Malatya:
FELAKETİN RAPORU

HABER MERKEZİ

Kayısı Araştırma İstasyonu tarafından yapılan çalışma sonucu kayısıdaki don zararına yönelik Zirai Don Tespit Raporu dün açıklandı. Rapora göre; kayısıdaki don zararı yüzde 90 ile 95 arasında. Don zararı sadece kayısıda değil, Malatya il genelindeki bir çok meyve dondan önemli ölçüde etkilenmiş durumda.

Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürü Yaşar Zengin'in yanı sıra İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde görevli Ziraat Mühendisleri Şevket Başyiğit, Fevzi Çiçek, M.Akif Canal, Sedat Uslu, Hayat Çiçek, Badin Kılıç, Suat Cantürk ve Yücel Yangözgül'ün imzası ile hazırlanan Zirai Don Tespit Raporu dün akşam saatlerinde açıklandı.

 

“AFET NİTELİĞİNDE DEĞERLENDİRİLEBİLECEK DÜZEYDE”

Açıklanan Zirai Don Tespit Raporu’nda “ Malatya il genelinde 29-30-31 Mart 2014 tarihlerinde İlçelere göre değişmekle birlikte orta ve yer yer kuvvetli don olayı meydana gelmiştir. Rakıma göre farklı fenolojik evrelerde bulunan kayısı ve diğer meyve türlerinde meydana gelen bu durum “Zirai Don” oluşmasına neden olmuştur. İl genelinde afet niteliğinde değerlendirilebilecek düzeyde meyve ağaçlarında olumsuz etkiler meydana getirmiştir. Don hadisesinden önce ortalama mevsim sıcaklıklarının geçmiş yıllara göre daha yüksek seyretmesinin etkisiyle kayısı ağaçları fenolojik olarak 700-1100 metre rakımda küçük meyve, 1100-1500 metre rakımdaki alanlarda kısmen çiçek kısmen de taç yaprakları dökülüp kılıftan çıkma evresindedir. Rakımı 1500 metrenin üzerindeki alanlarda ise çiçeklenme, çiçeklenme başlangıcı ve kısmen tomurcuk safhasındadır. Diğer meyve türlerinde, elmada tomurcuk evresinde; kiraz ve vişnede kısmen çiçeklenme ve tomurcuk evresinde iken cevizde dişi organların olgunlaşmaya başladığı safhadadır. Belirtilen tarihlerde Malatya Meteoroloji İl Müdürlüğü’nün 08.04.2014 tarih ve 1735 sayılı yazıları ile Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirilen sıcaklık değerleri aşağıda tablo halinde verilmiştir. Sıcaklık derecelerinin İlçelere göre değişmekle birlikte 29.03.2014 tarihinde 7,8 derece ile -2,8 derece aralığında, 30.03.2014 tarihinde -1,1 derece ile -8,2 derece aralığında, 31.03.2014 tarihinde ise -1,5 derece ile -6,9 derece aralığında ve uzun süreli seyrettiği tespit edilmiştir. Özellikle 30 Mart 2014 tarihinde esen soğuk ve şiddetli rüzgarın etkisi ile de meyve ağaçlarında soğuktan etkilenme daha fazla olmuştur” şeklinde bilgi verildi.

 

RAPOR BAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

Hazırlanan raporun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bildirildiği bildirilerken,  Raporda şu bilgilerde yer aldı; “Ayrıca Malatya genelinde ilçeler bazında örneklik teşkil edecek şekilde rakım, topografik yapı, meyve ağaçlarının fenolojik evreleri, çeşit bazında yoğun yetiştiricilik yapılan bölgeler göz önünde tutularak tespit çalışması yapmak üzere Malatya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve ilgili İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarından oluşan 5 adet ekip oluşturulmuştur. Teknik Ekipler tarafından 5-6-7 Nisan 2014 tarihlerinde bütün ilçelerimizde çalışmalar tamamlanarak tespit çalışmasına esas tutanak ve raporlar tanzim edilmiştir. “

 

 KAYISIDAKİ HASAR ORANI YÜZDE 90-95

Kayısı Araştırma İstasyonu Zirai Don Tespit Raporunun sonuç bölümünde ise şu bilgiler yer aldı; “İlimiz genelinde bütün ilçe ve farklı fenolojik evrede ve rakımda bulunan meyve ağaçlarında 5-6-7.04.2014 tarihlerinde lokal bazlı yapılan ön hasar tespit çalışması sonucunda İlimiz genelinde ortalama Kayısıda yüzde  90-95, Cevizde yüzde 90-95, Elma’da yüzde 75, Kiraz-Vişne de yüzde 90, bir İlçemizde yoğun yetiştiriciliği yapılan Nar’da yüzde 100, Arapgir İlçemizde ise bağda yüzde 10 civarında hasar meydan geldiği tespit edilmiştir. Söz konusu ön hasar tespit çalışması olup kesin hasar tespit çalışması Mayıs sonu itibariyle yapılabilecektir.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku