Malatya Turgut Özal Üniversitesi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında "Tazelenme Üniversitesi" protokolü Doğu Anadolu Bölgesi’nde ilk Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç arasında gerçekleştirilen protokol 60 yaş ve üzeri insanların üniversitede 4 yıl boyunca belirli konularda dersler alıp; 4 yıl sonunda bir belge ile MTÜ’den mezun olmalarını içeriyor.

 MTÜ’de “Sıra Dışı İşler” Mezuniyet Sergisi açıldı  MTÜ’de “Sıra Dışı İşler” Mezuniyet Sergisi açıldı

"İmzalanan protokolle bölgede rol model olacaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, üniversitelerin sosyal ve kültürel sorumluluklarının da olduğunu ifade etti ve “60 yaş üstündeki herkes müracaat edebilirler tabii ki sayı sınırlamamız olacak. Alacakları dersler genelde sosyal hayatta kendilerine lazım olacak dersler. Herhangi bir mühendislik veya sosyal disiplin dalında değil genel anlamda 60 yaş üzeri insanlarımızın ihtiyacı olan sosyal içerikli dersler olacak." dedi.

Yaşlıların üniversite ile sosyalleşeceklerini ve gençlere de örnek olacaklarını belirten Prof. Dr. Karabulut, “. İhtiyaçlarına ve ilgi alanlarına odaklı, özel olarak hazırladığımız öğretim programıyla, yaşlılarımızın öğrenme merakı ve isteği sadece teşvik edilmeyecek, aynı zamanda kendisine ve topluma hala faydalı olabilen, bağımsız ve katılımcı ’yeni yaşlılar’, bu yeni girişimin katma değeri olacaktır. Yaşam boyu öğrenmenin en önemli özelliği rezervlerinizi korumak ve geliştirmek, yeterliliklerinizi artırmak. Yeni bilgi ve deneyimler edinmek, tecrübe transfer etmek ve tecrübeler kazanmak. Kriz durumunda bunu sevk ve idare edebilmek. Bunları öğrencilerimiz 4 yıl boyunca yeniden öğrenecekler, kampüs içerisindeki genç arkadaşlarımızla paylaşacaklar. Bu karşılıklı öğrenme ve karşılık eğitim programı içerisinde gerçekleşecek olan çok güzel bir model" dedi. BÜLTEN