Malatya'da saz imalatı ile uğraşan Mustafa Kısacık, ağacın notaya yolculuğunu anlatarak; “iyi bir bağlamanın, İyi bir sazın tınısını bilmek ve mutlaka el emeği göz nuru ile sazı imal etmekten geçtiğini" söyledi.

Malatya Turgut Temelli Alt kavşağı Barış İş hanı içerisinde saz imalatı yapan Mustafa Kısacık, Kendisini yetiştiren Ustasından dükkânını devraldı ve severek yaptığı mesleğini devam ettirmeye çalışıyor.

Kemerköprü-Alişar Ve Mahmutlu Grup Yolu Asfaltlanıyor Kemerköprü-Alişar Ve Mahmutlu Grup Yolu Asfaltlanıyor

 Kısacık, saz yapımında birçok ağaç çeşidinin kullanıldığını her bir ağacın tınısının ve sesinin farklı olduğuna dikkat çekti.

“AĞACI İYİ TANIMAK GEREK”

İyi bir bağlama ortaya çıkartmak istersen kullanılacak ağacı iyi tanınması gerektiğine işaret eden Kısacık; "Ağacın notayla yolculuğu inanın bambaşka bir dünya. Müzik aletleri imalatçılığını rahmetli Hasan Çağlar'dan devraldım ve onun yanında yetiştim. İyi bir bağlama yaparken öncelikle ağacı iyi tanımak, ağacın tınısını iyi bilmek lazım. Hangi ağaç ses verir, hangisi ses vermez bunu bilmek lazım. Elyafını, damarını bilmek lazım. Keresteyi kereste, ağacı ağaç olarak görmeyeceksin. Ustalığın verdiği deneyimle seçtiğin ağaçlardan ne çıkacak az çok tahmin edebiliyorsun. Ağacı eline aldığın zaman tınısıyla hissedebiliyorsun. Bir tomruktan tekne oyabiliyorsun, kalaslardan tekne yapabiliyorsun yaprak teknelerden. Ondan sonra işte serüven başlıyor. Ağaçları ince ince biçiyorsun. Eğer yaprak saz yapacaksan önce tekne yapılıyor. Ondan sonra kapak, kol takılıyor. İşte tefsiyeydi, zımparaydı, pilenyeydi, kol yuvarlamasıydı gibi aşama aşama bayağı bir işçilikleri var. Eskiden domarika cila yapılıyordu, domarika cilayı artık bırakmak üzereyiz. Bunun yerine polyester çıktı ve onu kullanıyoruz. Polyester çok güzel bir malzeme. Hem dolgu olarak kullanıyor, hem de parlatma amaçlı kullanılıyor. Son aşamasında da teli perdesi takılmasıyla çok güzel bir saz ortaya çıkıyor." dedi.

 "HER AĞAÇTAN EN İYİ SAZ OLUR"

Bütün ağaçlardan en iyi sazlar üretilebilir diyen Kısacık;"En iyi saz hangi ağaçtan olur? Diye bir kavram yok. Bazı ağaçların tınısı vardır. Tını özelliği olan ağaçlar özellikle kelebek ağacı (akça ağaç), ardıç ağacı, yarma tekniği olursa tut ağacı, ceviz ağacı gibi binlerce kalem ağaç var ama iş kapak tahtasında bitiyor. Kapak tahtası ince damar, yumuşak elyaflı, ladin ağacı olursa yağsız bir ağaç, onu atmayı da düzgün becerirsen ve kapağı atacağın tekne tesviyesi çok önemlidir. Dediğim gibi her şey aslında kapakta bitiyor." diye konuştu.

" 5 YIL BEKLETİYORUZ"

Yapacakları sazlar için ayarlanan ağaçları 5 yıl beklettiklerini sonra işlediklerini söyleyen Kısacık; "El yapımı sazlarla, fabrika sazlarını hiç biz zaman kıyaslayamayız. Biz en azından kerestemizi alıyoruz, biçtikten sonra en az 5 yıl bekletiyoruz. İşlenmeye gelene kadar eğileceği kadar eğiliyor, büküleceği kadar bükülüyor, çalışacağı kadar çalışıyor. Ondan sonra çalışmayan, eğilmeyen yerlerini biçerek sazı ortaya getiriyoruz. Ama fabrika sazlar öyle değil. Fabrika sazlarda tomruk alınıyor, kalasa geçiriliyor, kalastan, çıtalara geçiriyor ve anında yani günü birlik oluyor. Kurutma, bekletme, damarına bakma yok. Örneğin bir kolun damarını dik damar, diklemesine atmasan kol iki tarafa da çalışır. Hem öne gelir, hem yanlara gider. Ama hazır fabrika saları buna bakmaz. Neden derseniz ucuz yapıyor, piyasaya öğrenci sazı olarak giriyorlar ama bunun yanında pahalı sazları da var. Ben şahsen bir müzisyen, bestekâr, usta olarak hiçbir zaman hazır sazları tavsiye etmem. Hangi ustadan alırlarsa alsınlar el emeği olmalı. Saz el emeği, göz nuru ile yapılacak ki ses vere, tını vere ve seni doyursun. "şeklinde konuştu.

"ÖMÜR BOYU GARANTİ VERİYORUZ"

Sazı kırmadığınız takdirde ömür boyu garanti verdiğini dile getiren Kısacık;"Sazımı kırmadığın sürece saz benimdir. Ben sazımı müşteriye verdiğim zaman sazı tertemiz yapıyor, teslim ediyorum. Hoşuna gitti mi senin, hoşuna gitmedi mi getir saz benim. Sazı kırmadığın sürece götür kullan, hoşuna mı gitmedi getirip değiştirebilirsin. Hoşuna mı gitmedi, tel mi yükseldi (kol atma) döşümü çöktü, farlı bir arızası mı var hepsi bizim. Kırmadığı sürece de benim sazım ömür boyu garantilidir. " dedi.

 Haber: Onay OZAN