Malatya Gazeteciler Cemiyeti yönetimi olarak ilimize yeni atanan İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir Hanımı makamında ziyaret ettik. Ziyaret esnasında gerek beden dili gerek sözleri gerekse de geleceğe dönük planları ile bana işte Malatya’nın aradığı İl Milli Eğitim Müdürü budur dedirtti. Uzun yıllar İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevini sürdürürken Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanan bu arada Malatya’nın da ilk Kadın Milli Eğitim Müdürü olan Hatice Özdemir Hanımı, Gazeteciler Cemiyeti olarak ziyaret ederek hem hayırlı olsun dileklerimizi ilettik hem de Malatya basını olarak eğitime yapacağı her türlü katkı da destekçisi olacağımızı ifade ettik. Hatice Hanımın, kısa süre içerisinde dur durak bilmeyen ziyaretleri ile Malatya’da eğitimin röntgenini çektiğini, sorunları bizzat yerinde tespit ettiğini ve bu sorunların çözümü adına da bir plana sahip olduğunu gördüm.

Zor bir dönemde bu göreve geldi zira bir taraftan depremden dolayı yıkılan ve yapım işi devam eden okul projeleri var, diğer taraftan yeni eğitim kurumlarının yapım işi var, 5 Haziran’da LGS sınavı oldu merkezi sınavlarla ilgili sorumlulukları var bir de Milli Eğitim Bakanlığının köy okullarını yeniden canlandırma projesi var. Hatice Hamım, depremden dolayı yapımı devam eden okulların büyük bir kısmının Eylül ayından itibaren eğitim faaliyetlerine başlayacağını, yeni okulların da hızla inşaat sürecinin bitirilerek ilin sınıf mevcudu sayısının artırılacağını bu süreçte herkesin büyük bir özveri ile çalıştığını ifade etti. Kendisine İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının da yenileceğini şu anda hangi aşamada olduğunu sordum bana Remzi Bey, şu anda başımızı sokacak bir hizmet binamız var, ihtiyaçlarımıza da cevap veriyor bu yüzden İl Milli Eğitim Müdürlüğe yeni hizmet binasını yapmak yerine tüm önceliğimizi okullarımıza vermiş bulunmaktayız. Var gücümüzle okullarımızı tamamlamak, tadilata ihtiyaç duyan okullarımızın eksikliklerini gidermek ve çocuklarımıza fi ziki anlamda en iyi şartlarda eğitim almalarını sağlamak temel önceliğimiz dedi. Bu tutumu ve düşüncesi karşısında tebrik etmemek mümkün değil.

Öte yandan Hatice Hanım, oldukça otoriter bir Müdür profi li çiziyor, işini yapmayanın gözünün yaşına bakmayacağını, yapılan eserlerin ve çalışmaların kendisi için tek kriteri olduğunu ifade ediyor. B u anlamda işini yapmayan, istenilen düzeyde yapamayan, işini aksatan her kim varsa hakkında ne gerekiliyorsa yapılacağını ifade etti. Bu da uzun yıllardır görmediğimiz bir tutumdu çünkü Malatya Milli Eğitim Camiasında maalesef adam kayırmacılık had safhada. Çok açık ayan beyan ortada olan suçların bile üstü kapatılmaya çalışıldı yıllarca. Umarım Hatice Müdür ile bu anlayışta yok olur. Netice itibariyle ilk izlenimin Otoriter ve işine son derece hakim olan ve oldukça çalışkan bir profi l çizen Hatice Hanımın, Malatya’nın uzun süredir aradığı İl Milli Eğitim Müdürü olarak gördüm. Hep birlikte bu süreci yaşayıp göreceğiz…