Bayrama sayılı günler kala esnafta bayram hazırlıkları devam ederken, tatlıcılar çarşısı Bayram havasını yakalayamamış durumda. Geçtiğimiz yıllara göre müşteri sayısında azalma hâkimken, esnaf gözünü son 2 güne dikti ve müşterisi için hazırlık içerisinde.

“KADAYIF DAHA FAZLA ALINIYOR”

Vatandaşın diğer tatlılara yönelik daha ucuz olan kadayıfa rağbet ettiğini ifade eden çarşı esnafından Mehmet Emin Doğan; “Ramazan ayının son günlerindeyiz. İşlerimiz Allah’a şükür iyidir. Bu zaman ki ortama göre çok şükür. Tatlının pahalı olmasından dolayı vatandaş kadayıfa yöneldi. Bu pandemiyle birlikte kadayıfa yönelim daha fazla oldu. Birde kadayıfın ucuz olmasından dolayı vatandaş kadayıfa yöneliyor. Öte yandan damak tadından vazgeçmeyenlerin tercihi de kadayıf. Geçen yıl ile bu yıl arasında fiyatlarda yüzde yüz zam oldu. Geçen yıl 14-15 TL’den kilosunu verdiğimiz kadayıfın kilosu bu sene 30 TL oldu. Ama un fiyatına göre şuan biz düşük veriyoruz diyebilirim. Kadayıfın kilosu normalde 35 lira. Biz kar marjımızdan kesmiş durumdayız şuan.” dedi.

ŞEKER SIKINTISI DEVAM EDİYOR

30 Yıldır baba mesleğini devam ettiren tatlıcı ustası Bayram Aydın; “Şeker sıkıntımız vardı. Evraklarımızı tamamlayıp bu sıkıntıyı giderdik. Ama yine de şeker sıkıntısı var. Bu bayram arası vatandaşımıza kendi imalatımız olan yatsı, tel kadayıf, baklava ile Malatyalı vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Pandemiden dolayı insanlar, tel ve yassı kadayıfa rağbet gösterdi. Alıp kendileri evlerinde yapıyorlar.” İfadelerinde bulundu.

“SIRAYA GİRERLERDİ”

Geçmiş yıllarda Bayrama haftalar kala çarşının kalabalık olduğunu ve vatandaşın ürün almak için sıraya girdiğine dikkat çeken Aydın; “Bu bayram biraz sakin geçiyor. Son 2 gün biraz artar. Eskiden Bayrama 1-2 hafta kala kadayıf sırası olurdu.  Ama şuan böyle bir canlılık yoktur. Önerimiz vatandaşa erken almaları daha güzel. Son güne bırakırlarsa hamur olur, iyi çıkmaz, aceleye gelir. Fiyatlara gelecek olursak, un fiyatları çok yüksek olduğu için çiğ kadayıfın kilosunu 30’a hazır kadayıfın ise kilosunu 40 liraya, cevizli baklavanın kilosunu da 50 liradan veriyoruz.” diye konuştu.

Onay OZAN