Hasan Çelebi ve Çevre Köyleri Dayanışma Derneği (HAS-DER) tarafından ekimi yapılan alanda ilk hasat törenle başladı.

Engin: Kerbela’yı Doğru Anlamalıyız Engin: Kerbela’yı Doğru Anlamalıyız

Hekimhan ilçesine bağlı Hasan Çelebi Mahallesinde gerçekleşen ilk hasat törenine Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ile dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Davul zurna eşliğinde halay çekilerek başlanılan programda konulan Dernek Başkanı Erkam Aslan, hasattan elde edilen geliri öğrencilere burs olarak vereceklerini belirterek, "Bu yıl aldığımız kararla beraber toprakla tohumları buluşturduk. Yönetim kurulu tarafından aldığımız karar sonrası tarlada nohut hasadını yapıyoruz ve buradan elde edilen gelirle bölgede okuyan öğrencilerimize ve civar köylerde okuyan öğrencilerimize hemsosyal bir gelir hem de eğitimlerine katkı sunmak istiyoruz." diye konuştu.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'da, "Bu coğrafyada bu ülkede kim toprakları ekiyorsa, bu ülkenin geleceğine özellikle çocuklarımıza, torunlarımıza bir şey bırakabiliyorsa gerçekten çok değerli bir şey yapıyoruz. Bundan kaynaklı da hepinizin huzurunda köyde yaşayan insanlarımızın ve dışardan gelip köye destek veren yönetimi özellikle Hasan Çelebi ve çevre köyleri dayanışma derneği yönetimine teşekkür ediyorum" dedi.

Gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakma adına herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Maçoğlu, "Bu toprakları kirleten kimse sadece toprağı değil bizleride kirletiyor, doğayı, yaban yaşamı kirletiyor. Her bölge de bir çalışma var. Derneklerimiz kooperatiflerimiz, kadın kooperatifleri ortak üretim yapan herkes lütfen bu topraklara sahip çıksın. Kimse gelip bizi kurtarmayacak, çalışmak için kimse önümüzü açmayacak bizi kurtaracak kendi ellerimizdir. " ifadelerini kullandı.