Malatya'da yeni müfredat nasıl olacak?

Millî bilince sahip, ahlaklı, erdemli, milleti ve insanlık için faydalı ve güzel olanı yapmayı ideal edinmiş; beden, zihin, kalp ve ruh bütünlüğüne sahip bilge nesiller hedefleyen, yeni öğretim programlarına temel oluşturan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredat taslağı tanıtım ve değerlendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır başkanlığında gerçekleştirildi.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
Malatya'da yeni müfredat nasıl olacak?
Malatya'da yeni müfredat nasıl olacak?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen toplantıya, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü idarecileri, okul müdürleri katıldı.

" Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" müfredatının önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, “Hepimizin bildiği gibi eğitim pek çok bileşenden oluşan bir bütündür. Kökleri geçmişle beslenen eğitim, dallarını daima geleceğe uzatmalı; yeni filizler vermelidir.

Bilişim çağında her alanda hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanmaktadır. Çağın gereklerini yerine getirmek için her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yenilenme ve güncellenme kaçınılmazdır. Ülkemizin dünyada yaşanan değişim ve dönüşümlerden geri kalmaması ve çağı yakalaması amacıyla yaklaşık on yıldır süren bir çalışma ve büyük bir emek neticesinde “ Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ortaya konulmuştur.

Malatya'da yeni müfredat nasıl olacak?

“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”; öğrenci profili, beceriler çerçevesi, erdem-değer-eylem modeli, sistem okuryazarlığı, alana ait bilgi kümeleri bileşenlerinden oluşan bütüncül bir modeldir. Bu modelin amacı sadece çağına uyum sağlayan değil; yüzyıla damgasını vurabilecek, erdemli, ahlaklı, milleti ve insanlık için faydayı benimsemiş bilge nesiller yetiştirmektedir.

İnsan madde ve manadan oluşur. İnsanın varoluşunu kemale erdirmesi esas itibarıyla eğitim ile gerçekleştirilebilir. İnsanın hayatındaki iyi, doğru, faydalı ve güzel; hep bu çerçevede ancak farklı şekillerde ortaya çıkar. Bu bağlamda “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”, sahip olduğu mefkûre ile toplumu ve ülkesini imar eden şahsiyetler yetiştirmeyi ahlaki bir sorumluluk olarak ele almaktadır.

İnsan ve toplum hayatında yer alan tüm alanların dikkate alındığı bir eğitim yaklaşımı olan bütüncül eğitim modeli esas alınarak hazırlanan eğitim programları taslakları kamuoyunun görüşüne sunulmuştur. Programın öne çıkan özelliklerinin başında Erdem-Değer-Eylem Modeli yer almaktadır.

Malatya'da yeni müfredat nasıl olacak?

Programlarda dikkat çekici bir diğer husus Milli Eğitimin genel amaçları doğrultusunda “yetkin ve erdemli insan” yetiştirme hedefidir. Sadece akademik başarıya odaklanmanın doğru olmadığı ilgili tüm çevrelerce kabul görülmektedir. Çünkü eğitim bireylerin sadece zihinsel gelişimiyle ilgilenmez. Onu beden ve zihin bütünlüğü içerisinde ele alır. Bütüncül eğitim modeliyle sorgulayıcı, üretken, bilge, cesaretli, merhametli, vatansever, estetik duyarlılığa sahip, iradeli, ahlaklı ve sağlıklı yetkin ve erdemli bireyler yetiştirme öncelikli bir hedeftir.” şeklinde açıklamalara bulundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır’ın açıklamalarının ardından “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” öğretim programları ve eğitim alanındaki yeni yol haritası ile ilgili yapılacak olan çalışmalar değerlendirilerek, öğretim programı sunumu gerçekleştirildi.

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli detaylarına ekten ulaşabilirsiniz.

Ekli Dosyalar

15 May 2024 - 13:44 Malatya- Gündem

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Malatya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Malatya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Malatya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Malatya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.