Malatya:
İl Genel Meclisi Eylül Toplantıları Başladı
Malatya’daki tarihi Karakaş Konağı yine hizmete açılmadan ortada kaldı. Barolar Birliği’ne verilen konak, yeniden alındı.

İl Genel Meclisi’nin Eylül ayı toplantıları başladı. İl Özel İdaresi Salonu’nda Naci Şavata’nın başkanlığında düzenlenen İl Genel Meclisi toplantısında gündemdeki maddeler görüşüldü.

Eğitim-Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonunda görüşülüp rapora bağlanan merkez ilçede bulunan Karakaş Konağı İl Genel Meclis Kararı ile Barolar Birliği’ne belli süreyle verilen yer ile ilgili raporu okunup karara bağlandı. Niyazi Mısri Caddesi’nde bulunan ve birkaç kez onarılan ancak bir türlü hizmete açılamayan tarihi Karakaş Konağı konusu görüşüldü.

Karakaş Konağı bulunan taşınmaz restore edilerek kültürel ve turizm amaçlı olarak kullanılmak üzere 2 yıllığına İl Özel İdaresine tahsis edilen Karakaş Konağının sosyal ve kültürel amaçlı kullanılmak üzere hazineden 33 yıllığına İl Özel İdaresi adına kiralanmasına karar verilmesinden sonra akabinde söz konusu Karakaş Konağı restore edilmek üzere Barolar Birliği tarafından İl Özel İdare hesaplarına 192 bin TL ödenek aktarıldığı, ancak Maliye Hazinesi tarafından tahsis edilen bir yerin ikinci bir kişi veya kuruluşa verilemeyeceğini beyan ettiği bildirildi.

Ayrıca İl Özel İdaresi ile yapılan görüşmeler sonucunda Barolar Birliği tarafından İl Özel İdaresi hesaplarına aktarılan 192 bin TL ödeneğin Barolar Birliği’ne iade edilmesi kararlaştırıldı.

Böylece Karakaş Konağı’nın yine sahipsiz kaldığı ve turizmin hizmetine açılma durumunun şimdilik olmadığı ifade edildi. Karakaş Konağı hakkında İl Genel Meclisi’nin önümüzdeki günlerde temenni kararı alması bekleniyor.

Bu arada, İmar ve Bayındırlık Komisyonunda görüşülüp rapora bağlanan Merkez İsmetiye Mahallesinde bulunan, mülkiyeti İl Özel İdaresine ait, 4 bin 668 metrekare yüzölçümlü taşınmazın üzerine Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası yapılması amacıyla, söz konusu taşınmazın Emniyet Genel Müdürlüğüne tahsis edilmesi ile ilgili raporu okunup karara bağlandı.

Diğer yandan, İmar ve Bayındırlık Komisyonunda görüşülüp rapora bağlanan Doğanşehir ilçesi Güne Doğru Köyü Akpınar mevkiinde bulunan 474 parsel numaralı parselin "Konut Alanı ve Yeşil Alan (Park)" olarak 6,50 metre yapılaşma şartlarıyla ilgilisince hazırlatılmış olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı önerisi ile ilgili raporu okunup karara bağlandı.

İmar ve Bayındırlık Komisyonunda görüşülüp rapora bağlanan Hekimhan ilçesi Dumlu Köyü ile Kösehasan Köyü arası mevcut köy yolunun yol ağına alınması ile ilgili raporu okunup karara bağlandı.

Öte yandan, Göztepe Uçbağlar Mahallesi’ndeki tekel depolarına uygun bir yere TEDAŞ tarafından 2 adet trafo yapılması için imar planı tadilatı yapılması, merkez Tokluca Köyü’nün içme suyu sorununu giderilmesi, Merkez Karatepe Köyü’nün sulama suyu sorunun çözülmesi önergeleri de ilgili komisyonlarda görüşülmek üzere havale edildi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku