Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018'de 630 dolar olan turist başına harcamanın 2021'in ilk 9 ayı itibarıyla 830 dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.ANKARA (İGFA) - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin sunum yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, COVID-19 salgınının her sektörü olduğu gibi turizmi de olumsuz etkilediği dönemde, dünyaya örnek olan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'nı başlattıklarının altını çizdi.  Program kapsamında Eylül itibarıyla denetlenmiş ve sertifika almaya hak kazanmış toplam tesis ve araç sayısının 11 bin 595'e ulaştığını bildiren Bakan Ersoy, Bakanlık ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının 22 Mayıs 2021'de 89 ülkenin büyükelçilerini ve misyon şeflerini Antalya’da ağırlandığını, bu etkinlik ve alınan tedbirlere yönelik olumlu haberlerin uluslararası basın kuruluşlarında ciddi oranda yer bulduğunu kaydetti.

Tanıtım faaliyetleri ile ilgili bilgi paylaşımında da bulunan Bakan Ersoy, "2020’de 14 olan TV reklamlarımızın yayınlandığı ülke sayısını bu yıl 22’ye çıkardık. Dijital reklamlarımızı ise hedeflediğimiz 82 ülkede yayınladık. Tanıtımda dijital platformları, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi etkin olarak kullanmaya devam ettik. 2021'de dijital reklamlarımız, hedef kitlenin ilgisine göre seçilen farklı versiyonlarıyla yayınlanmış; kasım ayı itibarıyla 1,6 milyar izlenme ve tıklanma sayısına ulaşmıştır" dedi.

MAVİ PLAJLI SAYILAR YÜKSELİYOR

Battalgazi Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı Tamamlandı Battalgazi Meclisi Temmuz Ayı Olağan Toplantısı Tamamlandı

Mavi Bayraklı plaj sayısı bu yıl 519'a yükseldiğine dikkati çeken Bakan Ersoy, Eylül 2021 itibarıyla Çevreye Duyarlı Tesis Belgesi'ne sahip tesis sayısının 451’e, yatak kapasitesinin 292 bin 335'e yükseldiğini, 2020'de 486 olan Mavi Bayraklı plaj sayısının bu yıl 519'a ulaştığını belirtti. Altyapı projelerine de değinen Ersoy, 2019'da 60 milyon lira ödenek ayrılan projelere desteğin her yıl artarak 2020'de 107 milyon liraya, 2021'de yaklaşık 125 milyon liraya yükseltildiğini anlattı. Ersoy, Antalya'da Serik, Muğla'da Bodrum, Torba, Kızılağaç, Yalı ve İçmeler’de atık su arıtma tesisi ve bağlantılı altyapı tesislerinin yapım çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eserlerin sayısının, Malatya Arslantepe Arkeolojik Alanı'nın eklenmesiyle 19'a yükseldiğini, aday listede yer alan varlıkların sayısının 84 olduğunu vurguladı. Bakan Ersoy, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Şanlıurfa’nın Neolitik Çağ araştırmalarıyla dünya bilim çevreleri ve dünya kamuoyuna sunulması adına Neolitik Çağ Araştırma Projesi yapıldığına dikkati çekti.

Yerli film gösterimleri ve film projeleriyle kültürel ve sanatsal etkinliklere toplam 70 milyon 200 bin lira destek sağladıklarını dile getiren Ersoy, sinema biletleri üzerinden alınan yüzde 10 oranındaki Eğlence Vergisi'ni 31 Mayıs 2022'ye kadar sıfıra indirdiklerini anımsattı.

RTÜK BÜTÇESİ

Bakan Ersoy'un ardından sunum yapan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de 33 ulusal ve uluslararası seç-izle yayın platformunun lisanslama çalışmalarının tamamlandığını söyledi. 1 Ocak-31 Ekim arasında Üst Kurul'a toplam 36 bin 420 vatandaş bildiriminin geldiğini belirten Şahin, "En fazla bildirime konu olan program türü dizi filmler ( yüzde 31,1) olmuştur. Bunu sırasıyla yüzde 16,7 oranıyla reality showlar ve yüzde 7,3 oranıyla yorum programları takip etmektedir." bilgisini paylaştı. Şahin, RTÜK için öngörülen 2022 yılı bütçesinin 271 milyon 781 bin lira olduğunu bildirdi.