Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeni düzenlenen Eski Malatya meydanında İncelemelerde bulundu. İncelemelerde meydanda bulunan ve depremde zarar gören cami için değerlendirmede bulunan Güder, caminin tarihi olup olmadığına dair sonuç beklediklerini ve buna göre hareket edeceklerini ifade etti.

Battalgazi Belediye başkanı Osman Güder Eski Malatya’da gerçekleştirilen meydan düzenlemesini yerinde görmek amacıyla incelemelerde bulundu.

 “BİRÇOK RİVAYET VAR”

Eski Malatya meydanında bulunan cami için birçok rivayetin olduğunu anımsatan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder; “Şu an Eski Malatya Meydanı'ndayız. Şu an içinde bulunduğumuz alan,  Alacakapı Camisi'nin bulunduğu yer. Bu Cami hakkında değişik rivayetler var. Buradan emekli olan bizim meclis üyemiz hocamız var. Diyor ki, ‘bu binayı ben yaptım Yani yapıldığı tarihi hatırlıyorum’ Diğer bir rivayette de şöyle diyorlar. ‘Burada İslam Hoca diye anılan Trabzonlu bir hoca yapmış. Burada yer alan kitabeli yani üzeri yazılı taşlardan da yararlanmış. Bu kitabeli taşların korunması adına yapıların içerisine koymuş’ Şu an mevcut minareye baktığımızda minarenin değişik yerlerinde bu taşları görmemiz mümkün.” dedi.

Buranın durumu ile ilgili olarak Vakıflar Genel Müdürümüz ile de görüştüğümüzde ‘bu yazıların eski yazı olduğu, ama bunun tarihi bir değeri olmadığı’ söylendi.  Ancak burada ihtilaflar var. Şu an mahkemelik olmasından kaynaklı mahkeme sonuçlanınca buradaki mescidin devamı şeklinde Meydan düzenlemesi olacak. Veyahut  mahkeme tarafından ‘tarihi bir eser özelliği yoktur’ denildiğinde Camiyi yıkıp, arzumuz, isteğimiz,  Eski Malatya'da tarihsel kültürel eserlerimiz var. Bunları gün yüzüne çıkarmaya çalışıyoruz. Gün yüzüne çıkarırken de insanların buraya gelmesini ve Eski Malatya’dan, buradaki bilgilerden, belgelerden,  tarihten istifade etmesini arzuluyoruz.

“GÜZEL BİR MEYDAN KAZANDIRMA ARZUSUNDAYIZ”

Eski Malatya’ya güzel bir meydan kazandırmak için çalıştıklarına dikkat çeken Güder; “ Yaklaşık 3 yıldır Meydan çalışmasını burada yapmaya çalışıyoruz ve şu an İnşallah yaklaşık bir hafta on gün sonrasında yapı çalışmaları başlayacak.  Eski Malatya güzel bir meydan kazandırmak arzusundayız. İnsanlar gerek ulusal anlamda, gerek uluslararası anlamda, Malatya’ya geldiğinde kadim medeniyetlerin olduğu ve Eski Malatya’yı ziyaret etsinler.  Ayrıca Malatya’daki hemşerilerimiz de buradaki yerleri tanımak ihtiyacı hissediyorlar. Dolayısıyla insanlar buraya geldiklerinde burada rahat bir şekilde hem tarihi mekânları ziyaret etmesi gerekiyor, diğer tarafı da turist biliyorsunuz tarihi mekânları ziyaret ettikten sonra kendi özellikle yiyecek gıda ihtiyacını karşılayacak bir alan istiyor. bu anlamda çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Başkan Gürkan ‘Cumhurbaşkanımızı Malatya’ya Davet Ettik’ Başkan Gürkan ‘Cumhurbaşkanımızı Malatya’ya Davet Ettik’

 “ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

Burada diğer kurumlarla irtibatlı olarak çalışmaları adım adım ilerlettiklerini söyleyen Başkan Güder; “Kültürel varlıklarla ve anıtlar kuruluyla her aşamasını onlardan izin alarak yol yürümeye çalışıyoruz.  Biraz önce de Sivas anıtlar kurulunda arkadaşlar buradaydı. Onlara yapmış olduğumuz çalışmaların da bundan sonraki adım hakkında onları bilgilendirilmiş olduk.  Kısaca Eski Malatya'nın şöyle bir tabiri var. Burada yaşayan vatandaşlar işte Metropol ilçe olunca eski Malatya'yı Köy Mahallesi statüsüne aldınız şeklinde şikâyetleri ve serzenişleri var.  Bizde diyoruz ki çalışmalarımız tamamlandığında tüm bu şikâyetler ortadan kalkacak ve Eski Malatya Kervansaray önü güzel bir meydana kavuşacak” dedi.