Elif TİLBAÇ

Kırsalda yetiştiricilerin desteklenmesi ile alakalı Malatya damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliği ve KOSKEP bir proje başlattı. Başlatılan projeyi Muhtarlar ve Birlik ilçe temsilcileri yetiştiricilere anlatacak ve alacakları kırsal destekler hakkında bilgilendirmelere ağırlı verecek, tanıtımlarını yapacaklar ve projeyle alakalı hazırlanan broşürleri yetiştiricilere ulaştıracaklar.

Birlik binasında gerçekleştirilen toplantıya il ve ilçelerde bulunan Muhtar derneklerinin temsilcileri, Malatya Damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri birliği başkanı İhsan Akın ve KOSGEB yetkilisi Mehmet Yılmaz ile birlik ilçe temsilcileri katıldı.

Bilgilendirme toplantısı öncesinde bir açıklama yapan İhsan Akın;  "Burada asıl amacımız öncelikli olan yaklaşık 10 yıldır KOSGEP' de faaliyet gösteren eğitimle ilgili girişimcilikle ilgili Değerli hocamız Mehmet Yılmaz hocamızla birlikte kırsaldaki üretime daha fazla destek olmak amacımız. Üretimde Kalkınma kırsalda başlar mantıyla burada yeni teşvikler destekler, yine buna bağlı olarak tabii ki verilen hibeler krediler bunlarla ilgili gerek paketleme ile ilgili tarımsal alanda, gerekse yine işyeri açma Iğdır kırsaldaki hayvancı yatırımcıya ve üreticiye yetiştireceğiz sahip çıkma adına böyle bir çalışma başlattık. Bu çalışmamızı merkezde başlattık. Tabii ki ilçe muhtarlar Dernek başkanlarımız Merkez muhtarlar dernek başkanlarımız ve ilçe temsilcilerimiz ile birlikte bunu ilçe ilçe muhtarlarımızla bir araya gelerek yetiştiricilerimize ilçelerimizde de devam ettireceğiz.  Asıl amaç nedir? Önemli olan kırsalda Devletin verdiği desteği en iyi şekilde yansıtabilmek adına da değerli hocamız sunumunu yapacak. Hem yetki belgesi almaları için, hem de bira girişimcilik belgelerini almaları için de sunumu yapacak. Değerli başkanlarımız, muhtarlarımız da bunları ilçelerindeki yetiştiricilerine muhtarlarına ve bağlı bulunduğu Mahallesi'ndeki muhtarlarına bunları bir şekilde anlatacak. Tabii burada en önemlisi şu, sadece burada eğitime katılmak ya da girişimcilik belgesi almak değil de, asıl amacımız burada desteklemenin de kırsala yansıması. 60 bin lira ile 160 bin lira arasında direkt hibe desteği var. Buna bağlı olarak 1 yıl faaliyet gösteren işletmelere şartları uyuyorsa girişimcilik anlamında 50 ile 70 bin lira arasında hibe ve desteği var, Sıfır faizli krediler var. 3 yıl Herhangi bir kurumda herhangi bir yerde işletme sahibi olmamak şartı var. daha önceden işletme aldıysa faaliyet gösterdi ise bunu 3 yıl önce kapatıyorsun sıkıntı yok ama 3 yıl içerisinde faaliyet var da kapatmış veya devam ediyorsa bu destekten faydalanamaz." dedi.

 Kayısı kenti Muhtarlar Derneği başkanı Alaeddin Aktaş ise; "Türkiye genelindeki birliklerin sayesinde devlet tarafından hibe olarak destek verilmektedir. Başkanım bu toplantıyı düzenleyerek köyümüzdeki Çiftçiler yetiştiricileri bilgilendirme ki onları hibe adı altında daha fazla üretim sağlamak amacıyla bir toplantı yapmıştır. Biz de Malatya merkez ve ilçe Muhtar dernekleri başkanları olarak başkanımızın yanındayız. Yaptığı çalışmaları yakından takip ediyoruz. Başarılı çalışmalardan dolayı Başkanımıza teşekkür ediyoruz."