Malatya’nın duayen ve değerli futbol adamı Aziz Yiğit’in hep söylediği bir söz vardır “Malatya futbol takımlarını Malatya’da yaşayan Malatyalılar hep çıkarmış, ama İstanbul’da yaşayan Malatyalılar gelip hep düşürmüştür” Şöyle Malatya futbol tarihine baktığımızda bu gerçekten de sürekli böyle olmuş.1983-84 sezonunda Rahmetli Nurettin Soykan Malatyaspor’u namağlup şampiyon yapmış ama sonrasında İstanbul’dan birileri gelmiş ve takımı küme düşürmüş. Yine aynı şekilde 2000- 2001 sezonunda Mehmet Yaşar Çerçi takımı Süper lige çıkarmış ama sonrasında aynı şekilde İstanbul’dan birileri gelmiş ve takımı tekrar küme düşürmüştür.Hep denir ya “Tarih tekerrürden ibarettir” Gerçekten de öyle, takvimler 2010 yılını gösterirken Malatya Belediyespor’u Orhan Barman şampiyon yaparak,Yeni Malatyaspor’un temellerini atmış ama maalesef aynı şekilde ve inatla yine İstanbul’dan birileri gelmiş, Yeni Malatyaspor’u bu kez utanç verecek şekilde rezil rüsva ederek tekrar küme düşürmüştür. Nedir bu? Anlayana aşk olsun.Malatya’nın kaderimidir bu? Yeni Malatyaspor’un son 3 sezonuna baktığımız zaman az önce neden ağır kelimeler kullandığımı anlayacaksınız.

Aslında en büyük hatayı bundan 8 yıl önce devrin belediye başkanı ve Yeni Malatyaspor’a yön veren insanlar yaptı. Yeni Malatyaspor’u futboldan bihaber topu görse karpuz diye kesecek, hayatında belki de maça bile hiç gitmemiş, Yeni Malatyaspor ile Efsane Malatyaspor’un logosunu dahi karıştıran ve bilmeyen insanlara, koskoca Malatya futbolunu teslim ederseniz olacağı budur. Yaşanan süreçte öyle olaylara şahit olduk ki insanın aklının hafsalasının algılamayacağı türden olaylardı. Kulübü idari olarak yönetme şekli, futbol takımını yönetme ve kadro kurma şekli, takımı sevk ve idare etme şekli, bütün bu süreçler yaşanırken insanın; Ne bu şaka mı? Diyeceği türden olaylardı.

Bu zaman zarfında, defalarca futbolcuların antrenmanları boykot etmesi mi, bazı futbolcuların hem de defalarca kimseye haber vermeden takımı terk etmesi mi, futbol takımının defalarca maça çıkmama tehdidi mi, futbolcuların toplu olarak başkana güvenmeyip başka yöneticilerden alacağına karşılık senet alması mı, gelinen son noktada maçtan önce futbolcuların, maçın başlamasıyla birlikte 30 saniye boyunca hareketsiz durup yaptıkları protesto şekliyle bütün Türkiye önünde Yeni Malatyaspor kulübünün küçük düşürülmesi mi ve bardağı taşıran skandal Sadık Çiftpınar’ın taraftarlara yaptığı hareket mi? Şimdi buradan hangi birini anlatalım. Belki de aklıma gelmeyen ve bizim haberimizin olmadığı daha ne rezillikler yaşanmıştır. Sonuç olarak Malatya futbolu makus tarihini yenememiş yine İstanbul’dan birileri gelmiş ve takımı düşürmüştür. Bana göre Yeni Malatyaspor ile birlikte Malatya şehri de futbol takımına sahip çıkamayarak bir alt lige düşmüştür.