Malatya:
Doğu'da İlk Oldu  BURHAN KARADUMAN

Karaciğer organ nakilleri konusunda Türkiye’de artık ihtisas sahibi olarak, bu konuda Avrupa’da ve dünyada bilinen bir merkez konumunda bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde böbrek nakillerinde en zor operasyonlardan birisi olan Çapraz Böbrek Nakili başarıyla sonuçlandırıldı.

 

Bölgede ilk oldu

  Böbrek yetmezliği bulunan hastaların yakınlarının bir birleri ile uyuşmazlığı bulunduğu durumda, hasta yakınlarının karşılıklı olarak bir birlerinin hastalarına böbrek vermesi olan Çapraz Böbrek Nakili Ankara’dan sonra bölgede ilk kez Turgut Özal Tıp Merkezi’nde gerçekleştirildi. Çapraz nakilde 26 yaşındaki gencin annesi 53 yaşındaki hastaya, 53 yaşındaki hastanın kız kardeşi ise 26 yaşındaki gence böbreğin verdi.

  Turgut Özal Tıp Merkezi’nde tedavi görerek uzun bir süreden börek nakli bekleyen 26 yaşındaki Turgay aslan için 52 yaşındaki annesi Fadime Aslan böbreğini vermek istedi. 53 yaşındaki böbrek hastası Bayram Bal içinde kız kardeşi 42 yaşındaki Sakine Bal devreye gidi. Her iki hastaya yakınlarının vermek istediği böbrekler için Genel cerrahi Servisi böbrek Nakil ekibi tarafından tetkikler yapıldı. Ancak çıkan sonuç hastalar için hayal kırıklığına neden oldu. Hastalar ile hasta yakınlarının arasındaki kan uyuşmazlığı böbrek nakilini erteletti. Ancak bu durumda Çapraz Böbrek Nakili devreye konuldu. Malatya’da ilk kez gerçekleşen çapraz nakilde Fadime Aslan böbreğini Bayram Bal’a verdi, Bayram Bal’ın kız kardeşi Sakine Bal ise böbreğini Fadime Aslan’ın oğlu Turgay Aslan’a verdi. Böbrek Nakil Ekibi aynı anda 4 ameliyat operasyonu gerçekleştirerek 2 hastaya böbreği nakil etti. Bu operasyon Ankara’da ilk kez Malatya’da gerçekleştirilmiş oldu.

  Başarıyla sonuçlanan Çapraz Böbrek Nakili operasyonundan sonra Çapraz Böbrek naklini gerçekleştiren Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Servisi Böbrek Nakil Ekibi Başkanı Doç. Dr. Turgut Pişkin, İç Hastalıklar ve Nefroloji Anabilim Dalından Prof. Dr. Hülya Taşkapan, Prof. Dr. İdris Şahin, Doç. Dr. Bülent Ünal ve Uzman Doktor Özkan Ulutaş ve Organ Nakil Koordinatörü Mukadder İspir ve böbrek nakil edilen Bayram Bal ve Turgay Aslan ile böbreklerini veren Fadime Aslan ve Sakine Bal, yaşanan durumu birlikte paylaştılar.

 

Sağlık durumları iyi

    Önemli bir operasyonu gerçekleştirdiklerini ifade eden Böbrek Nakil Ekibi Başkanı Doç. Dr. Turgut Pişkin,”Hastamız Turgay Aslan’a annesinden nakil yapacaktık, ama annesi ile kan grubu uyuşmadı. Aynı şekilde hastamız Bayram Bal’a ise kız kardeşi Sakine Bal’dan alacağımız böbreği nakil edecektik. Ancak ondanda kan grubu uyumu sorunu oldu. Onlara başka organ verecek kimse olmadığından dolayı, gerek kan uyumu, gerek tıbbi engeller nedeniyle çözüm olarak çapraz nakil yolunu seçtik. Çapraz nakilde hastalara ailelerden organ verebilecek durumda olanların, gerek kan grubu uyumu ve gerek tıbbi engeller nedeniyle elenen ve bu nedenle de organ bulamayan hastalarımız için bir çözüm yoludur.  Yasal bir yoldur, ülkemizde bunun izni vardır. Böyle olunca da bizde bu yolu seçtik. Bu durumda hastamız Turgay’ın annesi Fadime hanım, hastamız Bayram Bal’a böbreğini verdi, Bayram Bal’ın kız kardeşi Sakine Bal ise böbreğini Turgay Aslan’a vermiş oldu. Böylece iki hastamızı böbrek yetmezliğinden kurtarmış olduk. Bu durum güzel bir çözüm yolu oldu.  Bu nakili yaklaşık 1 ay önce yaptık. Hastalarımızın ve organlarını veren hastalarımızın sağlık durumları iyi. Ankara’nın Doğusu’nda ilk kez çapraz nakil yaptık. Bu gelişme ülkemiz adına da önemli bir gelişmedir” şeklinde konuştu.

 

Öncelik kadavra organ

  Kendilerinin her zaman kadavra organ naklinin yükseltilmesini savunduklarını kaydeden Prof. Dr. Turgut Pişkin, “Elbette ki ilk seçeneğimiz kadavradan organ naklidir. Canlıdan canlıya organ naklinde hiçbir sağlık sorunu olmayan insanları riske atmış oluyoruz. Son seçenek olarak canlı organ naklini kullanıyoruz. Organ bağışını kesinlikle arttırmalıyız. İnsanlar duyarlı olmalı. Din bu konuda engel olarak gösteriliyor. Ancak dinimizin bu konuda hiçbir engeli yoktur” diye konuştu.

   Ankara’dan sonra bölgede ilk defa böyle bir operasyonun başarıyla sonuçlanmış olmasından dolayı mutlu olduklarını söyleyen Prof. Dr. Hülya Taşkapan , “Çapraz nakil önemli. Hastalarımızın yaşam süresini ve yaşam kalitesini artıracaktır. Ancak öncelikle kadavra organ bağışını arttırmamız gerekiyor.  Gerçekten kadavra sırasında olan çok sayıda olan hastamız var. Bunlara da bir şekilde faydamız olması gerekiyor. Çapraz nakil, kadavrası olmayan hastalarımız için iyi bir nakil oluyor” dedi.

 Yapılan organ nakilinin alternatif bir yöntem olduğunu aktaran Prof. Dr. İdris Şahin ise, “Çapraz nakilinde alternatif olduğunu bilmemiz lazım. Uyun organ bağışçısı olan hastalarımızın kesinlikle çekinmeden çapraz nakil yaptırabilirler” diye konuştu.

  Oğlu Turgay Aslan için böbreğini Bayram Bal’a veren Fadime Aslan, “artık böbrek kardeşi olduk” derken, Sakine Bal ise “Herkes böreğine iyi baksın” şeklinde mutluluk ifadelerini belirttiler.  Kendisinin artık böbrek yetmezliği rahatsızlığından kurtulduğunu belirten Bayram Bal ise, çok mutlu olduğunu ve emeği geçen herkese teşekkür etti.  Fadime Aslan ile de artık akraba olduklarını söyleyen Bal, birbirlerinin ziyaretine gidip geleceklerini ifade etti.

  

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SÜTLÜCE JANDARMA KONTROL NOKTASINI ZİYARET...
AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Bülent Tüfenkci ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, sokağa...

Haberi Oku