Malatya:
‘beslenme Dostu Okul'
Malatya’da, ‘Beslenme Dostu Okul’ projesi tanıtım ve bilgilendirme programı toplantısı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Beslenme Dostu Okul’ projesi Halk Eğitim Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda ‘Beslenme Dostu Okul’ projesinin yanı sıra ‘Beyaz Bayrak’ projesi ve kantinler ve hijyen konuları da görüşüldü.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Salih Aydın tarafından açılış konuşması yapıldı. Şube Müdürü Salih Aydın, “Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yürütülen Beslenme Dostu Okul projesi uzatılan protokol süresiyle önümüzdeki 3 yıl boyunca devam edecek. Toplantımız süresince bizi bilgilendirecek arkadaşlara ve sizlere katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü adına proje hakkında bilgiler aktaran Diyetisyen Eda Şahan, “Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında, ‘Beslenme Dostu Okul’ projesi ile okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam koşullarına teşvik edilmesi, okullarda sağlıklı beslenme, obezitenin önlenmesi ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Bizlerde bunun için gerekli önlemleri almalıyız sizleri bu konuda duyarlı davranmaya teşvik etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Şahan, “Bu nedenle okullarımızda; öğrencilerin boy/kilo ölçümlerinin rutin aralıklarla (yılda 2 kez) yapılıp ve risk grubunda olan öğrencilerin velileri ile görüşmeler/bilgilendirme faaliyetleri yapılarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilip yönlendirilmediğine, Okulun "Beyaz Bayrak " sertifikası bulunup bulunmamasına, Okul içinde uygun alanlarda sağlıklı içme suyu olanakları bulunup bulunmamasına, Su deposu var olup olmadığı ve temizliğinin rutin aralıklara yapılıp yapılmadığına, Yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin (kızartmalar, gazlı içecekler, kolalı içecekler vb.) satışı yapılıp yapılmadığına,Süt, ayran, yoğurt vb. içecekler ve taze sıkılmış meyve ve sebze suyu satışının yapılıp yapılmadığına,Tane ile meyve ve sebze satışı yapılıp yapılmadığına,Kantin hizmetleri hakkındaki genelge de belirtildiği üzere Okul Müdürünün kendisi veya görevlendireceği bir Müdür Yardımcısı başkanlığında kurulacak bir komisyon tarafından ayda en az bir kez genelge ekinde bulunan "Okul Kantini Denetim Formu" kullanılarak denetlenip denetlenmediği,Yemekhane hizmeti satın alınan firmanın Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından üretim izninin bulunup bulunmamasına,Yemekhane hizmetleri yönetim tarafından rutin aralıklarla denetlenip ve gerekli hallerde Tarım İl Müdürlüğünden destek alınıp alınmamasına,Menülerin Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı menü modelleri örnek alınarak hazırlanıp hazırlanmadığına,Öğrencilerin evden getirdikleri beslenme çantalarının içeriklerinin Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün okullara dağıtmış olduğu haftalık beslenme programına göre hazırlatılmakta ve öğretmenler tarafından beslenme çantalarının içeriklerinin her gün kontrol edilip edilmediği, gibi konularda duyarlı olunması gerekmektedir. Bu proje "Beslenme Dostu Okul Projesi" Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde okulların, belirlenen kriterler doğrultusunda "Beslenme Dostu Okullar Değerlendirme Formu" ile denetlenmesi, 100 puan üzerinden 90 ve üzeri puan alan okulların "Beslenme Dostu Okul" sertifikası ile ödüllendirilmesi aşamalarını içermektedir” dedi.

Programa; İl Milli Eğitim Şube Müdürü Salih Aydın, İl Sağlık Şube Müdürü Selma Aydın Felek, Sosyal Hizmet Uzmanı Gülderen Büyükçoşkun, Diyetisyen Eda Şahan, Dr. Hacer Kıtay ile okul idarecileri katıldı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku