Her yıl dünyanın finans başkentlerinden birinde organize edilen Dünya Gümrük Örgütü PICARD Konferansı’nın 13’üncüsü, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi’nin Gümrük ve Ticaret Bakanı olduğu dönemdeki çabalarıyla bu yıl, 9-11 Ekim tarihleri arasında Malatya’da yapılacak.

Güler Hazar- Her yıl dünyanın finans başkentlerinden birinde organize edilen Dünya Gümrük Örgütü PICARD Konferansı’nın 13’üncüsü, AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi’nin Gümrük ve Ticaret Bakanı olduğu dönemdeki çabalarıyla bu yıl, 9-11 Ekim tarihleri arasında Malatya’da yapılacak.
Dünyanın en yüksek katılımlı uluslararası organizasyonlarından biri olan Dünya Gümrük Örgütü PICARD  Konferansı’na 192 ülkeden, aralarında, DGÖ üyeleri, üst düzey bürokrat, yönetici, akademisyen, stratejist ve özel sektör temsilcisinin bulunduğu yaklaşık 400 konuğun katılacağı bildirildi.
Malatya’nın ve kentin sahip olduğu değerlerin dünyaya tanıtılması yolunda önemli fırsatlar da sunan Dünya Gümrük Örgütü 13. PICARD Konferansı’nın programı ve ayrıntıları Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan imzasıyla ilgililere gönderilen davetiye ekinde açıklandı.
DGÖ 13. PICARD Konferansı’nın birkaç ay önceden Malatya’da yapılacağının belli olmasına karşın, Malatya il yöneticilerinin, üç günlük toplantının, İstanbul’daki Malatyalılara kayısı dağıtımından öteye gidemeyen Malatya Tanıtım Günleri organizasyonu tarihleri ile çakışması nedeniyle, uluslararası bu toplantıyı engellemeye ve iptal etmeye çalıştığı ileri sürülmüştü.
Bu iddialar üzerine toplantının Malatya’da yapılmasını sağlayan dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, ER TV’de katıldığı bir programda Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanlarının dünya ölçeğindeki bu toplantıya herhangi bir katkı sunmadığını açıklamıştı.
AK Parti Malatya Milletvekili Tüfenkci, DGÖ 13. PICARD Konferansı’nın Malatya’da yapılması konusundaki çabalarının arka planını anlatmış, buna karşılık, Malatya il yöneticilerinin toplantının önemine uygun davranmadığını belirtmişti. Tüfenkci “DGÖ 13. PICARD Konferansı çok büyük bir organizasyon. DGÖ Genel Sekreterliği seçiminde Türkiye olarak destek verdiğimiz genel sekreterden 2018 konferansının Türkiye’de yapılmasını istedik. Kabul ettiler. İstanbul veya Antalya’da yapılmasının uygun olacağını söylediler bize. Ben de, “Bu şehirleri zaten tanıyorsunuz. Ben ‘DGÖ açısından size daha önemli bir şehir öneriyorum. Gelin dünyada ilk gümrük uygulamalarının yapıldığı tarihi Aslantepe Höyüğü’nün olduğu Malatya’da yapalım bu toplantıyı’ dedim. DGÖ’ne kabul ettirdik Malatya’yı. Bu organizasyona çok az bir süre var. Ama ne kamuoyunda tartışılıyor, ne basın dile getiriyor, ne de ilin yöneticilerinde bunun heyecanı var mı, bilemiyoruz. Bu ilin valiliğinde, büyükşehir belediyesinde, ilçe belediyelerinde, sivil toplum kuruluşlarında bunun heyecanı ve adını bile duyamıyoruz" şeklindeki sözleri Malatya Valiliği’ni, Malatya Büyükşehir Belediyesi yöneticilerini ve ilçe belediye başkanlarını eleştirmişti.
DGÖ 13. PICARD Konferansı Programı
İçerisinde ‘Sınır Aşan Ticaretin Kolaylaştırılması’, ‘Veri Analitiği ve Yolsuzluk’ başlıklarının da bulunduğu, 9 Ekim Salı günü Malatya Anemon Otel’de başlayacak Dünya Gümrük Örgütü 13. PICARD Konferansı’nın üç günlük programı ve yapılacak sunumlar şöyle:
9 Ekim Salı
10.00 Açılış töreni ve protokol konuşmaları
11.30 Toplantı Açılış Konuşması
13.30-15.00 Bir Vaka Çalışmasında Kullanılan Veri, Güvenlik ve İstihbarat
Ticaretin Kolaylaştırılması: Sınır Aşan Ticaret İçin En Uygun Politika
15.30-17.00 Ticaretin Kolaylaştırılması: Sınır Aşan Ticaret İçin En Uygun Politika (Devam)
10 Ekim Çarşamba
09.00-10.30 Verilerin Yenilikçi Kullanımı
Gümrüklerin Ölçülmesi
Ticaretin Kolaylaştırılması: DGÖ Üyelerinin Deneyimleri
11.00 -12.30 Gümrüklerde Veri Kullanımında Yenilikçi Yöntemler
Ticaretin Kolaylaştırılması: DGÖ Üyelerinin Deneyimleri (Devam)
13.00-15.00 Aslantepe Höyüğü’nü Ziyaret
15.00 -16.30 Veri Analitiği, Yolsuzluk ve Performans
Gümrüklerde Bağlantılılık
16.45-18.15 Veriler ve Yasa Dışı Ticaret
Gümrüklerde Bağlantılılık
11 Ekim Perşembe
08.30 – 10.30 Gümrük İdareleri ile Akademi Arasında İşbirliğine Dayalı Araştırma ve Geliştirme Projeleri (DGÖ’ye üye tüm gümrük idareleri bu projelerden gelecekte nasıl yararlanabilir?)
Sınır Aşan E-Ticarette Gümrüğün Yeri
10.45-11.30 Ana Konuşma
11.30-12.00 Yuvarlak Masa Toplantısı: INCU Araştırma Projeleri
12.99 -12.30 Yuvarlak Masa Toplantısı: DGÖ PICARD Profesyonel Standartlarının Geleceği
12.30-13.00 Kapanış
14.00 -20.00 Nemrut Gezisi