Düzenlenen açılış törenine vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, Malatya büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri, yayınevleri, yazarlar ve vatandaşlar katıldı.

Sezai Karakoç anısına düzenlenen fuarın onur konuğu Yazar-Felsefe ve Bilim Tarihçisi Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu, açılış ve selamlama konuşmasını yaptı.

“200 BİN HEDEFİ”

Sonra kürsüye gelen Malatya Büyükşehir belediye başkanı Selahattin Gürkan, açılış gününde ziyaretçi hedefini ifade ederek; “Eskiden kısa metrajlı bölgesel anlamda kitap fuarları yapılırdı. Bölgeye hitap edecek ölçekte kitap fuarları gerçekleştirdiği 2012 yılında dönemin valisi Ulvi Saran beyefendi ve dönemin belediye başkanı Ahmet Çakır beyefendi daha ulusal nitelikte bir fuar düzenlenmesi noktasında irade kararının ortaya koydular. Bugün 9’cusunu yapmakta olduğumuz fuarın ulusal anlamda ki başlangıçta o dönemde olmuştu. Anadolu fuarımız bugün yapmış olduğumuz fuar merkezinde gerçekleştiriliyor.Burada biraz önce sunucu arkadaşımızın da ifade ettiği gibi 300'ün üzerinde yayınevi 300’ün üzerinde yazarımızın katılımıyla ve katılan yazarlarımızın gerek sivil toplum örgütleri gerek söyleşi, gerek öğrencilerimize bir araya gelecekler. Yazarlarımızda Kitapseverlerle imza gününde buluşacaklar. Kitap fuarımıza Sabah uğradım. Sabah saatlerinde de doluydu. Bugün 200 binin üzerinde ziyaretçinin geleceği tahmin ediliyor.” dedi.

“ÇOK KİTAP OKUYUN”

AK Parti MKYK Üyesi Öznur Çalık’da; “Kuran-ı Kerim’in ilk emri ‘oku’ okurken de İstiklal Marşı’mızdaki gibi Korkma! O nedenle milletimiz ve gelecek neslimiz için korkmadan okumaya devam edeceğiz. Kitapla buluşmak hepimizin için bir sevdadır. Fırsat buldukça kitap okumamanın, kitap okumak için zaman ayırmanın gerektiğini çok net ifade etmem gerekir. Adaletli, ahlaklı, değerli olmak için öncelikle ilme, bilme ve kitaba ihtiyacımız var. Bu vesileyle Kitap Fuarı’nın Malatya’mıza çok yakıştığını düşünüyorum.” dedi.  

“KİTAP MİRASTIR”

AK Parti MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci ise; Malatya okuyan, araştıran bir şehir Malatya sevgi, barış ve huzurun hâkim olduğu bir şehirdir. Malatya’mıza kitap fuarları gerçekten çok yakışıyor. Bunun için Sayın Valimiz Aydın Baruş’a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve paydaşlarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Medeniyetimizin kitap üzerine kurulduğunu düşünürsek, kitap okumanın ve kitapla haşır neşir olmanın ne kadar önemli olduğu nu idrak ederiz. Kitaplarımız insanlığın ortak mirasıdır. Bu miras paylaşıldıkça hem kendimizi geliştirme noktasında hem de insanlığı geliştirme noktasında önemli adımlar atmış oluruz.” Diye konuştu.

Son olarak hitap eden vali Aydın Baruş’ta; “Kitap bir rehberdir. Bu rehberlerin başı Kuranı kerimdir. Bize hayatı öğretendir. Kitap hayat yolunda bizlere yol gösterendir. Sevgili Peygamberimizin sünnetidir. Kitap insanlığın binlerce yıllık medeniyet birikimini bizlere anlatandır. Kitap atalarımızın bizlere emaneti, medeniyet mirasını öğrendiğimiz kaynaktır.

Kitaptan mahrum bir hayat bitki yeşermeyen bir çöle benzer. Bu manada kitaplar düşünce dünyamıza hayat veren pınarlardır. Malatya’nın kültür ve fikir hayatına çok değerli bir katkıdır. tüm kitap severleri ve okuma aşıklarını bu fuarımıza davet ediyoruz.” dedi.

Fuar 13-22 Mayıs tarihleri arasında açık olacak.