Malatya:
Geçtiğimiz yıl 4 bin 677 ton  üretim gerçekleşti
                        Yeni Malatya- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz yıl ülkemizde 111 bin 335 ton alabalık üretiminin gerçekleştiği, bunun yüzde 4.2’sini oluşturan 4 bin 677 tonunun Malatya’da üretildiği bildirildi.

                Malatya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce ‘Alabalık’ üretimiyle ilgili yapılan açıklamada, “ Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ülkemizde son yıllarda hızla gelişim göstermektedir. İlimiz de özellikle Alabalık üretimi açısından bu hıza ayak uydurmuş ve önemli bir sektör haline gelmiştir.” denildi.

 

                Açıklamada, “ İlimizde 2013 yılı Eylül ayı itibariyle 77 adet Alabalık tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerin 32 adedi karada ve 45 adedi ise barajda olup toplam kapasiteleri 14.150 ton/yıl’a ulaşmıştır. TÜİK verilerine göre, İlimizin 2012 yılı alabalık üretim miktarı 4.677 ton/yıl olup bu tesislerin yapmış oldukları üretimlerine karşılık, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan destekleme miktarı ise 2.193.199,00 TL olarak gerçekleşmiştir.” denildi.

                Malatya Üretimde 5.Sırada

                Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada  daha sonra şu bilgilere yer verildi:

                “ 2012 yılında, Türkiye’deki iç sularda Alabalık yetiştiriciliği toplam üretim miktarı 111.335 ton/yıl olarak gerçekleşmiştir. Alabalık yetiştiriciliğinde beş yıl öncesinde ilimizin adı bile geçmezken, son beş yılda yapılan çalışmalar neticesinde, 2012 yılında, Ülkemizdeki toplam iç su Alabalık üretiminin % 4,2’si İlimizde üretilmiştir. Bu üretim miktarı ile İlimiz TÜİK verilerine göre Türkiye’deki alabalık üretiminde iller bazında 5. sıraya yükselmiştir. İlimizin alabalık yetiştiriciliğinde kısa zamanda ulaşmış olduğu bu büyük ilerlemede; tesislerin başlangıcından, kurulumuna, yapılan denetimler neticesinde, üretime verilen desteklemelere kadar Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmaların büyük katkısı olmuştur. Ayrıca tesis kurulumu aşamasında İnşaat-Alet-Ekipman benzeri giderleri için hibe programları yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) gibi kuruluşlarında katkıları unutulmamalıdır. TKDK kurumunun Kırsal Kalkınma Programı (IPARD), on birinci çağrı ilanı yayınlanmış olup, başvuruların 30.09.2013 - 30.10.2013 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir. FKA kurumunun da yıl boyunca farklı alanlarda destekleme ve hibe programları bulunmaktadır. Üreticilerimizin yatırım, inşaat, alet-ekipman, teknik destek gibi konularda destekleme ve hibe programlarından yararlanmak istemeleri halinde yukarıda belirtilen kurumlarla irtibata geçmeleri gerekmektedir.”

                Yapılan açıklamanın son bölümünde de şöyle denildi:

                “İlimizin alabalık üretimi açısından kat ettiği mesafe ve geldiği düzey Türkiye’de söz sahibi olan iller arasına girerek önemli seviyeye ulaşmıştır. 77 adet yetiştiricilik tesisi, 1 adet su ürünleri işleme fabrikası ile yıllık yaklaşık 25-30 milyon TL’lik ciroya ulaşılmış olup, oluşturduğu katma değer ve istihdam ile ihracata katkısı da düşünüldüğünde, İlimizin en önemli gelir kaynağı olan Kayısıdan sonra Alabalık üretimi, alternatif olarak ilimizde önemli bir sektör haline gelmiştir.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

BATTALGAZİ’DE YARI OLİMPİK HAVUZ ÇALIŞMALARI...
Göztepe Mahallesinde yapımına başlanan Yarı Olimpik Kapalı Yüzme havuzu inşaatındaki çalışmalar sürüyor....

Haberi Oku