Akaryakıta ve diğer girdi maliyetlerine gelen zamlar ile yağışların beklenen sürede olmaması nedeniyle un ve bulgur gibi temel gıda maddelerinde sürekli olarak yükselişe neden oluyor.

Çamlıca Okullarından LGS 2022’de büyük başarı Çamlıca Okullarından LGS 2022’de büyük başarı

Akaryakıt fiyatlarının 30 TL’ye ulaşması ve üretimi etkileyen diğer maliyetlerin artması ve yağışların istenilen süreçte olmaması nedeniyle bu yıl hububat ve bakliyat ürünlerinde geçen yıla göre yükse oranda bir yükselişe neden oldu.

Fiyatlar ve üretim süreci ile ilgili piyasayı değerlendiren ve Küçük sebze halinde esnaflık yapan Cafer Güldağlı; Bulgur 14 TL, Pirinç, mercimek, fasulye 23-25 TL değişiyor. Bu sene ile geçen sene arasındaki fark, bu sene hava biraz kurak gitti. Ekinde olmadı onun için de biraz fiyat fark etti. En çok zamlanan ürün un, bulgur, mercimek oldu. Yeni mahsul geldi ama daha üretime girmedi. Devlet tarım konusunda,  arpa il buğdaya düşük bir fiyat koydu. Bu da vatandaşı mutlu etmiyor. Yani bir litre mazot 30 TL, bir torba gübre nereden baksan 600-700 bin TL oldu. Nakliyesi var, iş yeri var, masrafı var, vatandaşı kurtarmıyor tabi. Köylünün zarar etmesi şöyle, hava kurak gittiğinden dolayı ekin az oldu. Bu sene yağışlar zamanında olmadı. Mesela diyelim Mayıs ayındaki yağan yağmur, Mart’ta yağdı. Kışın zaten ekin fazla su da istemiyor. Yağmur Mayıs’ta yağacaktı ki ekin gelişsin, verim versin, o da olmadı yağmur zamanında yağmalı ki ekin verimli olsun. Şuan en fazla artış olan ürün un. 25 kilogramlık bir torba un 225-250 TL civarında.” dedi.