Damak tadı ve aromasıyla dünya da tescilli marka olarak yerini alan Malatya kayısısı yeni sezona sıkıntılarla başladı. Kayısı yetiştiricileri dalda kalan kayısıyı silkelemek ve toplamak için işçi bulamıyor.

Tepkilere Neden Olan Çeşmeler Söküldü Tepkilere Neden Olan Çeşmeler Söküldü

“Dünya Kayısı Başkenti” olarak bilinen Malatya’da kayısı yetiştiricileri ağaçlarını silkeleyecek ve toplayacak elaman bulamamaktan dert yanıyor. Yetiştiriciler,  İşçi yevmiyelerinin yüksek olmasından kaynaklı ve yetiştiricinin de bu yevmiyeyi karşılamakta zorlandığı için işçi sıkıntısı ile karşı kaldıklarını ifade ediyorlar.

 “MALİYETLER ÇOK YÜKSEK”

Kayısı üreticisi Kuddusi Altınbay  işçi bulmakta zorluk çektiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “İşçiler yüksek fiyat istiyorlar. Bu nedenle işçi bulmakta zorluk çekiyoruz. Dışarıdan gelen işçiler var ama onlarda işten pek anlamıyorlar. Malatya ve Adıyaman işçisini bulamıyoruz. Kadınlar 250, erkekler ise 300 TL yevmiyeyle çalışıyorlar. Urfa’dan işçi getirttim, kişi başı 470 TL yol parası verdim. İşçiler dışarıdan geliyorlar. Tarif ediyoruz, ona göre yapıyorlar. Kayısıyı taşımak için bu yıl kasanın tanesini 57 TL’den alıyoruz. Naylon ve ilaç fiyatları çok yüksek. Kayısı altına serdiğimiz naylonun 6 metresini 100 liradan alıyoruz. Eğer kayısı 100 liranın altına düşer ise üreticiye bir şey kalmayacak”