Kayahan İNCEOĞLU

Battalgazi ilçesi Şifa mahallesi İnönü caddesi üzerinde bulunan 2 katlı yığma binanın çökmesinin ardından Malatya'daki kentsel dönüşüm sıkıntısı bir daha gündeme geldi.

Yapı Denetimler Kuruluşları Birliği Derneği Malatya Şube Başkanı İnş. Müh. Fatih Sevim, Malatya'da birçok binanın ya kendi kendisine, yada en ufak bir depremle bile yıkılacağını ileri sürerek, kentsel dönüşüm acil planı oluşturulması gerektiğine işaret etti. Sevim; "Sıtmapınarında çöken bina yeniden kentsel dönüşümü gündeme getirdi. Elazığ depremi olalı neredeyse 2 yılı doldurmaya yaklaşmamıza rağmen büyükşehir ve iki merkez ilçe belediyelerimiz tarafından yapıların dönüştürülmesi ile alakalı neredeyse hiçbir çalışma yapılmamıştır. Kenar köşe birkaç yer hariç ne bir dönüşüm projesi ne bir kentsel dönüşüm alanı ilanı yapılmış değildir. Bırakın bunların yapılmasını depremden hasar görmüş orta veya ağır hasarlı yada ömrünü tamamlamış yapı sahipleri yapılarını güçlendirmeden(maliyetler çok uçuk olduğundan) ziyade yeniden yapma yoluna gitmek istediklerinde ise SİLÜET bozulur(halbuki eski hali zaten silüetin kalıplaşmış hali) gerekçesi ile idareler daha önce Malatya Belediyesinin çekmeleri verip taralı alanın doldurulması ile yapılan yapıların şu an taban alanı %40 olarak sınırlandırmasından dolayı yapı  alanlarının neredeyse yarı yarıya düşecekleri bilgisini veriyor. Mevzu böyle olunca eskiden 20 daire olan yapı 10 daireye düşebiliyor. Kim yaptırsın kim dışarıda kalsın . Vatandaş doğal olarak hasarlı evlerin dönüşümünü yapmaktan vazgeçiyor ki hala oturanlar az sayıda değil. Elimiz kolumuz bağlı diyen idareler İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri nin aldığı meclis kararlarından hiç mi haberi yok. İstanbul  B.B si 17.12.2020 tarihinde eski yapıların dönüşümünde eski ruhsat haklarının aynısının verilmesi kararı alıyor, İzmir ise parsel bazında %20, ada bazında %30 emsal artışı kararı alabiliyor. Bağcılar Belediyesi Kentsel dönüşüm biriminde çalışan personele %20 ye kadar yoğunluk yetkisi verebiliyor. Battalgazi belediye meclisi ise sunulan önergeyi ise reddediyor. Sözüm ona  CHP'li belediyeler bu cesur kararı alıyorken,  20 yıldır iktidar olan Ak Parti ye  %70 oy veren  Malatyalı neden bu kösteklere maruz kalıyor. " dedi.

" SİLÜET BAHANESİ"

Kentsel dönüşüm anlamındaki eleştirilerini sürdüren Sevim; "Kusura bakmayın Malatya Belediyeleri, bu iş bahane üretilecek bir iş değil. Sebep bahane değil oy kaygısı olmamasının verdiği rahatlık ve vurdumduymazlık. Kaç belediye kentsel dönüşüm birimi kurdu, kurdu ise ne kadar iş başardı ya da ne kadar yetki verdiniz bu arkadaşlara ki vatandaşın işini çözsünler diye. Depremde hasar gören yapıların büyük bir kısmı ya kendi kendine ya da olası bir orta ve üstü şiddeti depremde enkaz yığınına dönecektir. Ama Cumhurbaşkanımızı arkasına alan belediyeler SİLÜET bahanesi ile yapıların dönüşümüne engel olmaya devam ettikçe enkaz yığınlarının altında kendileri kalacak. Bu arada şöyle bir not düşeyim orta veya ağır hasarlı yapılar tapularında hiçbir şerh olmadığından satışında hiçbir problem olmuyor ve alan vatandaşların bundan hiç haberi olmuyor. Bu tür mağduriyetlerin giderilmesi için ilgili idarelerin bir çözüm bulması gerekiyor." dedi.