Malatya:
Dağlı, 'İş kazalarının yüzde 86'sı insan hatasından kaynaklanıyor”

                Yeni Malatya- Malatya Aktif İşadamları Derneği (MAKİAD tarafından dernek üyelerine yönelik olarak 'İş Sağlığı ve Güvenliği' eğitim semineri düzenledi.

                MAKİAD konferans salonunda düzenlenen seminerde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ayhan Dağlı tarafından  işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenleyen 6331 Sayılı Kanun çerçevesinde, çalışanları koruma altına almak, çalışma ortamının risk analizi ve risklere karşı alınması gereken önlemlere ilişkin bilgiler aktarıldı.

                İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Ayhan Dağlı konuşmasında şunları ifade etti:

                “Kanun kamu ve özel sektör ayrımı yapılmaksızın işçi çalıştıran her kurumu kapsamaktadır. İşverenler, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu çerçevede işverenler mesleki risklerin önlenmesi, her türlü tedbirin alınması ve organizasyonun yapılması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar. İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlarlar. Çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alır” dedi.

                “Kazaların Yüzde 86’sı İnsan Hatasından”

                Dağlı  konuşmasında ayrıca  meydana gelen ş kazalarının yüzde 86’sın insan hatasından kaynaklandığını  belirterek  "Uykusuzluk, bilgisizlik, tehlikeyi önemsememe, ihmal, tedbirsizlik, bakım yetersizliği, yorgunluk, işi ciddiye almama ve moral bozukluğu gibi nedenler, iş kazalarının başlıca faktörleri arasındadır. İnsan yaşamının söz konusu olduğu bu iş kazaları ve meslek hastalıkları dolayısı ile aynı zamanda yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık bir ekonomik kayba yol açmaktadır. Bütün bu açılardan bakıldığında, basit ve düşük maliyetli önlemlerle bile pek çok hayat kurtarılabilmekte, sakatlıkların ve hastalıkların önüne geçilebilmektedir. Bunun için işverenin alacağı tedbirlerin yanı sıra çalışanların da işine yoğunlaşması, gördüğü aksaklıkları ve riskleri zaman kaybetmeksizin ilgililerine bildirmesi ve tedbir alması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Küçük Mustafapaşa’ya Kütüphane ve Park
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Küçük Mustafapaşa Mahallesinde yıllarca atıl...

Haberi Oku