Malatya’nın en sağlam yerleri açıklandı!

İnönü Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Boyraz, Malatya’nın sağlam zeminlerini açıkladı. Boyraz, dört bölgeyi belirterek etüt yapılamsı kaydıyla yerleşim yeri yapılamsı için uygun alan olduğunu söyledi

Ebubekir Atilla
Ebubekir Atilla Tüm Haberleri

İnönü Üniversitesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeki Boyraz, deprem sonrası Malatya'nın geleceği hakkındaki görüşlerini Çalıştay raporunda paylaştı. Boyraz, şehrin toprak yapısını ele alarak Malatya'nın piedmont kuşağının kaba unsurlu kırmızı renkli konglomeralardan oluştuğunu belirtti. Eski Malatya, Hatunsuyu ve Orduzu civarındaki birimlerin çakıl, kum ve killerden meydana geldiğini ifade etti.

Boyraz, sağlam zeminli bölgeleri sıralayarak Malatya'nın son 20-30 yılda gelişip genişlediği alanların Kuvaterner araziler üzerinde olduğunu vurguladı. Şehrin güneyindeki dağlık kuşak ve akarsuların oluşturduğu birikinti düzlüklerinin, özellikle Çilesiz, Karakavak, Bostanbaşı (Yakınca), Yeşilyurt ve Gündüzbey Mahalleleri gibi bölgelerde yoğun yerleşmeye neden olduğunu belirtti. Ayrıca, Malatya güneyindeki yamaçların, kuzeydeki arazilere göre daha sağlam zemin özelliklerine sahip olduğunu ve bu bölgelerin yerleşmeye uygun olduğunu ifade etti. Beydağları'nın yamaçları, Malatya-Kayseri yolu güneyi, Malatya-Hekimhan yolu batısı (Askeri Alan), Gelincik tepesi ve doğu yönlü Bulgurlu köyü gibi alanların sağlam zemin özellikleri gösterdiğini söyledi.

Şehrin toprak yapısından ilk olarak bahseden Boyraz; ”Malatya şehrinin geliştiği piedmont kuşağını kaba unsurlu kırmızı renkli konglomeralar oluşturur. Birikinti yelpazeleri kuşağının alt kesimlerine gidildikçe alüvyal malzemenin boyutları küçülür. Eski Malatya, Hatunsuyu ve Orduzu civarındaki Kuvaterner birimleri çakıl, kum ve killerden meydana gelmektedir. Daha çok Aydoğan Deresi ve Beylerderesi'nin doğu kesiminde, Topsöğüt civarında kuru derelerle parçalanmış ve üzerinde yer yer tepelikler oluşmuş olan eski birikinti yelpazeleri ile Pleyistosen sekileri ve birikinti konileri de alüvyonlardan oluşur.” Dedi.

Sağlam zeminli bölgeleri sıralayan Boyraz; ”Malatya şehrinin kurulduğu, özellikle son 20-30 yılda geliştiği ve genişlediği alanlar Kuvaterner araziler üzerindedir. Şehrin güneyindeki yüksek dağlık kuşaktan (Malatya Dağları), akarsular aşındırılan materyalleri ve taşınmış malzemeleri ovanin yamaçlarından biriktirerek geniş birikinti düzlükleri oluşturmuştur (Birikinti yelpazeleri). Yani Malatya havzası güneyindeki araziler günümüzde yerleşmeye sahne olan taşınma ve biriktirme (piedmont) düzlüklerinden oluşturmuştur. Özellikle son 20 yılda yoğunlaşarak yüksek katlı yerleşmeye maruz kalan Çilesiz, Karakavak, Bostanbaşı (Yakınca), yer yer Yeşilyurt ve Gündüzbey Mahalleleri bu birikinti zemin üzerinde yapılaşmıştır. Malatya güneyindeki yamaçlar, kuzeydeki arazilere göre daha sağlam zemin özelliğindedir Beydağlarının yamaçları, Malatya- Kayseri yolu güneyi, Malatya -Hekimhan yolu batısı (Askeri Alan), Gelincik tepeden başlayarak doğu yönlü Bulgurlu köyü sırtlan ve yer yer aşınmış kayalık yüzeyler zemin etütleri yapılmak kaydıyla yerleşme açısından sağlam zemin özelliği gösterir.” Diye konuştu.

01 Ara 2023 - 18:56 Malatya- Gündem

Mahreç  Ebubekir Atilla


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Malatya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Malatya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Malatya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Malatya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Abdullah Yiğit - Kısaca yazamazmısınızda evire çevire yazıyorsunuz.Bazı gerizekalı yöneticiler ve onlara yardakçılık yapan imar plancılarına defalarca izahat yapıldı ama rant yüzünden özalper mahallesinde bulunan şıhbayram camiisinin güney,güneybatı kısmı ile beyler deresi arası çevre yolu ve yeşilyurt yolu arasında kalan alan yerleşime uygun olmayan alandır eski tarım arazileridir.Paralelli mahallesi ile yeşilyurt yolunun güney kısmı sağlam zemin olup yerleşime en uygun alandır ama bu alanların çoğu villa arazisi olarak değerlendirildi ve 2,5 kat imar izni ile adeta yok edildi.İmardan anlayan düzgün bir yönetici olmadığı için böyle ölümcül olaylar başımıza gelmektedir.Toki evlerinde hiç zayiat olmazken malatya hok oldu.Sağolun varolun işe yaramazlar.

Yanıtla . 18Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 16:57