ACEMİ TREKKİNGCİ  ALİŞAN HAYIRLI;

Son zamanlarda Alişan Hayırlı’nın ilginç pozlarını izlemeye başladık. Kimi zaman bir ağaç dalının arasına gizleniyor ve o ağaçla uyum sağlıyor; kimi zaman da bir dağın veya tepenin zirvesine çıkarak güzel pozlar veriyor. Ancak; Batılıların tabiri ile lodoslamasına, bizim tabirimiz ile şaşkın ördek gibi gidiyor. Kıyafetine bakıyorum yanlış, aldığı malzemelere bıkıyorum yanlış, ayakkabısına bakıyorum, ne idüğü belirsiz bir şey. Son mantar yürüyüşünde ise tek kelime ile “Allah yüzüne bakmış”. Eğer keklikler imdadına yetişmese idi garibanımın hali nice olacaktı?

ACEMİ TREKKİNGCİ  ALİŞAN HAYIRLI;


Bir konuda Alişan Hayırlı’ya hak veriyorum. Güzel pozlar veriyor, doğa ile uyuşumlu kareler yansıtıyor. Hele Malatya’nın o güzel ağaçlarının dalları arasındaki pozları var ya; işte o pozlar onun karizmasına karizma katıyor. Velhasıl doğa ile bütünleşiyor. Alişan dediğimiz zaman doğa akla geliyor. 
Alişan Hayırlı’nın mantar toplayışına gidişi var ki darısı dostlar başına; o kendisini şöyle anlatıyor.
“Gaipten bir ses beni çağırıyordu. Sarp ve keskin yamaçtan tırmanırken ekiple arayı ne kadar açtığımın farkında bile değildim. Daha yukarılara, daha zirveye, en uç noktaya çıkmak istiyordum.  Zirveler beni mıknatıs gibi çekiyordu. Adını bilmediğim, tarif edemeyeceğim efsunlu güçler beni çağırıyordu. Gaipten bir ses sanki bana sesleniyordu. Yerden ne kadar uzaklaşırsam, görüş açım o kadar genişliyor, zirveye ne kadar yaklaşırsam kendimi o kadar özgür hissediyordum. 
Nihayet Hamza Dağı’nın zirvesine vardım.”
Ben de zaman zaman yüksek tepelere tırmandım. Gerçekten ne kadar yükseğe çıkarsan kendini o kadar özgür hissedersin. Bu dünya ayaklarının altındadır.  Alişan’da dağın zirvesine bir an önce çıkmak için arkadaşlarından ayrılmış ve zirveye doğru seğirtmiş. İşte burada en büyük yanlışı yapmış. Kardeşim; yol yordam bilmiyorsun, orada hangi yırtıcı hayvanların karşına çıkacağından habersizsin, yağmur yağar ise korunacak yağmurluğun yok, ayakkabın su alıyor, susuz kalsan iki damla içecek suyun yok. Her şeyden önce kaybolur ise cebinde bir düdüğün yok, pusulan yok, cprs cihazın yok. İyi ki o dağlarda ve mağaralarda gece kalmamışsın. Yoksa kurtlarla, çakallarla, ayılarla, domuzlarla, akreplerle, yılanlarla nasıl baş edecektin. Yada terörist diye kör kurşuna hedef olma olasılığın da vardı.  Ne ise geçmiş olsun der Allah’tan uzun ömür dilerim. Alişan anlatımına devam ediyor; 

ACEMİ TREKKİNGCİ  ALİŞAN HAYIRLI;


“Kayanın üzerinde ne kadar oturduğumu hatırlayamıyorum. Doktor tabiatın muayenesinde geçen terapi süresini bilemiyordum. Birden kendime geldim. Ağzımın kuruduğunu, biraz acıktığımı hissettim. Hemen yanı başımda bir kar kümesini fark ettim. Üzerini temizledikten sonra bir avuç karla susuzluğumu giderdim, şifalı otların tadına bakıp açlığımı giderdim. Zehirli ve zararlı olabileceği aklıma gelmemişti, fakat olsun, dağların zehri şehrin balından daha tatlıydı bana göre… Öleceksem dağların zehirli otları ve karıyla öleydim. Fakat şimdi bir sorun vardı. Yol arkadaşlarımla bağlantıyı koparmıştım. kaybetmiştim. Şimdi aşağı inme zamanı gelmişti.
Acaba arkadaşlarım neredeydi? Ne kadar uzaklaşmış ve onlar hangi yöne gitmişlerdi? Onların derdi mantardı. Onlar ne kadar mantar bulur ve şifalı ot yaparlarsa o kadar mutlu olacaklardı. Beni merak edip etmediklerini de bilmiyordum.
Zirveden aşağı doğru inmeye başladım. Bir yandan da “Kazıııııııııııııııııııım! Alpaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaay!” diye bağırıyordum. Sesim karşı dağlardan yankılanıp geri geliyordu. 
Korktuğum başıma gelmişti. Hiçbiri sesime cevap vermiyordu. Kaybolmuştum işte. Nerede olduğumu bilmiyordum ve yönümü kaybetmiştim. Hava da yavaş yavaş kararıyor, yağmur yüklü kara bulutlar karşı ufuklarda belirmeye başlıyordu. Yağmur gelecekti, belliydi
Hüngür hürgür ağladım! Dağ ve zirve tutkusu başıma iş açmıştı. Bir yandan arkadaşlarıma sesleniyor, bir yandan da çılgınlar gibi aşağı, dere tarafına doğru iniyordum. Artık mantar da şifalı otlar da umurumda değildi. Burada kaybolursam, yağmurların altında kalırsam, hasta olursam ne yapacaktım? Anneme ben ne diyecektim? Yok, hayır, hiç kimsecikler yok. Etrafta insan suretinde kimseyi göremiyordum. 
Bir kayanın üzerine oturup hüngür hüngür ağladım”
Tabii ki ağlarsın; annen bunları bilse senin macera peşinde koşmana mutlaka engel olurdu. Daha önce denenmemiş Malatya dağlarına çıkıyorsun. Sarp ve kayalık dağlar, Güneş tepene vuruyor, sen gene de kendini zorluyorsun.
 Malatya Valiliği’nin diktiği ağaçların gölgesine erişmemize bence ömrümüz yeterli olamaz. Bana nazaran genç olduğuna göre senin o zamana ulaşma  olanağın var. Ne ise ikimize de Allah uzun ömürler versin ki  Malatyalılara Malatya’yı anlatalım. 
Kardeşim her şeyin bir yolu yordamı var. Annenin her zaman hayır duasını al. Otur oturduğun yerde maaşını al, emekli maaşın sana yeter. Kündübeğ’in(Gündüzbey) kuytu bir köşesine yerleş. Ara sıra Derme Suyu’na balıklama dal, kiraz, çefdeli(şeftali), fişne(vişne), mişmiş topla; bir de bahçenin uygun bir yerine üç katlı bir villa yaptırır isen oldun Alişan Ağa. Gel Alişan Ağam git Alişan Ağam. Malatya tabiri ile gözel degil mi? Ama sen de benim gibi zor yolları seçiyorsun.

ACEMİ TREKKİNGCİ  ALİŞAN HAYIRLI;


TREKKİNG NEDİR?
Doğada, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Kelime doğa yürüyüşü anlamını taşımamaktadır. Çünkü bu tabir gezinti amacı ile yapılan kır gezintilerinin karşılığı olamaz. Spor amaçlı doğa gezintisine “trekking” denebilir. 
Trekking, İngilizce trek kelimesi ve ing ekinden üretilmiş  bir kelimedir. Tam karşılığı olmasa bile bu kelime “doğa yürüyüşü” anlamında kullanılmaktadır.Trekking her mevsimde yapılabilir; ancak hava ve ortam şartlarına, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Trekking parkurları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç hafta hatta ay da sürebilir.
Başlangıçta doğa sever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, günümüzde turizm farklılığı çatısı altında giderek ekonomik boyut kazanmış ve büyümüştür. Bugün trekking, genelde şehrin stresinden kurtulmak isteyenlerin, hafta sonu günübirlik şehre yakın parkurlarda ya da yabancı ülkelerde 2-3 haftalık turlar şeklinde, profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirdikleri bir spor durumundadır.


Doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmektedir. Trekking spor amaçlı yürüyüşlerdir. Eğer dağ taş dolaşmış isen ve yorulmamış isen trekking yapmış olamazsın. Eğer piknik havası keyfi ile yürüyüş yapıyorsan bana göre bu trekking olmaz. Mutlaka terlemelisin ve ter her yerinden çıkmalı. 


Trekking sporu yapabilmek birtakım donanımlara gereksinim göstermektedir. Özel giysiler gerektirir. Yoksa ayılara, kurtlara kuşşlara yem olabilirsiniz. Alişan’a bakıyorum. Bu donanımların esemesinden haber yok. Elinde düdük olmalı, yağmurluk bulunmalı, geceye kalır isen yanında küçük ışıklar olmalı, şapkan ve özellikle vibrantlı, su geçirmez ve kaymaz ayakkabın bulunmalı, yağmurluğun çantanın mütemmim cüzü olmalı, yedek çorap ve iç çamaşırı mutlaka yanında bulunmalı. 


Yağmur geldiği zaman her zaman bir mağara bulamazsın. Haydi mağaraya kendini attın içerde ne var ne yok ne bileceksin? Malatya’da ayı kalmadı ya; ya karşına bir ayı çıksa veya domuzlar veya yılanlar veyahut bin bir türlü mahlukat çıksa ne yapacaksın. Ancak “anneeeeeeee” diye bağırırsın. O zaman annen sana nasıl yardım edecek?


Duyduğuma göre sen elli liraya trekking ayakkabısı almışsın. Bu kadar ucuza ayakkabı olmaz. Bunda bir yanlışlık var. İyi bir yürüyüş ayakkabısının fiyatı bana göre üç yüz liradan aşağı değil. Ben de gerçi doksan liralık ayakkabı ile idare ediyorum, ayakkabımdan memnunum. Ara sıra su alıyor ama ne yapalım, çorap değiştirerek idare-i maslahat yapıyoruz. Allah bizlere yürüyüş ve tam donanımlı yürüyüş malzemeleri ve çanta nasip etsin. (Tüm hemşehrilerim amin desin) 
ALİŞAN HAYIRLI’YA NASİHATLAR;
Sayın Hayırlı; Öncelikle ve ivedilikle söylemem gerekir ise yürüyüş çantan çok faullu.  Herhalde çocuklarından birinden almışsın. Tamam, aldın ne diyelim. Çantanın yan cepleri yok mu? İki litrelik suyun nerede ? Yağmur yağmasa ve kar olmasa, keklikler,Cebrail sana yardım etmese ve annenin duası kabul olmasa, geceyi mağarada geçirse idin  halın nice olurdu. Yağmurluk da almamışsın. Vay benim garibanım. 
Gel  sana dağ ve yürüyüş kurallarından önemli olanları sana anlatmaya çalışayım. Spor ve kültür fakiri Malatya’lılar da belki okur ve uygulamaya çalışır.
1. Yürüyüş için ortopedik, ayağa ve yere iyi tutunan yürüyüş botu bulunmalı.
2. Su şişesi veya matarası.Yanınızda taşıdığınız su bitebilir, temiz bir su kaynağı bulduğunuzda sağlam bir su kabına ihtiyacınız olacaktır.
3- Düdük:  Gruptan kopabilirsiniz, kaybolabilirsiniz, bir yere yuvarlanıp bir yerinizi yaralayabilirsiniz. Ne ile diğer yürüyüşçüleri uyarıp, yerinizi belli edeceksiniz?
Düdüğün tiz sesi sizin sesinizden üstündür ve daha uzaklardan duyulabilir. Bulabilirseniz bir tarafı termometreli bir tarafı pusulalı modelleri tercih edin ve düdüğünüzü kesinlikle bir iple boynunuza veya gömleğinizin düğmesine asın, asla da kaybetmeyin.
4. Çakı : Her zaman gerekli olmaktadır. Hayatta kalma durumuna girildiğinde bir çakı ile barınak yapılabilmekte ve bir geyik bile avlanabilmektedir. Tercihiniz daima av çakısından veya bir doğa sporcusu için daha da iyisi çok maksatlı araçlardan yana olsun.
5. Pusula : Basit bir yürüyüşte yürüyüşe hangi istikametten başladığınızı bilmeniz gerekir. Yönünüzü muhafaza etmek için gereklidir. 
6. Şapka :Yaz, kış gereklidir. Bir şapka ile güneşin altında en az iki saat daha fazla kalabilirsiniz. Çok soğuk bir ortamda da ısı kaybınızı asgari düzeyde tutabilirsiniz. Geniş kenarlı şapkalar idealdir. (Burada bir anımı anlatayım. Ormancı diye tanıdığımız bir genç şapkasını almamış idi. Yaşı da çok genç. Bir baktım kusmaya başladı. Hali perişan. O sırada karşımda bir çeşme gördüm. Ormancının kellesini suyun altına soktum ve suya tuttum. Ormancı kendisine geldi ve uzun yolu sağlıcakla kat etti.)
7. Ateş başlatıcı malzeme : ( kibrit, çakmak, varsa magnezyum çubuğu v.b. )
Yürüyüşte suya düştünüz, hava güneşli ama esinti fazla veya akşam karanlığında kayboldunuz. Ateş en büyük kurtarıcıların başında gelir. Suya dayanıklı veya ıslanmaya karşı önlem alınmış malzemeler kullanın. Normal bir kibriti balmumuyla veya üzerine mum eriterek su geçirmez hale getirebilirsiniz.
8. Rüzgârlık veya yağmurluk: Molalarda terli halde esintide kalabilirsiniz, böyle bir durumda bir rüzgârlık hayat kurtarıcı olacaktır. Hava bir anda döner ve sağanak verebilir, yanınızda getirdiğiniz yağmurluk hele hele en iyisi bir panço sizi koruyacaktır. Pançolar çadır olarak bile işlem görebilir. Doğada garanti diye bir kelime yoktur. Garantinizi siz sağlamaya çalışın.
9. Sırt çantası: Yazın daha ufak, kışın biraz daha büyük çanta kullanılır. Yazın içine koyulacak malzeme miktarı kışa göre biraz daha az olduğu için 35 Lt. lik bir çanta yeterlidir. Kışın ise 40 Lt. den başlayan çantalar sağlıklıdır. Çantalarınızın yanlarında mutlaka su şişesi veya matara cebi olmalıdır. 
10. Ek gıda ve İlk yardım kiti : Dönüş yoluna kadar yemeğinizi en sona bırakacağınız küçük bir konserve yeterlidir. Doğa yürüyüşçüsü ve sporcuları aktivite süresince vücut ısılarını dengede tutmalı ve korumalıdırlar. Vücudun  aşırı soğuması) ve vücudun aşırı su kaybına uğramasına izin vermemek gereklidir.Ani değişen hava şartlarına çabuk tepki göstermek gerekir.Bu yüzden özellikle doğa sporları ile ilgilenenler giyimlerini katmanlar halinde uygulamaya dikkat etmelidir. Bu tarz giyim vücut için regülatör görevi görecektir. Önem sırası içten dışa doğrudur.
İçten dışa doğru katmanlar halinde giyinmenin nedeni; Vücut ısısı yükseldikçe kademe kademe soyunarak yükselen ısıyı azaltmak ve terlemeyi kontrol altına almak, vücut ısısı düştükçe de kademe kademe giyinerek düşen ısıyı yükseltmek ve soğumayı kontrol altına almaktır. Sonuçta vücut ısısı dengede tutulmaya devam edilmiş olacaktır. İç çamaşırı üzerine giyilmiş kalın bir kazağı terlediğinizde çıkarmanız gerektiğinde çok çabuk üşüyeceksiniz ve tekrar giymek zorunda kalacaksınız.
Giyimde Gereken Temel Özellikler :
- Hafif olması ve az yer kaplaması
- Sıcak tutması
- Az nemlenmesi ve kolayca kuruyabilmesi
- Ter buharını dışarı verebilmesi
- Rüzgar ve yağmura karşı koruyucu olması
- Rahat ve hareketleri kısıtlayıcı olmaması
- Giyilip çıkartılmasının kolay olması
- Aşınmaya dayanıklı olması 
* Pamuklu kumaş çabuk nem toplar ve kuruması uzun sürer. Üşütür. Bu yüzden doğa sporlarının dışlanmış kumaşıdır.
* Doğa sporlarında kullandığımız kumaşlar genellikle; Meraklon (polypropylene), polyamid, polar ( Fleece ) ve yün olmaktadır.
Baton: (Alişan; baton bir nevi bastondur. Eğer alamaz isen dağlardaki yere düşmüş kurumuş dallardan benim gibi tedarik edebilirsin) Kayakçıların ana malzemelerindendir. Sırt çantalı veya sırt çantasız yürüyüşlerde, özellikle uzun mesafeli yürüyüşlerde yorgunluğu azaltan, vücudumuzun yükle olan ağırlını dengelemeye yardımcı olan ve artık gerekli olmaya başlayan bir yardımcıdır.
Tozluk : Özellikle kar içi yürüyüşlerde botumuzun içine kar girmesini ve pantolon
paçamızın ıslanmasını engelleyen bir malzemedir.Tozluk çalılık ve fazla tozlu alanlarda da işimize yarar. Botumuzla pantolon arasında kalan bilek kısmını korur, içeriye çalı çırpı ve toz girmesine mani olur. Ayak bileğini çok az aşan sığ sulardan hızla geçmek şartıyla da yine botun içine su girmesini büyük oranda önler.
Mayo ve şort : (Alişan kardeş; diyelim ki yürüyüş yapıyorsun. Karşına bir göl veya akarsu çıktı. Karşıya geçeceksin veya gölde yüzeceksin. Ne yapacaksın ? Mayon yanında ise rahatça göle girebilirsin. Aksi takdirde ne yaparsın onu bilemem? ) Trekking yaparken ıslak geçişler dediğimiz dere, ufak nehir ve sığ göletlerden de geçilebilir. Buralarda ( emniyetine ve derinlik durumuna göre ) yüzmek istenebilir. Yanınızda götüreceğiniz mayo ve şortunuz bu eğlenceyi, serinliği zevkle yaşamanıza olanak verecektir.
Spor Ayakkabı - Sandalet : Islak geçişlerde ıslanacak botlarınızı doğal olarak yürüyüş sonra çıkartacaksınız ya da uzun süren yürüyüş sonrası yorulan ayaklarınızı tozlu ve nemli, içinde sıkıldığınız yürüyüş ayakkabısından kurtarmak isteyeceksiniz yanınızda getireceğiniz spor ayakkabısı zorlanan ayaklarınız için gerekli olacaktır.Sandalet ıslak geçişi bol olan yerlerde, su içi geçişlerde botlarınızı çıkartmak zorunda kalabilirsiniz. İşte buralarda sandalet faydalı olmaktadır.
Dudak Kremi - Güneş Kremi :  Güneşin yakıcılığı yanında zararlı UV ışınlarına da maruz kalınmaktadır. Bu sıcaklığın kurutuculuğundan ve UV ışınlarının zararlı ışınlarından en az oranda etkilenmek için dudaklarımızı ve cildimizi UV koruyuculuğu yüksek kremlerle korumamız gerekir. Yürüyüşte terleyeceğimiz için vücudumuzda, özellikle yüzümüzde biriken ter damlacıkları mercek görevi görerek tutundukları yerde kahverengi cilt lekelerini oluşturabilirler. İşte UV koruma faktörü yüksek dudak ve güneş kremleri bunu en aza indirecek hatta oluşumunu önleyecektir. (Yani; kansere dikkat)
Güneş Gözlüğü :  Yürüyüş;  güneşin altında da, karın içinde de olsa gözleriniz için yorucu  olacaktır. Güneş ve kar hem gözleri alarak yorar, hem de zararlı UV ışınları yayar. Nerede olursanız olun yürüyüşlerinize güneş gözlüklerinizi mutlaka götürün. Yorulan gözler başınızı ağrıtmaya ve sizi yormaya başlayacaktır. Güneş gözlüğünüzü koruma faktörü en yüksek olanlardan seçin.
Bir de tavsiyemiz polarize etkili güneş gözlüğünü pek kullanmayın, pilotlar bulutun ilk oluşumunu tam göstermediği için, yani fazla polarize ettiği için bu gözlükleri çok fazla kullanmamaktadırlar. Bazı ufak parlamalara doğa sporlarında ihtiyacımız var. Camını kahverengi olanlarda seçerseniz renklerdeki ayırımı daha iyi görebilirsiniz. Mesela yeşilin daha canlı, daha keskin ve kahverengi cisimlerin yeşilliğin içinden daha iyi seçilmesi gibi özellikler.
Alın veya El Feneri : Yanınızda mutlaka bir el feneri götürmeye çalışın, kamp kuracaksanız. Zaten mecbursunuz. Yedek pillerinizi de unutmayın. Alın feneri tercihimizdir. Çünkü ellerimizin boşta olması öncelikle iş görme rahatlığı ve emniyet gereğidir. Geceye kalabiliriz ve yürümeye devam etmek durumunda olduğumuz da bir elde el feneri diğer elde baton olmaz. Düşme eğiliminde iki ele de boş olarak ihtiyaç olacaktır.
Dağlardaki yürüyüşler ise terkkingin bir ileri aşamasıdır. O yürüyüşler daha zordur. Sarp kayalara iplerle tırmanmak çok kolay olmasa gerek. Ancak o dağların zirvesine çıkar iseniz ve Alişan gibi poz verebilirseniz en mutlu kişi sizsiniz demektir. 
ANKARA’DA TREKKİNG:
Ankara’ya geldiğimde trekkking denilen spor yeni başlamıştı. Bir vesile ile o yürüyüşlere katıldım. Çok kilolu ve hantal olmama rağmen yürüyüşlerin hepsini azmim ve gençliğimde yaptığım spor sayesinde tamamladım. (Malatya gençliğine büyük hizmet veren Osman Şahin Hocama teşekkürler). Eşim Perihan’ı da yanıma alarak yürüdük. Hamdolsun yürüyüşü tamamladık. Doğa ve dağların sihri hiçbir şeye değişilmez. 
Ankara’da Kızılcahamam, Gerede ve Bolu dağları ormanlıklarla dolu. Bir yürüyüşe başlarsanız kendinizi kaybedebilirsiniz. Yedi sekiz tane kadar profesyonel grup var. Bunlarla dağlara gidiyoruz. Beş sene kadar dağ ve ormanlık alanlarda yürüdüm. Ancak Taşpınar Kanyonu yürüyüşü beni çok etkiledi.
ANKARA’DA TAŞPINAR KANYONU YÜRÜYÜŞÜ:
Taşpınar Kanyonu yürüyüşünden önce rehberlere sordum. Kolay bir yürüyüş dediler.Ben de inandım gittim. Kanyon; biliyorsunuz dibinde suların aktığı, sağı solu sarp kayalarla çevrili yerlerdir. Biz de Kanyonun içine girdik.Suyun akışına göre yürümeye başladık. Yedi sekiz kilometre kadar suyun akış yönüne göre yürüdüğümüz için güle oynaya gittik. Problem yok idi. Kanyonun ucunda bir şelale varmış. Oradan aşağıya inmenin mümkünatı yok. Bizi sarp kayalara vurdular. Kayalardan tırmanarak ve keçilerin bile geçemeyeceği uçurumların kenarından geçerek tekrar kanyona indik. Şelaleye ulaşmak için tersine, yani suyun akışına göre yürümeye başladık. Vay anam babam; yosunlu taşlar ayağımızdan kayıyor, göbeğimize kadar suyun içine giriyorduk. Ben de Malatya’lı olarak efendiliğe anlarsınız ya şey sürmedim ve çok zor olan parkuru tamamladım. Rehberimiz Tekin Bey’in ise iflahı kesilmiş idi. Bir turist kulakları uzun siyah köpeğini yürüyüşe getirmişti. Zaman zaman haminnesi o varlığı kucağına alıyor ve kayaların üzerinden aşırıyordu. Yürüyüşün bittiğinde biz de bitmiştik. O kara köpek zaten mahvolmuştu. Arabanın içerisine kendimizi attığımızda kara köpeği de arabaya koydular. Köpek arabaya girer girmez hak-i yeksan yani yerle bir oldu. Uyuyan iti ayağımla dürttüm, ismi ile çağırdım, nafile; ve sonuçta Ankara’ya gelene kadar yorgun argın sonuca ulaştık. (Taşpınar kanyonu yürüyüşü, okuyuculardan özür diliyorum, ismini unuttuğum için köpek demek zorundayım. Köpek ve sahibinin ilginç pozları da yazıma eklidir. Ankara trekking yürüyüşleri başlı başına bir olaydır. Burası Malatya’ya göre biraz daha gelişmiş olduğu için bayanlar, güzel kızlar da zaman zaman yürüyüşçülere eşlik etmektedir. Resimleri de gönderiyorum. Açıklamalar resimlerin altındadır) Darısı Malatya’nın başına. Bir parantez açalım. 
ALİŞAN HAYIRLININ DAĞ SPORUNDA VE TERKKİNGDEKİ YERİ :
Vallahi ; Alişan’ın dağ sporundaki yerini spor dallarından hiçbir yere oturtamıyorum. Hukukumuzda söylendiği üzere o “şahsına münhasır bir kişi”. Ne dağcı ne terekkingci , ne doğacı ne piknikçi. Alişan gibi dağ sporunda tecrübeli konumda olan kişiye bence nasihat etmek gerekmez. O bu kuralları hepimizden iyi biliyor. Ben de laf olsun torba dolsun demek istemiştim. Ancak; o doğayı macera uğruna dolaşıyor. Dağ, ağaç ve macera olsun yeter. Bizler bir rehber önderliğinde yürüyoruz ama, yürüyüşlerimiz Alişan’nın ki kadar maceralı ve estetikli olmuyor.
O  ağaç ve su tutkunu. Tek başına dağlarda macera peşinde koşan ve sürprizlerden hoşlanan biri. Dağların zevki ve zirvelerin ucu ve onların kamuoyuna aktarılması peşinde koşan bir gariban.  Yeni dağ sporu tarzı gelişiyor. O da Alişanizm olabilir.  falan filan. Ona ne demeli. İsmini siz koyun. 
Alişaaaaaan …Malatya dağlarında ve bağlarında  nice maceralara. Gene de sana nasihatım. Bu yazdıklarıma dikkat et. Annenin ellerinden öperim. 
Bu yazımı Alişan Hayırlı Kardeşimi bahane ederek seneler önce yazmıştım. Seneler seneleri kovaladı, köprünün altından çok sular geçti. Şimdi Alişan tam bir trekkingci olmuş ustaların ustası olmuş maşallah. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Selami Yücel - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Malatya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Malatya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Malatya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Malatya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket CHP Akçadağ'da kimi aday göstermeli?