Malatya:
Özdemir,  'Ankara kararı Rektör'ün değil,  cerrahi kurulun kararı'

GÜLER HAZAR

Dün öğlen saatlerinde geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle anjiyo işlemi yapıldıktan sonra, kalp ameliyatı yapılmak üzere Ankara’daki bir hastaneye kaldırılan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik’in ameliyatı için, Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi yerine Ankara’da bir hastane tercih edilmesinin, yoğun ziyaretçi trafiğinin yaratabileceği sosyal endikasyonların önlenmesi amacından kaynaklandığı belirtildi.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik’in ameliyatı için Ankara’da bir hastane tercih edilmesinin tamamen sosyal nedenlerle alınan bir karar olduğunu söyledi.

Konuya ilişkin sorularımızı cevaplandıran Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “Sayın hocamızın Malatya yerine Ankara’da bir hastanede ameliyat edilmesine yönelik kararın alınması, Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi’nin bu alanda herhangi bir yetersizliği olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü TÖTM’de her gün bu türden en az 3 başarılı ameliyat yapılıyor artık. Ameliyatın Ankara’da yapılmasına yönelik karar, anjiyodan sonraki birkaç saat içinde akın akın gelmeye başlayan ziyaretçi trafiğinin yaratabileceği sosyal endikasyonların önlenmesi amacıyla alındı. Ayrıca şunu belirteyim ki, bu karar Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik ya da ailesi tarafından değil, anjiyo sonrası toplanan ve aşırı izdiham yaratan ziyaretçi trafiğinin yaratabileceği tehlikeleri göz önüne alan Cerrahi Kurul karar verdi” dedi.

Prof. Dr. Ramazan Özdemir, Rektör Cemil Çelik’in rahatsızlık nedeniyle kendilerine başvuru sürecini şöyle anlattı:  “Rektörümüz Sayın Cemil Çelik, geçtiğimiz hafta İstanbul’dan Malatya’ya dönerken beni aradı ve göğsünde ara ara sıkışmalar meydana geldiğini söyledi. Telefonla konuşmamızda Malatya’ya gelir gelmez başta kalp olmak üzere hemen bir kontrolden geçirme kararı aldık. Malatya’ya geldikten hemen sonra da kolundan, 10 dakika içinde gerçekleştirdiğimiz ve tıp literatürüne hastaya sağladığı büyük konfor nedeniyle ‘Sosyete anjiyosu’ olarak adlandırdığımız anjiyo işlemini uyguladık”.

‘Kalp damarlarında ciddi darlık olduğu için stende uygun bulunmadı’

Anjiyo işleminde Prof. Dr. Cemil Çelik’in kalp damarlarında ciddi darlık tespit edildiğini belirten Prof. Dr. Ramazan Özdemir “İki damarında ciddi darlık tespit ettik. Ciddi darlığın olduğu damarlardan biri ana damar olduğu için stende uygun bulunmadı. Bunun üzerine Cerrahi Konsey toplanarak ameliyata karar verildi” diye konuştu.

‘Ameliyatın Ankara’da yapılması kararı, aşırı ziyaretçi trafiğinin yaratacağı sorunlardan dolayı alındı’

‘Ameliyatın Malatya TÖTM yerine Ankara’da yapılması tercihinin neden yapıldığı?’ şeklindeki sorumuza da cevap veren Prof. Dr. Ramazan Özdemir, “Bu tercih Malatya TÖTM’deki herhangi bir yetersizlikten kaynaklanmıyor. TÖTM’de artık her gün bu türden en az 3 kalp ameliyatı yapılıyor. Hatta Cerrahi Konsey ameliyata karar verdikten sonra biz ameliyat hazırlıklarını yaptık. Her şey hazırdı ameliyat için. Fakat anjiyo sonrası birkaç saatlik ziyaretçi trafiğini değerlendiren Cerrahi Konsey, ameliyat sonrası bu trafiğin çok daha yoğunlaşacağını, bunun da ciddi sosyal endikasyonlar ve enfeksiyon tehlikesi yaratacağını öngördü. Bunun üzerine ameliyatın Malatya dışında, Ankara’da yapılması kararı alındı. Alınan karar tümüyle sosyal nedenler ve endişelerden kaynaklandı” diye konuştu.

‘Yoğun bakıma girişi engellemek sorun olmaya başlamıştı’

Prof. Dr. Cemil Çelik’in anjiyo işleminin saat 10.00 gibi yapıldığını, bundan sonraki birkaç saat içinde haber alan öğretim üyeleri, diğer akademik personel, idari personel ve Malatya’nın üst düzey yöneticileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri hastaneye akmaya başladı. Bu insanların yoğun bakım ünitesine girişini engellemek bile kısa sürede sorun oluşturmaya başladı. Şimdi düşünün,  Malatya’nın üst düzey yöneticileri gelmiş, sayın hocamızı ziyaret etmek istiyor. Nasıl engelleyeceksiniz? Bu tür durumlarda yoğun bakımın steril tutulması çok zorlaşıyor. İnsanları engellemek bir hayli zorlaşıyor. Hastanın psikolojisi de bozuluyor doğal olarak. Kurul toplandı ve bu sakıncalı halleri değerlendirdi. Sonuçta, sosyal endikasyonların önlenmesi amacıyla ameliyatın Ankara’da yapılması kararını aldı. Kurul böyle daha iyi olacağına karar verdi” dedi.

‘Şikâyetini İstanbul’dan gelirken bana bildirdi. İsteseydi o zaman İstanbul’da kalır ameliyat olurdu’

Prof. Dr. Ramazan Özdemir, ameliyatın Ankara’da yapılmasının sosyal nedenler dışında hiçbir gerekçesi olmadığını vurgulayarak, “Sayın hocamızın rektörlüğünü yaptığı üniversitenin hastanesine güvenmemesi söz konusu olamaz. Sayın hocamız kalbindeki rahatsızlığına ilişkin ilk şikayetini bana İstanbul’dan dönerken bildirdi. Böyle bir güvensizlik olsaydı Malatya’ya dönmeden İstanbul’da ameliyat olurdu. Üstelik, Ankara tercihi, kendisi tarafından değil, daha önce de belirttiğim gibi sosyal nedenlerle toplanan kurul tarafından alındı” ifadelerini kullandı.

‘Prof. Dr. Bektaş Battaloğlu da burada’

Kendisinin Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik ile birlikte ambulans uçakla Ankara’ya geldiğini belirten İnönü Üniversitesi Kardiyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir son olarak  ‘Kalp ve Damar Cerrahisi ABD Öğretim Üyesi, çok değerli hocamız Bektaş Battaloğlu da bu sabah Ankara’ya geldi. İnşaallah başarılı bir ameliyat gerçekleşecek. Malatya’ya, üniversite camiamıza iyi haberler vereceğimize yürekten inanıyorum.” 

Ameliyat edildi
Bu arada, İnönü Üniversitesi  Rektörü Prof.Dr. Cemil Çelik'in Ankara Güven Hastanesi'nde dün saat 13.00'de ameliyata alındı.  Prof.Dr. Murat Kurtoğlu başkanlığındaki bir ekibin gerçekleştirdiği ameliyata İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Bektaş Battaloğlu da katıldı. Yaklaşık 4 saat süren ameliyatta, Prof.Dr. Çelik'in tıkalı olan 3 damarının değiştirildiği bildirildi.
Çelik'in ameliyatının başarılı geçtiği öğrenildi.
İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Büyükşehir'den Konaktepe'ye Ziyaret
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kuluncak İlçesi Konaktepe Mahallesinde yapımı...

Haberi Oku