Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli ile Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer yaptığı açıklamada; büyükbaş kurbanlığın kilosunun 55 ile 65 tl arasında değiştiği, küçükbaşın ise 2600’dan başlayan fi yatlarla satışa sunulacağı belirtildi.

Önümüzdeki ay idrak edilecek olan Kurban Bayramı öncesi, kurban almak isteyenlerin kurbanlıkları son güne bırakılmaması çağrısında bulunularak, bu yıl ki canlı et tahmini fiyatları açıklandı. Buna göre yapılan açıklamada; “dana canlı kg 65 TL Damızlık vasfını yitiren ve kurbanlık olarak kullanılan damızlık düvelerin de KG canlı 60 TL Damızlık vasfını yitirmiş canlı ineğin kilosunu da 55 TL olarak açıklıyoruz.” denildi. Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Taneli ile Malatya Kasaplar Odası Başkanı Yusuf Küçer, ortak bir açıklama yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Kent Müzesi ve Arslantepe Höyüğü’nü Gezdi Bakan Çavuşoğlu, Kent Müzesi ve Arslantepe Höyüğü’nü Gezdi

Malatya kırmızı et üreticileri birlik binasında yapılan açıklamada Kurban bayramı için tahmini canlı et fiyatları belirlendi. Taneli yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Kurbanlık hayvan yetiştiricilerine baktığımızda şu an için önemli bir hareketlilik görülmemektedir. Diğer yandan ilimizde büyükbaş anlamında kurbanlık hayvan sıkıntısının yaşanmayacağını tahmin ediyoruz. Yetiştiricimizin elinde Malatya halkının kurban ihtiyacını karşılayacak kadar kurbanlık hayvanlarımız mevcuttur. Ancak öncelikle şunu da belirtmek istiyorum ki geçen yıldan bu yana yaşanan Enflasyon nedeniyle kurbanlık fiyatlarına geçen yıla göre bir artış meydana geldi. Bu nedenle ilimizde Küçükbaş hayvan fiyatları 2 bin 600 liradan başlayan fiyatlarla seyrederken Büyükbaş fiyatları da kilo durumuna göre 30 bin Lira ile 55 bin lira arasında değişiyor. Birlik olarak bu yıl dana canlı kg 65 TL Damızlık vasfını yitiren ve kurbanlık olarak kullanılan damızlık düvelerin de KG canlı 60 TL Damızlık vasfını yitirmiş canlı ineğin kilosunu da 55 TL olarak açıklıyoruz. İlimiz bir yandan da tarım ili olduğundan kurbanlık temininde sıkıntı yaşanmayacağını tahmin ediyoruz. Ancak yine de vatandaşları bilgilendirmek amacıyla kurban kesecek vatandaşlarımıza bazı önerilerimiz olacak. Kurban kesecek vatandaşlarımız şimdiden kurbanlarını temin etmeleri, fiyatlarını belirlemelerini , yetiştiricilerle bir anlaşma sağlamalarını ve son günlere kalmamalarını öneriyoruz. İlimiz sınırları içinde yer alan İşletmelerimizde yeterince hayvanlarımız var. Kurbanlık alırken hayvan yaşına dikkat edilmeli. Biliyorsunuz 2 yaşını doldurmayan hayvanlar kurban edilemiyor. Vatandaşların bunlara ve gebelik ve hastalık durumu olan hayvanların kurban edilemediğimden bunlara dikkat edilmesini istiyoruz. Şüphelendikleri bir durum var ise de gerekirse gebelik testini yapan veterinerlik hizmeti veren kurumlardan almalarını öneriyorum. Şimdiden herkesin Kurban Bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim.”

 Onay OZAN