Şükür Etmek Kabullenmek Değildir

Yıkık dökük sokaklar arasında yürümek, yağan yağmurda ıslanmak, olup biteni görmek, sesleri duymak, dünyanın bizden başka canlılara ait olduğunu da hissetmek, hayatı bir mücadele içinde yaşamak, bunlar sıradan olmayan, önemli derecede nimetlerdir. Gerçekten hayata şükretmek için çok konumuz var. Nasıl olursa olsun bunu unutmamak fani dünyada önemli bir sebeptir.
Malatya yıkılmış, 15 aydır, bir bina inşa edilmemiş, iklim değişmiş, depremler artık afet olmuş, belki kayısımız aromasını kaybetmiş olacak, bunca olumsuzluklara rağmen elimizde kalanın kıymetini bilip, şükretmek ne büyük nimettir.

Şükretmek, asla eldekileri yeterli görmek değildir. Elbette insan eldekinden çok daha fazlasını elde etmek için yoğun bir çaba içerisine girmektedir. Elbette çok daha iyi insan olmak, maddi olarak iyi duruma gelmek, sağlıklı olarak iyi durumda bulunmayı hedeflemek şükrederek aza kanaat getirmek değildir.

Hiç bir şeyin tam olmadığı bu hayatta, seni taşıyan ayaklara, kaşık tutan ellerine, çevreyi gördüğün gözlerine, kuşların cıvıltısını duyan kulaklarına şükret.

Şükür bir düşünme şekli değil midir? Sabır, azim, metanet ve yetinmeyi bilme sanatı değil midir? Şükür ruhumuza giydirdiğimiz bir elbise değil midir?

Şükür bir rahatlama, bir ferahlık değil midir?

Çalışma hayatımızda elbette hırsımız olacak, azmimiz olacak, şükür düşüncesi bu düşüncelerimizdeki zararlı virüsleri temizleyecektir.

Çalışma hayatımızda yaptığımız işin en iyisinin olmasını istemek neden zararlı olsun ki. Ailenin geçimini sağladığın işteki azminiz neden olumsuz olsun ki?

Bunun aksini düşünmek, çalıştığın işe veya kuruma ihanet değil midir? Bu nedenlerden ötürüdür ki, şükür var olanlarla yetinmek değildir.

Kişilerin haklarına, hukuklarına saygılı davranmaktır. İyi insan olmak, kalp kırmamak için da önemli rol oynar

TASARRUF PAKETİ

Hükümet nihayet tasarrufta karar kıldı. Belki de tüm yıllar geçerli olması gereken tasarruf paketi 3 yılla sınırlandırıldı.
1,5 yıldır en düşük emekli alanlara yüklenen kemer sıkma politikasının kamu kurum ve kuruluşlara yönelmesi bence memnuniyet verici oldu.

Kamuda sadece zorunlu olmayan harcamalarda uygulanacak paket Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın kabul etmesi ve resmi gazetede yayınlanmasıyla yürürlüğe girecek.

Merkezi idareler, mahalli idareler, KİT’ler, döner sermayeler, fonların bulunduğu pakete göre Harcama tedbirlerinin üç temel ekseni var.

Kamuda tasarruf, bütçe harcamalarında disiplin, kamu yatırımlarında verimlilik amaçlanacak.
Kurumlar 3 yıl otomobil alamayacak. İhtiyaç fazlası ve ekonomik ömrünü tamamlamış araçlar tasfiye edilecek. Deprem riski hariç yeni bina alımı durdurulacak.

Yeni lojman ve sosyal tesis alımı yapılmayacak. 3 yıl boyunca kamuya emekli olanlar kadar istihdam sağlanacak. Sokak ve cadde ışıklandırmasında LED dönüşümünün hızlandırılması sağlanacak. Zorunlu haller dışında kamu yatırım programına yeni proje alınmayacak.
Benzeri birçok madde var, bakalım uygulama nasıl olacak.

Aslında bakan ve vekillere yönelik te kararlar alınabilirdi. Açılışlara, düğünlere ve gereksiz ziyaretlere katılmamaları yönünde.

Büyük ihtimal deprem bölgesinde bu kısıtlamaların birçoğu yaşanmayacak.

Bunu zaman gösterecek. Velhasıl Türkiye 3 yıl kemer sıkacak.

Bekleyip göreceğiz.
Her şey Malatya ve Malatyalılar için

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Dilek Karaduman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Malatya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Malatya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Malatya Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Malatya Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket CHP Akçadağ'da kimi aday göstermeli?