CHP Genel başkan yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Gelen zamlara baktığımız zaman esnafın ayakta kalabilmesi mümkün değil. Bir esnafın dükkanı açması Aralık ayı, yada Kasım ayına göre maliyetler açısından 2,5 kat fark var. Bu nedenle esnaf doğal bir kapanmayla karşı karşıya.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde genel kurulunu yapan kahveciler odasının yeni yönetimine CHP’li Ağbaba’dan hayırlı olsun ziyareti gerçekleşti.

LGS’de Malatya’dan 4 öğrenci birinci LGS’de Malatya’dan 4 öğrenci birinci

“Esnaf zor durumda”

Ziyarette ilk olarak bir değerlendirme yapan Kahveciler odası başkanı Hacı Karanfil, “Genel kurulumuzu yaptık. Sayın vekilimizi bu anlamda hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Yönetim kurulum adına kendilerine hoş geldiniz diyor ve teşekkür ediyorum. Esnaf ziyaretlerini yapıyorsunuz, görüyorsunuz her şey ateş pahası maalesef. Elektrik ve doğalgaz aldı başını gitti. Birde işsizlik var malumunuz. 24 Ocak depremiyle Malatya’mızda deprem korkusuyla içeriye kimse girmedi ve kahvelerimiz boştu. Ondan sonra ise pandemiden dolayı da kapandık. Bayağı bir sıkıntımız oldu. En fazla mağdur olan odamızın üyesi.”  dedi.

“Eksikler var”

24 Ocak depreminin yıl dönümü için bir değerlendirme yapan CHP’li Veli Ağbaba: “Malatya ve Elazığ depreminin yıl dönümü. Deprem sadece Sivrice’ymiş gibi Türkiye’ye yansıdı ama aslında Malatya’nın genelini etkiledi. Başta Pütürge, Doğanyol, Kale, Battalgazi, Yeşilyurt olmak üzere birçok ilçemizi doğrudan etkiledi. O dönemde sıcağı sıcağına tabi Türkiye büyük bir dayanışma gösterdi. Hem bizim belediyelerimiz, hem çeşitli kuruluşlarda olabildiğince yardım etmeye çalıştılar. Bizde burada hem gıda anlamında, çadır anlamında, hayvan yemi anlamında elimizden geldiği kadarıyla destek olduk. Yine o süreçte yaklaşık 1 hafta boyunca köylerdeki eksikleri tespit etti. Elazığ’dan konutlar yapılmaya başlandı. Çeşitli problemler var. Bu bölgede halen mağduriyetler devam ediyor. Maalesef bu depremin 3. Yılına girmemize rağmen sorunlar çözülebilmiş değil. Umarım kısa sürede bu sorunlar çözülür.  Özellikle köylerde insanlara konut yapılmıyor. ‘taşıt gitmiyor, grayder gitmiyor’ gibi çeşitli sebepler üretiliyor. Devletin görevi tabi bu sorunları çözmek. Ayrıca siz Doğanyol, Pütürge, Kale’nin köylerinde kendi köylerinde hayvancılık yapan, tarımla uğraşan insanları şehre yönlendirirseniz, şehrin yükü artacak hem de işsizlik artacak. Oralarda üretim yapılmayacak, tarım yapılmayacak. Böyle bir tehlike ile karşı karşıyayız. Dolayısıyla köydeki insanların şehre yönlendirilmesi kadar yanlış bir şey yok.  Mutlaka herkesin kendi bulunduğu yerde konutları yapılmalı.” diye konuştu.

“üzerinden 6 yıl geçti”

Hekimhan depremini de gündemine alan Ağbaba;“Yine Hekimhan ve Kuluncak depreminin 6. Yılı. Oda herhalde Türkiye’de en mağdur olan yer Hekimhan ve Kuluncak’tır. Maalesef halen bir çivi çakılabilmiş değil. Hala nutuklar atılıyor, hala laflar söyleniyor ama maalesef konutlar teslim edilebilmiş değil. Orada Hekimhan ve Kuluncak’ın mağduriyeti de devam ediyor. Sanki Hekimhan, Kuluncak Türkiye’nin ilçesi değil de başka bir ülkenin ilçesi gibi muamele görüyor. Biliyorsunuz Türkiye’de birçok felaket yaşandı. Hem yangın, hem sel felaketleri yaşandı. Onların bir kısmı çözüldü, çeşitli destekler verildi. Malatya afet bölgesi ilan edilmediği gibi maalesef sorunlarımız çözülemedi ve çözülmek için beklemeye devam ediyor.” diye konuştu.

“Esnaf kapatma noktasında”

Pandemi ve gelen zamlarla birlikte esnafın kapanmanın eşiğinde olduğuna dikkat çeken Ağbaba: “Pandemide esnafımız çok etkilendi. Bunların başında kahve işletmeleri, çay ocakları, kafeler geliyor. Biliyorsunuz tamamen kapatıldı. Maalesef bu esnaflarımızda çokta destek olunamadı. Kahvehaneler, kafeler, düğün salonları çok büyük mağduriyetler yaşadı. Maalesef sosyal devlet olma sorumluluğunu Türkiye yerine getiremedi. Şimdi pandemi hızla devam ediyor. Bence geçmişten çok daha yüksek rakamlarla karşı karşıyayız. Bir kapanma söz konusu değil. Ama şimdide bir doğal kapanma ile karşı karşıyayız. Gelen zamlara baktığımız zaman esnafın ayakta kalabilmesi mümkün değil. Geçtiğimiz 1055 TL ödenen BAĞKUR primi şimdi 1726 liraya yükseldi. Elektrik geçtiğimiz yıllarla bu yıl arasında 2 kat fark var, en az 2 kat fark var. Doğalgaz 2 kattan fazla. BAĞKUR primi yüzde 66’larda zamlanmış. Bir esnafın dükkanı açması Aralık ayı, yada Kasım ayına göre maliyetler açısından 2,5 kat fark var. Bu nedenle esnaf doğal bir kapanmayla karşı karşıya. Esnafa eğer destek verilmese, kademeli elektriğe geçen bir esnaf nasıl şalterini kapatacak. Esnafı geziyoruz birçok esnaf lambasını kapatmış durumda. Suyu unuttuk Malatya’da su yüzde 35 arttı.” dedi.

“Alım gücü hızla düşüyor”

Vatandaşın ve esnafın alım gücünün hızla düştüğüne dikkat çeken Ağbaba: “Türkiye’de enflasyon yüzde 36,8 görünüyor, ben size söyleyeyim Şubat ayında enflasyon yüzde 50’ler seviyesinde olacak. ülkeyi yönetenler ‘enflasyon tek haneye düşecek’ diyorlar ya büyük bir yalan. Alım gücümüz hızla düşüyor. Diğer taraftan insanların temel kullanması gereken elektriği, doğalgazı, suyunun maliyeti artıyor. Türkiye hızlı bir yoksullaşma ile karşı karşıya. Esnaflar toplu kapatmalarla karşı karşıya kalabilir. Şuanda memleket bahar havasını yaşıyor.  Bu elektrik, doğalgaz faturalarının etkisini 1-2 ay içerisinde hissedecek. Ayrıca en düşük emekli maaşı 1500’den 2 bin 500 TL’ye yükseltildi. 1500 mü, 2500 mü daha büyük? Derseniz matematik kuralları alt üst oldu 1500 daha büyük. Alım gücü arasında yüzde 30 fark var. Aynı şekilde asgari ücrette öyle eridi.” dedi. 

“Dolar düştü diye halay çektiler”

2018 ile 2022 arasındaki döviz kurlarını da gündemine alan Ağbaba;“Türkiye fakirleşiyor, yoksullaşıyor Dolar Kasım ayından bu güne 8’den 13,5 a yükselmiş.  Bizim Malatyalılar ne yapıyor sağ olsunlar, Dolar 18,33’den düştü diye davul zurna çalıyorlar. O davul zurna çalanlar var ya Dolar’ın düğünlerde sadece sahtesini görmüşlerdir. Dolar’ın 8’den 13 liraya sanki bay Kemal yaptı. 2018’de Dolar 4,7 iken 3 kat artmış davul zurna çalıyorlar. Bir algı ile karşı karşıyayız.” Diye konuştu.

“sanayide üretim durdu”

Sanayi bölgelerinde elektrik uygulamasını değerlendiren Ağbaba: “Sanayide 3 gün boyunca elektrik kesildi. 3 gün boyunca üretim yok. Çiftçi gübre atamıyor. Çiftçi ilaç atamıyor. Gübre artık altın değerinde. İnşaatçı inşaat yapamıyor, demir altından daha fazla prim yapmış. Esnaf, sanayici zor durumda.” Şeklinde konuştu.