu oldum. Malatya halkı da Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifini keşfetmiş durumda. Hanımlar ilgiden memnun, vatandaş hizmetten.

Şu anda evinde umutsuz şekilde oturan, geleceğinden kaygı duyan, çocuklarına daha iyi şartlarda bakmak isteyen hanımlar için Malatya’da Battalgazi’nin Kalbi Kadın Kooperatifi varken bu duyguları yaşamaya hakları yok. Şimdi çıkın gidin siz de bu başarı hikayesinin bir parçası olun…

Vatandaşlar olarak bu başarı hikayesini daha da parlatmak bizlerin elinde. Halihazırda Gazi ilkokulunun yanında satış yapılan bir alan mevcut, daha fazla tercih ederek bu hareketi inanılması güç bir düzeye taşıyabiliriz.  Emeği geçen herkesi kutlamak istiyorum… REMZİ HAYTA