Malatya Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik anlayışını yaptığı çalışmalarla sahada en güzel şekilde uygulamaya devam ediyor.

Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Pandemi ile başlayan ekonomik sıkıntılar, dar gelirli aileler üzerinde etkisini kış günlerinde iyiden iyiye hissettirmeye devam ediyor. Hükümet, bu süreçte geliri olmayan veya dar gelirli aileler için bir takım adımlar atsa da bu noktada belediyelerin sistemli ve adil çalışması ön plana çıkıyor. Gelinen nokta itibariyle yol, asfalt, alt yapı ve diğer hizmetler ötelenebilir ancak hiçbir vatandaşın özellikle de çocukların yatağa aç girmemesi çok önemli. Bir babanın çocuklarının en temel ihtiyaçlarını dahi karşılama noktasında yetersiz kalıp başını öne eğmesi, annenin aş yapıp çocuklarının önüne koymaması en berbat durum olsa gerek. Bu noktada Büyükşehir Belediyesinin gerçek muhtaç sahiplerine ulaşması, insan onurunu zedelemeden temel ihtiyaçlarını gidermesi, çocuklarının yüzünü güldürmesi gerekiyor. Bu ağır sorumluluğunun farkında olan Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi, Genel Sekreter Yardımcısı İnanç Kara Ölmeztoprak ve Daire Başkanı Adem Bekir Ergül öncülüğünde Türkiye çapında örnek çalışmalara imza atıyorlar. Adeta Malatya’nın sosyal haritasını çıkaran bu ekip, sobası yanmayan, soğukta oturmak zorunda kalan, karnını doyuramayan bu nedenle yatağa aç girmek zorunda kalan tek bir hanenin veya kırtasiye malzemesi alamadığı için okula buruk gitmek zorunda kalan tek bir çocuğun kalmaması için samimi, içten ve özveriyle çalışmaya devam ediyorlar.

Soğuk kış günlerinde azalana komşuluk ve akrabalık ilişkilerinin de etkisiyle millet kapısını kapatıp sıcak yuvasında oturuyor ancak geliri olmayan veya yetersiz olan insanları kendi haline bırakmayan Malatya Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Başkanlığı, gıdadan, sağlık malzemelerine; giyimden, kırtasiye malzemelerine kadar yardıma muhtaç her haneye bizzat ulaşıp ihtiyaçlarını gideriyor. Bu anlamda her türlü övgüyü hak eden başarılı ekibi kutluyorum.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da bu konuda ki tutumuna ayrıca değinmek gerekiyor. Çoğu belediye yapılan sosyal yardımları yedi düvele duyurmak için çaba harcarken, Malatya Büyükşehir Belediyesi kimseye duyurmadan tam da Yüce Dinimiz İslam’ın emrettiği şekliyle yardımları yerlerine ulaştırıyor ve sosyal belediyecilik anlayışına en fazla ihtiyaç duyulan şu dönemde vatandaşları mağdur etmiyor.