Devlet tarafından karşılanan dereceli gözlük tutarı 50 TL’den yukarıya çıkmazken, Milletvekillerinin gözlüklerinin Bin 500 TL’si devlet tarafından karşılanıyor.

Gözlerinde sıkıntı olan ve doktordan dereceli gözlük almak isteyen vatandaşların bilmesi gereken bir şey var, gözlük alamaya gittiğinizde gözlüğün tamamı devlet tarafından karşılanmıyor.

 Devlet tarafın karşılanan kısmı cam ve gözlük çerçevesinin toplamda yaklaşık olarak 50 TL’si karşılanıyor. Üstelik gözlükçü esnafının ifadelerine göre bu oran yine yaklaşık olarak 18 yıldır artış görmedi. Vatandaşın gözlük ücretinde katkı payı olarak devletin karşıladığı bu rakam milletvekilleri ile aynı ücrette değil. Devlet, milletvekillerinin gözlük ve cam katkı payının yaklaşık olarak bin 500 TL’sini karşılıyor.

KADES Uygulaması Anlatıldı KADES Uygulaması Anlatıldı

Devletin karşıladığı gözük fiyatları ortalama 200 TL civarında. 50 TL’sini katkı payı olarak devlet öderken, geri kalan 150 TL’lik tutar ise vatandaşın cebinden çıkıyor. Vatandaş ise, yıllardır değişmeyen katkı payı oranına tepki göstererek, ‘milletvekillerinin gözlük ve cam katkı paylarının neden yüksek, vatandaşın ise neden bu kadar düşük ve aralarında bir o kadar uçurum olmasına anlam vermediklerini’ belirtirken, devletin bu konuda daha hassas bir uygulama yapmasını ve aradaki uçurumu düşürmesini talep ediyor.   

Onay OZAN