İYİ Parti Malatya İl teşkilatı tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında Gezi eylemcilerine yönelik söylemleri nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Kiraz festivali etkinlikleri dolu dolu geçiyor Kiraz festivali etkinlikleri dolu dolu geçiyor

İYİ Parti Malatya İl Teşkilatı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında Gezi eylemcilerine yönelik “9 yıl önce ağaç bahanesi ile çakılan kıvılcım bir anda bir kalkışmaya dönüştü. Bu eşkıyalar, bu teröristler adeta camilerin içini pisletti. Bunlar böyle, bunlar çürük, bunlar sürtük. Bunlar için ulu mabet nedir, ne değildir, böyle bir şey yok” sözleri nedeniyle İYİ Parti il teşkilatı Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Malatya Adliyesi önünde suç duyurusu öncesi gazetecilere açıklamada bulunan İYİ Parti Malatya İl Başkanı Hakan Yılmaz “Sayın Cumhurbaşkanımız, bir cumhurbaşkanı sıfatına ve bulunduğu mevkie yakışmayacak şekilde kadınlarımız, annelerimiz hakkında “sürtükler” gibi ifadeler kullanarak, onları rencide etmesi bizleri fazlasıyla üzmüştür” dedi.

İYİ Parti  Malatya Kadın Politikaları Başkanı Av. Menije Nur Özcan'ın konuyla  ilgili  yaptığı açıklamada; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Genel Başkanı olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 01.06.2022 tarihli grup toplantısında, bizlerin burada tekraren ifade etmekten ar edeceğimiz bir ifade ile Türk kadınına alenen hakaret etmiştir. Cumhurbaşkanının tüm televizyonlarda canlı yayında alenen kullandığı ifadenin açıkça “hakaret” suçunu teşkil ettiği Yargıtay’ın Yerleşik İçtihatlarında sabittir. Nitekim Sayın Cumhurbaşkanı bu eylemi ile Anayasamızın 103.maddesinde düzenlenen Cumhurbaşkanı yemini de ihlal etmiştir. Bizler; Türk kadınları adına, tüm kadınlar adına toplumsal ve siyasi vazifemiz gereği Sayın Cumhurbaşkanı’nın suç teşkil eder eylemine istinaden Ankara Cumhuriyet Savcılığı nezdinde şikayette bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “hakaret” suçunu alenen, tüm televizyonlar önünde canlı yayında ve en önemlisi Gazi TBMM çatısı altında işlemiş olmasının ağırlaştırıcı neden olarak değerlendirilmesi, mübrez eylem ile hukuki dayanağını T.C. anayasasından alan “Cumhurbaşkanı yemininin ihlal edilmiş olmasının” da soruşturulması talepli olarak şikayet dilekçemizi Sayın Cumhuriyet Savcılığımıza arz ettik. Bağımsız Türk Yargısı’nın, şikayetimize istinaden hukukun gereklerini eksiksiz ve adil bir şekilde yapacağına, failin siyasi kimliğinden etkilenmeksizin başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızın emirlerini yerine getireceğine olan inancımız tamdır. İYİ PARTİ Kadın Politikaları Başkanlığı olarak bizler de başlattığımız hukuki sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız.” İfadelerine yer verdi.