Doğanşehir Polat Kasabasında 25 yıl önce Gazeteciler tarafından bulunan Polat Sulu Mağara, (Damlataş Mağarası) Tabiat Varlığı olarak onaylanarak tescil edildi.

ELİF TİLBAÇ

Doğanşehir Kaymakamlığüından yapılan açıklşamada "İlçemiz Polat Mahallesi sınırları içerisinde bulunan, Polat Sulu Mağarası'nın "Tabiat Varlığı – B Grubu Mağara" olduğuna ve grubu göz önüne alınarak belirlenen koruma alanı sınırlarının uygun olduğuna ilişkin Kayseri Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nca alınan 26/08/2021 tarihli ve 484 sayılı karar, 03/11/2021 tarihli ve 2128802 sayılı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı(Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) Bakanlık Makam Olur'u ile onaylanmıştır" denildi.

1990 Yılında ilk kez ilçede görev yapan gazeteciler tarafından bulunan Polat Sulu Mağarası Damlataş Mağarası olarak kamuoyuna duyurulmuştu. Yıllarca ilgi gösterilmeyen Sulu Mağara gezginlerin ziyaret etmesinin ardından Doğanşehir Kaymakamlığı Harekete geçerek Sulu Mağaranın tabiat varlığı sayılması amacıyla Kayseri Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonuna başvurmuştu.

Polat Sulu Mağarası için bundan sonra yapılacakları yakından takip etmeye çalışacağız.

 Evinin ağılını atölyeye çevirdi yıllardır bağlama yapıyor  Evinin ağılını atölyeye çevirdi yıllardır bağlama yapıyor