Malatya:
Büyükşehir Belediye Meclisi ilk kez toplandı

GÜLER HAZAR

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, ilk toplantısını gerçekleştirdi. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde oluşan Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısına Başkan Ahmet Çakır başkanlık etti. 

Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının yanı sıra 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından oluşan Merkez İlçeler Yeşilyurt ve Battalgazi Merkez İlçe Belediye Meclis toplantıları da dün gerçekleştirildi.

Çakır’dan meclis üyelerine kutlama

13 İlçe belediye başkanının yanı sıra 7’si Battalgazi, 7’si Yeşilyurt, 3’ü  Akçadağ,  2’si Arapgir, 1’i Arguvan, 3’ü Darende, 3’ü  Doğanşehir, 1’i Doğanyol, 3’ü  Hekimhan, 1 Kale, 1 Kuluncak, 2’si Pütürge ve 2’si de Yazıhan’dan olmak üzere 49 meclis üyesi ve Başkan Ahmet Çakır’ın katıldığı Büyükşehir Meclis toplantısının ilkinde İmar ve Bayındırlık, Plan –Bütçe, Meclis Başkan Vekilleri, Katip Üyeler, Encümen Üyeleri ile diğer ihtisas komisyonu üyeleri açık ve kapalı oylama ile belirlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan toplantıda üyelere yönelik kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, seçilerek meclise gelen meclis üyelerini tebrik etti ve başarı dileklerinde bulundu.

Komisyon üyelerinin seçimi

Meclis toplantısında, divanda en genç üye sıfatıyla Hilal Acı ve Mehmet Reşat Güzel katip üyelik görevini üstlendi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında Meclis Başkan Vekilleri, Encümen Üyeleri, Katip Üyeler gizli oyla, İmar ve Bayındırlık, Plan ve Bütçe, Çevre ve Sağlık, Ulaşım - Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri açık oylama ile belirlendi.

Gizli oyla yapılan seçimlerde Meclis ı. Başkan Vekili Hasan Göğüs, II. Meclis Başkan Vekili Şahin Özer olurken, katip üyeliklere Mehmet Reşat Güzel - Hilal Acı (asil), Metin Mandal-Meltem Kavuk (yedek) seçildiler.

Büyükşehir Belediyesi’nin encümen üyeliklerine ise  Nurettin Karaaslan, Hasan Göğüs, Metin Mandal, Ramazan Özcan, Ramazan Acar getirildi.

Meclis toplantısında komisyon üyeleri de belirlendi. CHP’li üyelerin de görev aldığı komisyon üyeleri şu isimlerden oluştu:

Çevre ve Sağlık Komisyonu: Durmuş Doğan, İrfan Pişgin, Selim Gültekin, Erdoğan Üstün, Mehmet Aslan

İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Nevzat Aslan, Meltem Kavuk, Aziz Görgeç, Bilal Acı, Celalettin Gönültaş ve Şahin Özer.

Plan ve Bütçe Komisyonu: Mehmet Reşat Güzel, Şefik Şengün, Nebi Yiğit, Necmettin Özcan, M. Metin Bölükbaşı, Fetahmet Bay, Rüstem Çatı ve  Hurşit Kuşçu.

Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Murat Doğan, Kadir Yoldaş, Cumali Doğan, Nevzat Kızılaslan, Hüseyin Akkaya, Hakan Çiftçioğlu, Mehmet Baysar

Ulaşım Komisyonu: Mehmet Çınar, Sebahattin Ateş, İlhami Mengi, Hüseyin Akkaya, Mustafa Gülhaş

 

Faaliyet raporu onaylandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Nisan Ayı Olağan Toplantısı’nda gündem maddeleri arasında bulunan 2013 Mali Yılı Faaliyet Raporu’nu da görüştü. Söz konusu raporun görüşülmesi sırasında en yaşlı üye sıfatıyla Hasan Göğüs meclise başkanlık etti. Göğüs, faaliyet raporu meclis üyelerine daha önceden dağıtıldığı gerekçesiyle raporu okutmadan oylamaya sundu. Yapılan oylama sonucunda Malatya Belediyesi 2013 Mali Yılı Faaliyet Raporu onaylandı.

Büyükşehir Malatya Belediyesi Nisan Ayı Olağan Toplantısı’nı yarın saat 14.30’da yapacağı II. oturumla tamamlayacak. Meclisin dün yapılan oturumunda gündem maddeleri arasında bulunan Malatya Belediyeler Birliği ve Tarihi Kentler Birliği üyelik seçimleri de yarın yapılacak oturumda görüşülüp karara bağlanacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Cuma günü yapılacak olan II. Birleşim öncesinde Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri’ne  Dede Korkut Restoran’ta yemek verecek.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku