Malatya:
'Askerlik borçlanmasını devlet ödesin”

 

YENİ MALATYA- Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde, askerlik görevini yerine getirenlerin  sigortalı olarak askerlik borçlanması olarak ödedikleri primlerin devlet tarafından karşılanmasını istedi. Ağbaba kanun teklifinde askerlik hizmetinin zorunlu ve bir kamu görevi olmasını gerekçe gösterdi.

            Ağbaba’dan ‘Askerlik Borçlanması’ Kanun Teklifi

            CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi  verdi.

Ağbaba kanun teklifinin genel gerekçesinde, “ Fransız Devrimi’nden bu yana devlet ve yurttaş arasında kurulan ilişkiye, bir diğer deyişle modern yurttaşlık anlayışına göre vatandaşların temel hak ve hürriyetlerden faydalanabilmeleri, devlete karşı bazı ödev ve sorumlulukların yerine getirilmesi şartına bağlanmıştır.Zorunlu askerlik hizmeti deçoğunlukla bu ödev ve sorumluluklar kapsamında değerlendirilmektedir.” diyerek şunları belirtti:

 

“Ülkemizde de Anayasa ve kanunlar ile belirlenen çerçeve içerisindeTürkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkeklerin belirli süreler içerisinde askerlik hizmetini ifa etmesi zorunludur. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 1. Maddesi uyarınca “Türkiye Cumhuriyeti tebaası olan her erkek, işbu kanun mucibince askerlik yapmaya mecburdur”. Bu yasal zorunluluk sebebiyle, 20 yaşına girmiş ve Türkiye vatandaşı olan her erkek yaşamlarının belirli sürelerini askerlik hizmetini ifa ederek geçirmektedir.

 

Askerlik hizmetinin ifa edildiği zaman zarfında geçirilen süreler daha sonra “askerlik borçlanması” adı altında belli oranlarda prim ödemesi yapılarak sigortalılık süresine eklenebilmektedir. Hâlbukibir kamu hizmeti olarak değerlendirilmesi gereken zorunlu askerlik hizmeti süresince geçen süreler vatandaşların devlete karşı sorumluluklarının yerine getirilmesi bağlamında değerlendirilmelidir. Bu noktada Kanun’da yapılacak değişiklik ile askerlik borçlanması olarak bilinen uygulamada primlerin devlet tarafından ödenmesi sağlanacaktır.”

Ağbaba, kanun teklifinde madde gerekçeleri olarak ta şunları vurguladı:

 

“MADDE 1-Bir kamu hizmeti olarak değerlendirilmesi gereken zorunlu askerlik hizmeti süresince geçen süreler vatandaşların devlete karşı sorumluluklarının yerine getirilmesi bağlamında değerlendirilmelidir. Bu noktada Kanun’da yapılacak değişiklik ile askerlik borçlanması olarak bilinen uygulamada primlerin devlet tarafından ödenmesi sağlanacaktır.” 

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku