EĞİTİM:
Bol sıfırlı TEKNOKENT

Tahir ÖZÇELİK

31 Aralık 2020 tarihi itibariyle Türkiye’de üniversiteler ve TEKNOKENT'lerin 2020 yılı patent başvuruları açıklandı.

TÜBİTAK’ın verilerine göre geçen yıl üniversitelerin lisanslanan patentlerden kazandıkları gelir, önceki yıla göre yüzde 180 artarak, 7 milyon TL'yi aştı.

Doğu Anadolu bölgesinde, Elazığ ( Fırat Üniversitesi) Şanlıurfa ( Harran Üniversitesi) üniversitelerde  patent başvuruları da ticari patent sırlamasında yer alırken Malatya'nın ise patent alamadığı ortaya çıktı.

Teknoloji geliştirme ve ticarileştirme yetkinlikleri patent verisi ile ortaya çıkarmak ve patent ekosistemimini gelişimini görünür kılmak amacı ile Patent Effect tarafından Türkiye 2020 patent raporu hazırlandı.

Türkiye’nin yapay zeka alanındaki Patent Şampiyonları

Yapay zeka alanındaki yayınlanmış patent başvurularında 2020 yılında yayınlanan patent başvurularında bir azalma görülse de son 5 yıllık (2016-2020) süreçte bu alandaki başvurularda %227 oranında bir artış meydana gelmiştir.

Yapay zeka alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, İstanbul Üniversitesi 13  proje, TÜBİTAK (7),Osmangazi Üniversitesi (5),İTÜ (4),İst. Cerrahpaşa Üniversitesi (3),Anadolu Üniversitesi (3), Yeditepe Üniversitesi (3),Medipol Üniversitesi(2), Medipol Üniversitesi (2),Karadeniz Teknik Üniversitesi (2) Elazığ Fırat Üniversitesi (2) proje ile aldı.

Siber Güvenlik

Siber güvenlik alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, İTÜ (6) proje, Medipol Üniversitesi(4),TÜBİTAK (4),İstanbul Üniversitesi (3), Koç Üniversitesi (2) Elazığ Fırat Üniversitesi (1),Bursa Uludağ Üniversitesi (1),Gaziantep Üniversitesi (1),Gebze Teknik Üniversitesi(1) ve Marmara Üniversitesi (1) proje.

Biyoteknoloji

Biyoteknoloji alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, İstanbul Üniversitesi 42 proje ile yer alırken, Yeditepe Üniversitesi (28),TÜBİTAK (23),İTÜ (16), Sabancı Üniversitesi (14), Ege Üniversitesi (10) Anakara Üniversitesi (10) Yıldız Teknik Üniversitesi (10), Atatürk Üniversitesi (8) ve Erciyes Üniversitesi yer aldı.

Finans

Finans alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, İstanbul Üniversitesi. Proje ile ilk sırada yer alırken, İTÜ (1), Gaziantep (1),Boğaziçi Üniversitesi (1),İst. Aydın Üniversitesi (1),Medipol Üniversitesi (1),Koç Üniversitesi (1),Maltepe Üniversitesi (1)

Batarya Teknolojileri

Batarya teknolojileri alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, Yıldız Teknik Üniversitesi 8 proje ile ilk sırada yer alırken, TÜBİTAK (6), Gaziantep Üniversitesi (3), Harran Üniversitesi (2), Özyeğin Üniversitesi (2), Atılım Üniversitesi (2,) İstanbul Üniversitesi(2),İTÜ (2), Sabancı Üniversitesi (2) Ulusal Bor Araş. Enst. (2)

Perakende ve E-Ticaret

Perakende ve e-ticaret alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, İstanbul Üniversitesi 3 proje ile yer alırken, FSM Vakıf Üniversitesi (2)Bartın Üniversitesi (2),Dokuz Eylül Üniversitesi (2), Eğe Üniversitesi(1), İst. Cerrahpaşa Üniversitesi (1) Gaziantep Üniversitesi (1) Hasan Kalyoncu Üniversitesi (1) Anadolu Üniversitesi (1) Koç Üniversitesi (1),

Robotik Teknolojiler

Robotik teknolojiler alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında İstanbul Üniversitesi 8 proje ile ilk sırada yer alırken, Gaziantep Üniversitesi (5), Koç Üniversitesi (5),Yıldız Teknik Üniversitesi (4), Sabancı Üniversitesi (4),İYTE(3), Özyeğin Üniversitesi (3),Harran Üniversitesi(2), Bahçeşehir Üniversitesi(2),Gedik Üniversitesi (2)

Havacılık ve Savunma

Havacılık ve savunma alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında, İstanbul Üniversitesi 194 proje ile ilk sırada yer alırken, Medipol Üniversitesi 37, Atatürk Üniversitesi 30,TOBB ETÜ 28,İstanbul Aydın Üniversitesi 21,Yeditepe Üniversitesi 20,Sabancı Üniversitesi 19,İstanbul Cerahpaşa Üniversitesi 16, Dokuz Eylül Üniversitesi 16,Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 14.

Telekomünikasyon

Telekomünikasyon alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında İstanbul Üniversitesi 63 proje ile ilk sırada yer alırken, Medipol Üniversitesi 21,İTÜ 19, Sabancı Üniversitesi 15, Koç Üniversitesi 12,Çankaya Üniversitesi 12,TUBİTAK 7, Özyeğin Üniversitesi 7,ODTÜ 6,TOBB ETÜ 8.

İleri Malzemeler

İleri malzemeler alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında istanbul Üniversitesi 55,TUBİTAK 47,Sabancı Üniversitesi 44,İTÜ 36,Yeditepe Üniversitesi 24,Yıldız Teknik Üniversitesi 22, Koç Üniversitesi 21,Ege Üniversitesi 18, Atatürk Üniversitesi 17, Gaziantep Üniversitesi 13.

Tekstil

Tekstil alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında İstanbul Üniversitesi 10, İTÜ 10,Gaziantep Üniversitesi 5 İstanbul Aydın Üniversitesi 4, Hasan Kalyoncu Üniversitesi 3,Atatürk Üniversitesi 3, Medipol Üniversitesi 3,Sakarya Üniversitesi 3,Sabancı Üniversitesi 2 Ege Üniversitesi 2.

Gıda ve İçecek

Gıda ve içecek alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında 562 proje ile ilk sırdada yer alırken, TUBİTAK 16,İstanbul Üniversitesi 15,Gaziantep Üniversitesi 12, Ankara Üniversitesi 10,Yaşar Üniversitesi 7,Ege Üniversitesi 6, Harran Üniversitesi 5,Hasan Kalyoncu Üniversitesi 4, Yıldız Teknik Üniversitesi 4.

Üretim ve Yapı İşleri

Gıda ve içecek alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında İstanbul Üniversitesi 22 proje ile ilk sırada yer alırken, İTÜ 11, Sabancı Üniversitesi 11, Karadeniz Teknik Üniversitesi 8,Dokuz Eylül Üniversitesi 6 Harran Üniversitesi 5,Fırat Üniversitesi 5, Anadolu Üniversitesi 5,Yıldız Teknik Üniversitesi 5, Gaziantep Üniversitesi 4.

Tarım

Gıda ve içecek alanında en fazla patent başvurusu yapan üniversiteler sıralamasında Harran Üniversitesi 25 proje ile ilk sırada yer alırken, Yeditepe Üniversitesi 15,İstanbul Üniversitesi 13, Kastamonu Üniversitesi 9, Atatürk Üniversitesi 7, Ankara Üniversitesi 7, Atatürk Üniversitesi 7, Düzce Üniversitesi 5, Çukurova Üniversitesi 5,Anadolu Üniversitesi 5,Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 5.

Kurumların patent portföylerinin gücünü belirleyen önemli faktörlerden biri de tescil (patent belgesi) alabilme başarısına bakıldığında ise, Sabancı Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, TÜBİTAK, Özyeğin Üniversitesi ve Koç Üniversitesi oldu.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÖNDERLİ İMAM HATİP ÖĞRENCİLERİ PROJE...
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği’nin hayata geçirdiği “Türkiye’nin Önderleri” Projesi kapsamında...

Haberi Oku