Malatya:
İnsanın doğayla ilişkisi bu sergide

 

 

GÜLER HAZAR

Malatyalı Fotoğraf Sanatçısı Mahmut Orhan Alkaya, doğa ve insan ilişkisini konu alan 'Hüsn-ü Tabiat-Doğanın Estetiği' adlı sergisini 17 Ocak Cuma günü saat 14.00'de Malatyapark AVM'de açıyor. 45 fotoğrafın yer alacağı sergi, yaşamın 4 önemli unsuru olan, hava, su, toprak ve ateş üzerinden insan ve doğa ilişkisini anlatıyor.

Aynı zamanda merkeze bağlı Alişar Köyü'nde kayısı yetiştiriciliği ile uğraşan fotoğraf sanatçısı Orhan Alkaya, ilk kişisel sergisini, Malatya'nın dünyaca ünlü tarımsal ürünü olan kayısıdaki insan emeğini konu alan "Güneşin Altın Yumurtası Kayısı" adıyla bir yıl önce yine Malatya Park AVM'de açmıştı.

 

Alkaya, ikinci kişisel sergisinde ise bu kez insanoğlunun,  bitmek bilmeyen kâr ve tüketme hırsıyla kendi yaşam alanı olan doğaya verdiği zararı, kentleşme ve sanayileşmeye bağlı olarak insanın doğaya yabancılaşmasını, toprağı ve suyu yok edip betonlaşmayı uygarlık sayan insanoğlunun kendi yaşamının aleyhine olacak şekilde doğada yarattığı tahribatı fotoğrafın diliyle anlatıyor.

 

Bakanlığın açtığı yarışmada birinci olmuştu

 

Fotoğraf Sanatçısı Orhan Alkaya, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi ile Denizbank'ın işbirliğinde geçtiğimiz Aralık ayında 5. kez düzenlenen 'Ulusal Tarım ve İnsan Yarışması'nda 'Çiftçi ve Üretici' kategorisinde ikinci kez birincilik ödülü almıştı. Yarışmaya 5 ayrı fotoğrafla katılan Alkaya'nın diğer 4 fotoğrafı ise sergilenmeye değer görülmüştü.

 

“Karpuzun ağaçta yetiştiğini, portakalın tarlada yetiştiğini zanneden bir nesil yetişiyor”

 

Orhan Alkaya, bu fotoğraf çalışmasına nasıl başladığını ve insan-doğa ilişkisini neden konu edindiğini 'Sergiye Çağrı' yazısında şöyle ifade ediyor:

İkinci binyılın başlarında insanoğlu, teknolojinin yardımıyla tabiata egemen olma mücadelesinde epeyi bir yol almış gözüküyor.

Kapitalizmin aşırı kar ve tüketme hırsı; tabiat'ın kendini yenilemesini neredeyse engelleyecek aşamaya geldi. Bu savaş; Akarsuları, havayı, toprağı bitki çeşitliliğini hızla yok ediyor.

Şimdilik savaşı insanoğlu kazanmış gibi gözüküyor. Ancak doğa henüz son sözünü söylemiş değil. Sanki insanoğlunun aşırı kar hırsının, çılgınca tüketme şehvetinin durulmasını bekliyor. Aklın ve sağduyunun ağır basmasını umuyor.

Sanayileşmenin etkisiyle insanlar kırsaldan kentlere doğru hızla akarken, mega kentler, metropoller oluşturdular. İnsanlar dev plazalarda çalışıp, uydu kentlerde yaşar oldular. İş ve ev hayatı arasına sıkışıp kalan insanlar hızla doğaya yabancılaşmaya başladılar. Suyla ilişkilerini gökdelenlerin teraslarında oluşturdukları yapay havuzlarla sınırlı tutuyorlar, bitkilerle temaslarını hobi bahçeleri ile gerçekleştiriyorlar. Karpuzun ağaçta yetiştiğini, portakalın tarlada yetiştiğini zanneden bir nesil yetişiyor.

 

 Oysa tabiat, insanlar farkında olmasa da dört mevsim diye adlandırdığımız devinimine ara vermiyor. Her ilkbahar sular yine coşuyor, dağlar yine yeşilleniyor ağaçlar yine tepeden tırnağa çiçeğe bürünüyor. İnsanlar bin bir çeşit otomobillerin içinden sadece bakıyorlar.  Güneş doğarken ya da batarken suların yanışını, sıradağların ahengini yaprakların kırağı ile dantel gibi işlenmesini, ateşin sırrını görmüyorlar. Sadece bakıyorlar. AŞIK VEYSEL kör gözleri ile Kızılırmağın her bahar coşup etrafını yıktığını, sonunda Karadeniz'e teslim olup sakinleştiğini seziyor. Bin bir çeşit çiçekler ile cıvıldaşan böcekleri, meleşen kuzuları görüp ''saklarım gözümde güzelliğini'' dizesini sazına söyletiyor. Ancak sözde gözleri sağlam insanlar bunları göremiyorlar.

Toprağı ve suyu hızla yok edip betona dönüştürmeyi uygarlık sayan insanoğlu için ne yaman bir çelişki?

İşte; bu fotoğraf çalışmama böyle bir görmezliğe ve aymazlığa dikkat çekmek için başladım diyebilirim. Suyun ve ateşin ritmini yeryüzünün rengini,  kış ve kırağının yaprakları oya gibi işlemesini, havada pamuk gibi uçuşan mütevazi bir bitkiye yakından bakınca inanılmaz bir ritim ve renk cümbüşü barındırdığını gösterme çabasındayım. Bu fotoğraflar aracılığı ile insanların doğaya daha dikkatli bakmasını birazcıkta olsa sağlayabilirsem ne mutlu.

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku