Malatya:
Kalitesiz Yakıttan Uzak Durulması İstendi
İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından belirtilen yakıt kriterlerine uyulması istendi.

Malatya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre İl Mahalli Çevre Kurul Kararı gereğince Cizre, Silopi, Gölbaşı ve benzeri kükürt, kül ve partikül madde oranı yüksek, kalori değeri düşük kömürler ile kükürt oranı yüksek fuel-oilleri satın alan, depolayan, kişi, kurum, kuruluş, işletmeler ve apartman yöneticileri hakkında yasal işlemler uygulanacak. Yasaklanan kömürlerin ve fuel-oillerin alınmasının vatandaşlara mali açıdan ve ısınma yönünden fazla bir faydası olmadığı, tam tersine zararı olduğu belirtilerek uyarıda bulunuldu.

Kışlık yakacakları alırken dikkat edilmesi gerekenlerin kaydedildiği açıklamada şunlara yer verildi:

“İl Mahalli Çevre Kurul Kararı gereğince Malatya Belediyesi hudutları, Battalgazi, Yeşilyurt ilçeleri Belediye hudutları ile merkez ilçe Belde belediyelerden Dilek, Hanımın Çiftliği, Orduzu, Topsöğüt ve Şahnahan, Battalgazi ilçesi, Belde Belediyelerden Hatunsuyu, Hasırcılar, Yeşilyurt ilçesi Belde Belediyelerden Bostanbaşı, Gündüzbey ve Yakınca Belediye hudutları içerisinde; yakılması ve satılması yasaklanan kömürlerin özelliklerini taşıyan Cizre, Silopi, Gölbaşı isimli ve buna benzer kömürler vatandaşlar tarafından alınmamalıdır. Satılan bu kömürlerin kükürt oranı yüksek olup kalori değeri düşüktür. Bu nedenle aşırı hava kirliliğine neden olmaktadır. Vatandaşlarımızın herhangi bir zarara uğramamaları için kömür alırken torbalanmış ve istenilen değerlerde (Kükürt, Kalori, Kül oranları) belirtilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca açık kömür çevre kirliliğine sebebiyet verdiğinden tamamen yasaklanmıştır.

Çeşitli yollarla elde edilen ham petrole yine ucuz motorin ilave ederek inceltilen yakıtlar kalorifer yakıtı adı altında satılmaktadır. İstenilen özelliklere uymayan, bünyesinde çeşitli patlayıcı, ince gazlar ve lpg ihtiva eden bu yakıtların kalorifer yakıtı olarak kullanılması can ve mal kaybına sebep olduğundan dolayı yakıt alırken dikkatli davranılmalıdır.

Düşük vasıflı fuel-oillerin satın alınıp kullanılması ile doğacak kayıplar, kış aylarında havaların soğuması ile katılaşarak yakıt tankının dibine çökmesi ve sistemi tıkaması gibi birçok problemlere sebep olmaktadır. Kükürt ve kurum oranı yüksek fuel-oillerin yanması esnasında çevreyi ve havayı aşırı derecede kirletmektedir. Fuel-oil getiren, satan firmalardan her yakıt dolu tanker için fatura ve irsaliye belgesi istenilmesi ve yapılan kontrollerde bu belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir.

Son günlerde doğalgaza geçişlerin yoğun olması nedeni ile site ve apartmanlar eski yakma sistemi olan fuel-oilli sistemlerden vazgeçilmesi sureti ile yangın ve patlama gibi olumsuzluklara sebebiyet verilebilmektedir. Yakıt tanklarının temizliği ve kesimini ehliyetli ve yetki almış firmalara belge ibrazı sureti ile vermeleri gerekmektedir. Aksi durumda yetkili firmalara verilmemesi sonucunda site ve apartman yöneticileri hakkında yasal işlemlerin yapılacağı önemle duyurulur.”

Açıklamada ayrıca, yakıt alırken korsan firmalardan alınmamasına özen gösterilmesine vurgu yapılarak şunlar belirtildi:

“Kömür torbaları üzerinde; kömürü üreten ve satışa sunan firmaların ismi ve haberleşme adresi, telefon, faks, kömürün menşei, cinsi, kömürün fiziksel veya kimyasal özelliği, uygunluk ve satış izin belgesi olmasına dikkat edilmelidir. Kömür torbaları üzerinde yazan ağırlıklar bazen birbirini tutmadığından kömür alırken tartarak alım yapılmalıdır.

Belirlenen kurallara uymayan vatandaşlar ile satıcılar hakkında yasal işlemler sıkı bir şekilde uygulanacaktır. Ayrıntılı bilgi almak ve şikâyetlerini iletmek isteyen vatandaşlar Malatya Belediyesi Çağrı Merkezi’nin 444 51 44 nolu telefon numarasından Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü yetkililerine ulaşabilirler.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SÜTLÜCE JANDARMA KONTROL NOKTASINI ZİYARET...
AK Parti MKYK Üyesi ve Milletvekili Bülent Tüfenkci ile Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, sokağa...

Haberi Oku