Cumhuriyetimiz Kutlu Olsun

Cumhuryetimiz 100 yaşında.
Gerçekten yürekten kutlamamız gereken en büyük resmi bayramımızdır.
Cumhuriyet ne demek;
İnsanların, iradelerini hürce kullanmaları, seyahatlerini istediğince kullanmaları, istedikleri vekillerini TBMM’ye göndermek, istediği mesleği seçmek demek, özgürce hareket etmek, hürriyet demktir.
Bunları doğuştan itibaren çoğaltmak mümkün.
Sayfalar doldurabiliriz.
Her biri de irdelenmesi gereken başlıklardır.
Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir, dediğimizde dahi Cumhuriyetin ne kadar güzel, ne kadar önemli bir idare şekli olduğu anlaşılmaktadır.
Araştırmalarımızda: TBMM Genel Kurulu, 628 sayılı kanunu 19 Nisan 1925 senesinde kabul etti ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildi. Bu kabulden sonra aynı gece 101 pare top atışı gerçekleştirildi ve kutlamalar yapıldı. 1924 yılında Cumhuriyetin ilanı şenlikleri düzenlendi. Cumhuriyet ilanının bayram olarak kutlanması ise Dışişleri Bakanlığı tarafından 29 Ekim olarak kabul edildi. TBMM Genel Kurulu 19 Nisan 1925 yılındaki toplantısında 29 Ekim’i Cumhuriyet Bayramı olarak kabul edildiğini görüyoruz.
Cumhuriyetin ilanı hukuksal bakıldığında ikinci dönem TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü gerçekleşen oturumda kabul edildi. Bu oturumda Mustafa Kemal’in hazırladığı anayasa değişikliği teklifi kabul edildi ve Türkiye Devleti’nin yönetim şekli Cumhuriyet olarak belirlenmiş olur. Türkiye’de Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Bu güzel rejimle hiç bir idare şekli kıyaslanamaz.
Cumhuriyet Bayramını çok geniş kitle ile ve çeşitli etkinliklerle ve de coşkuyla kutlamamız gerekmektedir.
Çocuklarımıza Cumhuriyet’in nimetlerini anlatmalıyız.
Kutlamalarımızda aynı coşkuyla yapılmalıdır.
Cumhuriyet bilincini benliğimize sindirmeli, kuşaktan kuşağa geçecek şekilde yapılmalı.
Cumhur, tarihî ve sosyolojik şardarın bir arada tutup, az çok benzeştiği insan topluluğu; cumhuriyet ise, bu topluluğun insan iradesine dayalı bir hukuk ve yönetim düzeni kurup, onun içinde yaşama isteği anlamlarını taşıyan kavramdır.
Cumhuriyet, halkın kendi değerlerine sahip çıkması ve bu değerlere sahip çıkacak olan yönetimi seçmesi ve seçtikleri aracılığıyla değerlerini, hem koruyup, hem de geliştirip, yaşatması anlamına gelmektedir. Merkezî otoritenin varlığına rağmen, halkın, meclis aracılığıyla, ülkede olan herşeyi denedenmek hakkına sahip, kendi değerlerini savunmaya mâlik olmasının diğer adı olan cum huriyet, Arapça asıllı bir kelimedir. Demokrasi kelimesinin karşılığı sayabileceğimiz bu kelime, Arap dilinde yoktur. C um hur ve cem ahir kelimeleri Arapça’da işletilip kullanılmakta ise de, cumhuriyet kelimesi sadece Türkiye’de kullanılan bir kelime olarak, siyasî terminolojiye girdi.
İlk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal (Atatürk), millî bir hayaün oluşması, millî benliğin millî kimlikle tamamlanması, bütünleşmiş bir halka dönüşmesi için, onbeş yıl gibi kısa bir zamanda büyük aülımlar yapılmasını sağladı. Atatürk’ün cum hur için gösterdiği hedef, devlet için benimsediği program iki esasa dayanır: Millî benliğin yaygın bir şekilde bilince dönüştürülmesi; medenî, asrî, teknolojiden yararlanmayı benimseyen ve yaşayan bir halk olunması.
28 Ekim akşamı şehrin çeşitli noktalarından atılan havai fişekler, uzun süredir karanlıkta kalan Malatyamızı aydınlatmıştı.
Bayramımızı çeşitli etkinliklerle kutlamalıyız. Geniş bir katılım gerçekleşmeli.
Bu nedenle; Başka Mustafa Kemal Atatürk olmak üzüra, emeği geçen herkese minnet borcumuzu da unutmamalıyız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dilek Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Malatya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Malatya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Malatya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Malatya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket AK Parti Yeşilyurt'ta kim aday olmalı?
Tüm anketler