Zirai anlamda çiftçiyi 2022 yılında hem kuraklık, hem de artan girdi maliyetleri zorlayacak. Uzmanlar çiftçilere kuraklık ve maliyet anlamında hareket etmeleri ve bu kapsamda bir planlama yapmaları konusunda uyarılarda bulunuyor. Bu anlamda kuraklık ve maliyetler anlamında ziraat mühendisleri odası Malatya Şube başkanı Fevzi Çiçek’ten zirai anlamda değerlendirme aldık. 
 “Yeterli Yağış alınamadı”
Çiçek kuraklık ve artan girdi maliyetlerine dikkat çekti. Uzun dönemde yeterli miktarda yağış alınamadığına işaret eden Çiçek, “Meteoroloji bildiğiniz gibi bir uyarı yaptı ama Malatya geneline yönelik bir uyarı. Hangi bölgeye şuan ne kadar yağış düşeceğini şuan kestirmek mümkün değil. Ancak bizim endişemiz şu, biz tarım takvimine göre yani Eylül ayından itibaren yağışları değerlendiririz. Uzun yıllar ortalamasına göre şuan metrekareye düşen yağış miktarı açısından çok ciddi eksiklerimiz var. Dolayısıyla bu kuraklık riski hala devem ediyor. Böyle gitmesi durumunda 2022 üretim dönemi çok ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya olma durumu söz konusu. Zorlu bir yıl geçireceğiz gibi görünüyor. Çünkü yağış miktarları bayağı bir düşük. Eğer ilkbahar döneminde de bu durum devam etmesi durumunda özellikle tarımsal kuraklık açısından, gerçi meteorolojik ve hidrolojik açıdan da sıkıntılarımız olacak. Böyle bir endişemiz var.  Malatya coğrafyasına baktığımız zaman yüksek kesimlerde yağışlar oldu. Daha ziyade düşük ve ova kesimlerde beklenen yağışlar olmadı. Ama bu yüksek kesimlerde de uzun dönem ortalamasının çok çok altında gerçekleşti. “ dedi.
“Girdi maliyetleri endişesi”
Çiftçiyi kuraklıktan sonra artan girdi maliyetlerinin de etkilediğine dikkat çeken Çiçek, “Mevcut girdi maliyetlerinin yükselmesi  özellikle mazot, tohum, zirai ilaçların yükselmesi çiftçilerimizi zorlamakta. Birçok sonbahar ekimlerinde özellikle hububatlarda ya kısıtlı gübre kullanımı yaşandı,  yada kullanılmadı. Meyve bahçeleri ha keza birçok bölgede kullanılamadı yada az kullanıldı. Buda önümüzdeki dönemlerde tabi gübredir, bakımdır, zirai mücadele verimi ve kaliteyi etkileyeceği için böylede bir sıkıntımız var. Hem kuraklığa bağlı olarak bir verim düşüklüğü endişesi taşıyoruz. Eğer yeterli besleme olmadığından dolayı bir verim kaybıda olursa ciddi anlamda üretimde düşüşler söz konusu endişesi taşıyoruz. Bu nedenle çiftçilerimiz yeni ürün ekeceklerse, yeni planlamalar yaparken, maliyetleri ve iklim faktörlerini hesaplayıp ona göre ürün tercihi yapmalarını ısrarla tavsiye ediyorum.” diye konuştu.