Malatya:
ARGUVAN RAPORU AÇIKLANDI
 FERDİ DURDU 

  İlçe raporlarının üçüncüsü olan “Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu” düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı.

  Arguvan Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen toplantıya Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay, BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, BİLSAM üyelerinden Malatya  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Polat, İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Murat Sezik ‘in yanı sıra Arguvan İlçesi kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile  sivil toplum temsilcileri katıldı.

 

BİLİMSEL DÜZEYDE BİR RAPOR”

  Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay, yapılan çalışmalar sonrasında bilimsel düzeyde bir rapor hazırlandığını kaydederek, “Ciddi manada bilimsel düzeyde bir rapor ortaya çıktı. İlçenin mevcut durumunu görmek, potansiyellerini keşfetmek ve gelecekte nerde olduğumuzu görmek adına önemli bir çalışmaydı. Arguvan için bu kapsamda yapılan, değerli bir çalışma olmasıyla önemlidir. BİLSAM ile böyle bir çalışma yapmaktan, böyle bir çalışmanın içinde olmaktan çok mutluluk duyduk. Bizlere zaman ayırarak böyle bir rapor çalışması yaparak Arguvan’ı tanımak, her yönüyle bilgi sahibi olmak adına bilimsel bir düzeyde bir çalışma yaptıkları için teşekkür ederim” dedi.

 

“RAPORLAR, KAMUOYUNDA GEREKLİ KARŞILIĞI GÖRECEKTİR”

  BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, İlçe  Gelecek Stratejileri Raporlarının üçüncüsü olan Arguvan Gelecek Stratejileri Raporunu kamuoyu ile paylaşmanın  mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:  “BİLSAM; eğitim, araştırma ve yayıncılık başta olmak üzere birçok alanda faaliyet yürüten ve projeler gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur. bİLSAM olarak daha önce de şehrimiz ve sorunlarıyla ilgili çok sayıda rapor çalışmaları, sempozyum, çalıştay, forum, konferans vb. çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi ise yeni bir çalışmayla karşınızdayız. 2011 yılında il için hazırladığımız “Malatya Vizyon 2023” raporumuzdan sonra gündeme aldığımız “İlçe Gelecek Stratejileri” raporlarımızın üçüncüsü olan “Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu”nu bugün itibariyle sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu raporlarımızın da önceki rapor çalışmalarımız gibi kamuoyunda gerekli karşılığı bulacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

RAPORUN SUNUMU YAPILDI

  Konuşmaların ardından BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, “Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu” hakkında katılımcılara bilgiler vererek, slayt eşliğinde bir sunum yaptı.

  Gezer, Arguvan’ın birçok özelliği ile ön plana çıktığını ifade ederek, “İnsanları, toplumları ve medeniyetleri birbirinden ayıran özellikle olduğu gibi; il, ilçe, bölge ve ülkeleri de birbirinden ayıran, farklı kılan özellikler vardır. Bu özellikle, şehre ruh ve anlam katan unsurlar, önemli potansiyelleri, ulaşım özellikleri, kültür, sanat ve edebiyatta ortaya konan eserler olabilir. Bu anlamda Arguvan ilçesinin tanıtım unsurlarını; Arguvan türküleri, Elazığ ve Sivas illerine komşu olması, Fırat nehrinin ilçe sınırlarının içinden geçmesi, Şotik deresi, Arguvan kavunu, su ürünleri potansiyeli, bakır ve kömür rezervi, inanç turizmi potansiyeli olarak adlandırabiliriz” şeklinde konuştu.

 

ARGUVAN İLÇESİYLE İLGİLİ BAZI VERİLER

  “Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu”nda ortaya çıkan bazı veriler şöyle:

. Arguvan’ın en önemli zenginliği gerek günümüzde, gerekse geçmişte folkloru ve müziğiyle, ilimizin önemli kültürel zenginliklerini barındıran ilçelerimizden biri olmasıdır.

2. Arguvan’ın 2003 yılından bu yana düzenlediği Uluslararası Türkü Festivalleriyle, mevcut folklorik ve müzik zenginliğini bütün dünyayla paylaşma çabasına girmesi, gerek ilimiz gerekse de ülkemiz açısından oldukça anlamlı bir çabadır. Başta Arguvan Türküleri olmak üzere ilçenin müzikal zenginliği böylesine önemli bir etkinliği anlamlı ve sürdürülebilir kılmaktadır.

3. Arguvan, Malatya tahıl ve sebze üretiminde ¼, su ürünleri üretiminde %50, küçükbaş hayvan varlığı bakımından ise %15 ile ilimizde su ürünleri üretimi açısından birinci, küçükbaş hayvan varlığı açısından ise ikinci sıradadır.

4. Arguvan’ın son elli yıllık nüfus değişimi incelendiğinde 1975’ten itibaren yaşanan nüfus kaybı 2011 itibarıyla %16’lık nüfus artış hızıyla ilçenin lehine bir görüntü sergilemektedir.

5. Yoksulluk oranı Türkiye’de %13, Malatya’da  %19 iken Arguvan’da %30’dur.

6. Arguvan’ın orman varlığı yaklaşık %10 olup Malatya (%15), Türkiye (%27) ve Dünya (%30) ortalamalarının oldukça altındadır.

7. Arguvan’ın öncü sektörleri; Tarım ve hayvancılık (Sulama sorunu çözülürse),Kültür ve turizm (Arguvan Türküleri vb.), Sanayi (Tarımsal sanayi ve madencilik) olarak belirlenmiştir.

 

STRATEJİK AMAÇLAR BELİRLENDİ

  Öte yandan hazırlanan raporda stratejik amaçlarda belirlendi. Stratejik amaçlar şöyle:

1. Sulama imkânlarını iyileştirmek ve sulanabilir tarım arazisi oranını arttırmak.

2. Heyelan riskini ve tehdidini dikkate alarak ilçe merkezi yerleşkesine yeniden karar vermek.

3. Küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve katma değerini artırmak.

4. Su ürünleri üretimini geliştirmek ve ilgili alanda sanayi yatırımları yapmak.

5. Yoksulluk ve işsizlik sorununu çözmek, negatif göçü durdurmak.

6. İlçe ile il merkezi, komşu ilçeler ve köyler arasındaki erişilebilirlik sorunlarını çözmek.

7. Eğitim ve sağlık alanında yaşanan sorunları çözmek.

8. Uluslararası Türkü Festivalini daha katılımcı ve kapsayıcı bir yapıya kavuşturmak.

9. İlçeye sanat alanında “Güzel Sanatlar Lisesi”, “Kültür ve Sanat Merkezi” vb kurumlar kazandırmak.

10. Çiftçi örgütleme düzeyini arttırmak (Kooperatiflerin oluşturulması).

11. Konut üretim projeleri geliştirmek.

12. İlçede kesimler ve kurumlar arası işbirliği ve yönetişim uygulamalarını artırmak.

 

İLK OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR

  İlçe Gelecek Stratejileri Raporları 2011 yılında yayımlanan “Malatya Vizyon 2023” başlıklı çalışmamızın ilçe versiyonları olarak ortaya çıkmıştır. Bazı ilçelerimizin yerel yöneticilerinin ısrarlı talepleri bu çalışmaları gündeme almamıza vesile olmuştur.

   Malatya’nın merkez ile ilçeleri arasındaki gelişmişlik farkı en yüksek olan illerden biri olması gerçeği ile ilimizin büyükşehir olma sürecine daha sistemli bir başlangıç yapma ihtiyacı bizleri motive eden diğer unsurlar olmuştur.    

  12 adetlik bir paket halinde hazırlanan bu raporların temel amacı; il ve ilçelerimizin mevcut durumu ve potansiyellerini analiz etmek, kazanım ve sorunları ortaya koymak ve geleceğe yönelik stratejiler geliştirerek gelişim süreçlerine katkı sağlamaktır. İlçelerimizin çok sayıda sorunu olduğu ve bu sorunlarla biran önce ilgilenilmesi gereği raporların ortaya koyduğu ilk sonuçlardan biridir. 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BATTALGAZİ’DE YARI OLİMPİK HAVUZ ÇALIŞMALARI...
Göztepe Mahallesinde yapımına başlanan Yarı Olimpik Kapalı Yüzme havuzu inşaatındaki çalışmalar sürüyor....

Haberi Oku