FATİHA SURESİ OKUNUŞU, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Fatiha Suresi, her namazda kılınan bir sure olup anlamı ile faziletleri oldukça sık araştırılmaktadır. Peki, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Türkçe Anlamı ve Faziletleri Neler? Fatiha Suresi hangi faydaları sağlıyor?

Merve Doğan
Merve Doğan Tüm Haberleri
Fatiha Suresi Okunuşu
Fatiha Suresi Anlamı
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Kur'an'ın birinci suresi olan Fatiha Suresi, açılış anlamına geldiği ve kur'anın ilk suresi olduğu için bu ismi almıştır. Elham olarak ta adlandırılan Fatiha Suresi faziletler oldukça merak ediliyor. Dua ve Yakarış olarak  görülen Fatiha Suresi ile alakalı tüm merak edilenleri sizler için sıraladık...

FATİHA SURESİ OKUNUŞU, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Fatiha Suresi Okunuşu

Bismillâhirrahmânirrahîm.
1. Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla.
2. Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.
3. O, rahmândır ve rahîmdir.
4. Ceza gününün mâlikidir.
5. (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.
6. Bize doğru yolu göster.
7. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!

FATİHA SURESİ OKUNUŞU, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Fatiha Suresi Anlamı

Fatiha Suresi ayrıca ikinci ayetinin başlangıcı nedeniyle "Elham" olarak da bilinir.

Surenin diğer adları arasında Ümmü’l-Kitab, es-Seb’ul-Mesânî (tekrarlanan yedi ayet), el-Esâs, el-Vâfiye, el-Kâfiye, el-Kenz, eş-Şifâ, eş-Şükr, es-Salât bulunmaktadır.

Kur'an'ın öğretilerinin bir özeti olan Fatiha Suresi'nde, tek Allah'ın varlığı, hâkimiyeti, tek ilah oluşu ve ibadetin yalnızca O'na yapılması vurgulanır.
Övgünün yalnızca Allah'a ait olduğu tema, Sebe' Suresi'nde de tekrarlanır.
Fatiha Suresi aynı zamanda bir dua ve yakarış olarak kabul edilir.

FATİHA SURESİ OKUNUŞU, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Fatiha Suresi Türkçe Anlamı

1- Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.
2- Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur.
3- O, rahmândır ve rahîmdir.
4- Ceza gününün mâlikidir.
5- (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.
6- Bize doğru yolu göster.
7- Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! Âmin.

FATİHA SURESİ OKUNUŞU, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

Fatiha Suresinin Faziletleri

Fatiha Suresi'nin fazileti o kadar büyüktür ki, çeşitli hadislerde bununla ilgili bilgiler aktarılmıştır:

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: "Zikrin en üstünü 'La ilahe illallah', duanın en yücesi 'Elhamdulillah'tır." (Tirmizi)

Ebû Hüreyre (R.A.)'den rivayet edilen bir hadise göre, Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şöyle buyurmuştur: "Kim Fatiha Suresi'ni okumadan namaz kılarsa, bilsin ki bu namaz eksik ve noksan olur."

Fatiha Suresi'nin şifa özelliğiyle ilgili olarak şöyle buyrulmuştur: "Fatiha'yı okumak bütün dertlere devadır. Her türlü zehre karşı şifadır." (Feyzü'l-Kadir)

Fatiha Suresi'nin bir diğer fazileti ise nazarlardan korumasıdır: "Fatiha ile Ayetel Kürsi'yi okuyana, o gün nazar değmez." (Deylemi)

Fatiha Suresi, Kuran'ın en büyük ve faziletli surelerinden biri olduğu için ölmüşlerimizin ardından da okunur. "Sizden biri vefât ettiğinde onu fazla bekletmeyin! Onu serî bir şekilde kabrine götürün! Kabrinin baş ucunda Fatiha Suresi ve ayak ucunda da Bakara Suresi’nin sonu (Amenerrasulü) okunsun!" (Taberani)

Fatiha Suresi'nin bu faziletleri ve şifası, onun önemini ve değerini bir kez daha vurgular.

Fatiha Suresi, Kur'an'ın özeti gibidir.

Fatiha ile yalnızca Allah'a övgüde bulunulur ve inanarak okuyan kişinin Rabbine yaklaşması arzulanır. Bu surenin sırları keşfedilir ve dileğine hızla ulaşılır, şeref ve makam sahibi olunur. Fakirlik, kötülük ve korkulardan emin olunur, hem dünya hem de ahiret saadetine erişilir.

Fatiha Suresi bin zahir ve bin batın olmak üzere toplam iki bin mânâyı barındırır. Ayet sayısı 7'dir ve Fatiha 25 kelime içerir. Bazı alimlere göre 123, bazılarına göre 125, bazılarına göre ise 130 harften oluşur.

Hasta için 41 Fatiha okunursa şifa bulunur.

Her gün sabah namazının farzı ile sünneti arasında 41 defa Fatiha okuyan kişi; makam ve mevki sahibi olur, fakirlik görmez, hastalığı varsa şifa bulur, zayıfsa kuvvetlenir, emniyet içinde olur ve çocuğu olabilir.

Ayrıca 7 Fatiha okuyan kişiye hayır kapıları açılır.

25 Estağfurullah, 11 İhlas, 7 Fatiha, 33 Selatü Selam okuyarak, Peygamberimizin (s.a.v.), evliyaların ve ashabın ruhlarına hediye eden kişi, onların hürmetine Allah'tan şifa bulur. Farz namazlarından sonra 20 defa Fatiha okuyan kişinin rızkı genişler, durumu düzelir ve iç dünyası nurlanır.

Sabah namazından sonra 30, öğle namazı sonrası 25, ikindi namazı sonrası 20, akşam namazı sonrası 15, yatsı namazı sonrası 10 defa Fatiha Suresi okunur. Bu şekilde toplamda 100 defaya ulaşılır ve devam eden kişiye Allah istediğini verir.

Farz namazlarını takiben 100 Fatiha okuyan kişi, arzusuna hemen kavuşur. Sabah namazından sonra 125 Fatiha okuyan kişi de istediği şeyi elde eder.

Fatiha Suresini 125 bin defa okuyan kişi, büyük faydalar elde eder. Her gün 313 defa Fatiha okuyan kişinin istekleri ve arzuları yerine gelir, tembellik ve korkudan kurtulur ve Allah onun içini ve dışını temizler.

Yatarken Fatiha ile 3 İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyan kişi, her türlü tehlikeden güvende olur. İçi su dolu kaba 40 Fatiha okuyup, hastanın bedenini o su ile yıkarsa hastalık şifa bulur.

Haceti veya isteği olan kişi, akşam namazından sonra 40 Fatiha okuyarak Allah'tan dileğini isterse, dileği kabul olur. Göz ağrısı için sabah namazının sünneti ile farzı arasında 40 Fatiha okuyan kişi, şifayı Allah'tan diler ve ardından tükrüğünü parmak ucuyla gözüne sürer veya hastanın yüzüne üfler.

Yola gidecek kişi, kapıdan çıkarken 40 defa Fatiha okursa, güven içinde geri döner.

FATİHA SURESİ OKUNUŞU, Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu, Anlamı, Faziletleri

27 Nis 2024 - 14:29 - Gündem

Mahreç  Merve Doğan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Malatya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Malatya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Malatya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Malatya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.