Malatya:
İLK MECLİS, SULTANSUYU'NU SATMADI

 

BURHAN KARADUMAN

Malatya’nın gelecekte kullanabileceği yeşil alanlardan birisi olan Sultansuyu Tarım İşletmesine (Sultansuyu Harası) ait arazilerin Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi olarak kullanılmak istenmesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk kuruluş yıllarında ihtiyaç duyulan parasal kaynağa rağmen 1922 yılında satılmadığını gündeme getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Hamdi Doğan tarafından yayımlanan “Birinci Mecliste Malatya Milletvekilleri ve Siyasi Faaliyetleri 1920-1923” adlı kitabında ilginç bir belge ve Meclis Tutanağı bulunuyor.  Tutanağa göre,  “Malatya’daki Sultansuyu Çiftliğinin Ziraatçılara Satılması İçin Maliye Vekaleti’ne İzin Verilmesi Hakkındaki 15 Mayıs 1921 Tarihli Kanun Tasarısı” hazırlanarak 20 Nisan 1922 tarihli Birinci Meclis’in oturumunda gündeme getirildiği görülüyor.

 

İLK TALİPLİ, İLK MECLİS’TE

 Birinci Meclis’te görev yapan Malatya milletvekili Lüfi Bey, 20 Nisan 1922 tarihli oturumda yaptığı konuşmada, “Bugün farz edelimki, 1.5 milyon lira tahmin ediyoruz. Arz ettiğim gibi bu noksan kısmın suyunu ikmal ve araziyi iska edersek tamamiyle 4 milyon lira kazanabiliriz. Yani menabi-i hazineyi bu suretle tezyid etmiş oluruz. Sonra çiftliğin satılıp satılmaması meselesine gelince hiçbir zaman devlet rençberlik edemez. Bu arazinin satılması zaruridir, tabiidir. Arazi satılmazsa böyle muvakkat rençberlerin elinde kalacak. Arazi imar edilmeyecek, bağ yapılamıyor, bahçe yapılamıyor ve bunun için kimse itimad edip de emek sarf edemiyor. Bunlar satılacak olursa hem o muhit terakki ve teail etmiş olur, hem hazine defaten külliyetli bir meblağ almış olur. Hem de öşründen hazine pek büyük istifade etmiş olur. Binaenaleyh kanaatim bu tarzdadır. Artık hakikati halin bil-muhakeme tatbiki Heyet-i Aliyelerine aittir” ifadeleriyle satışı savunuyor.

 

92 YIL SONRA YİNE AYNI SENARYO

Sultansuyu Tarım İşletmesi için satılma senaryosu 92 yıl sonra yeniden gündeme getirildi. Malatya’nın 15-20 yıl sonra yeşil alan ve sosyal donatı alanı olarak kullanılabilecek alanlardan birisi olma ihtimali çok yüksek olan Sultansuyu Tarım İşletmesi’ne ait bir bölüm arazinin hayvancılık organize sanayi bölgesi yapılmak istenmesi kamuoyunun tepkisini çekiyor. Kurtuluş Savaşı veren ve şiddetle paraya ihtiyacı olan TBMM, buna rağmen 92 yıl önce  Sultansuyu'nun satışına sıcak bakmamıştı. Tarım İşletmesi yaşatılarak günümüze kadar gelmesi  sağlandı. O kanun teklifini İlk Meclis’teki Malatya Milletvekili Lüffi Bey vermişti, ancak gerçekleşmedi.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku