Kadına yönelik şiddeti önlemek için toplumun tüm kesimlerinin topyekün mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Çalık, AK Parti iktidarı döneminde kadının şiddete maruz kalmaması, güçlenmesi, istihdama erişimini sağlayabilmek için çok önemli düzenlemeler, reformlar yapıldığını söyledi.
Kadına şiddetle mücadele kapsamında 2004'te Anayasa'nın 10'uncu maddesine "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir", 2010'da ise "Yapılacak pozitif ayrımcılık anayasanın eşitlik ilkesine aykırı değildir." eklemelerinin yapıldığını anımsatan Çalık, "Bu elimizi çok güçlendiren bir metindi ve anayasada yaptığımız bu değişiklikle birlikte yasal düzenlemelerimizde de çok güçlü değişiklikler yaptık." dedi.
En son çıkarılan 6284 sayılı yasayla da kadına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alındığını dile getiren Çalık, şunları kaydetti:
"6284 sayılı kanun kapsamında bugüne dek meydana gelen kadına karşı şiddet olaylarında 42 bin 572 şiddet mağduru kadına yönelik 50 bin 380 koruyucu ve önleyici tedbir kararı alındı. Buna rağmen, elimizde bu kadar yazılı metinler olmasına rağmen hala kadına yönelik şiddet devam ediyor. Cinayetler maalesef canımızı yakıyor, yüreğimiz burkuluyor. Cinayete kurban giden kadınlarımızın isimlerinin her biri yüreğimize yazıldı. Cinayet devam ediyor maalesef, şiddet devam ediyor, minimalize etmek için çok ciddi çabalar sarf ediyoruz. Kurumlarımız bu anlamda çok ciddi önlemler alıyor."

"2 milyon 760 bin kadın KADES'i indirdi"

Şiddet mağdurlarının yüzde 70'inin ilk başvurduğu kurumun İçişleri Bakanlığı olduğunu kaydeden Çalık, bakanlığın Kadın Destek Uygulaması'nın (KADES) tüm dünyanın dikkatini çektiğini, tamamen yerli ve milli yazılıma sahip uygulamanın hayata geçirildiği 24 Mart 2018 tarihinden bugüne kadar 2 milyon 760 bin kadının telefonlarına indirdiğini söyledi. Çalık, KADES uygulamasından 242 bin 500 ihbarın gerçekleştiğini ve 138 bin ihbarın gerçek acil durumlar için gerçekleştirilmiş olduğunu ifade etti.


"Şiddetin ilk çözüm yeri ailedir"

Kadına şiddeti önlemede medyaya da önemli görevlerin düştüğüne işaret eden Çalık, bu konuda tüm toplumun, kurumların, sivil toplum örgütlerinin ortak mücadele vermesi gerektiğini vurguladı. Şiddetin ilk çözüm yerinin aile olduğunu vurgulayan Çalık, ailenin bu konuda bilinçlendirilmesi ve aile kurumunun güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Çalık, "Bizim yapmamız gereken zihinsel bir dönüşüm. Şiddetin bir çözüm aracı olmadığını herkese anlatmamız lazım. Öncelikle öğrenme yaşındaki çocuklarımıza. Bizim eğitim alanında yapmamız gerekenler var." dedi.

Çalık, evlilik öncesi kadın ve erkeğin alması gereken eğitimler olduğunu, bu konunun komisyon toplantılarında da dile getirildiğini söyledi.
"Ya İyilikle tut, yada güzellik bırak" sözünün şiddeti önlemede en önemli düstur olduğunu ifade eden Çalık, “Anlaşıyorsanız iyilikle tutun ve aile kurumunu devam ettirin. Eğer anlaşamıyorsanız güzellikle bırakın. İyilikle tuttuğunuzda huzuru, güzellikle bıraktığınızda sonraki yaşantılarınızdaki rahatlığı göreceksiniz. Şiddeti önleyecek en önemli cümledir diye düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı. Bülten