Malatya:
Sağlıkta Akreditasyon Standartlarının Geliştirilmesi
Sağlıkta akreditasyonda önemli adım atıldığı belirtilirken, akredite olmayan sağlık kuruluşlarının bu yıl eksikleri giderip, akredite almaları istendi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Malatya İl Sağlık Müdürlüğü ve diğer sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Sağlıkta Dönüşüm Programı ile başlayan nitelikli ve etkili sağlık hizmeti için kalite ve akreditasyon hedefine yönelik çalışmalarda önemli bir noktaya gelinmiştir.

Sağlıkta Akreditasyon Sisteminin oluşturulması ve akreditasyonu için hazırlanan programın ilk aşamasını SAS Hastane setinin akreditasyonu oluşturmaktadır. Bilindiği üzere Mart 2013'ten itibaren çalışmalarına hız verilen akreditasyon faaliyetleri kapsamında Sağlıkta Akreditasyon Standartlarının geliştirilmesi amacıyla ilgili kamu kurumlan, hastaneler (kamu, özel, üniversite), uzmanlık dernekleri ve meslek örgütlerinin yanı sıra sağlık yöneticileri, sağlık çalışanları, akademisyenler, hasta hakları çalışanları ile hasta ve hasta yakınlarının görüşlerine başvurulmuştur. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan Görüş ve Öneri Platformları aracılığıyla sizlerden gelen geri bildirim ve öneriler, çalışmalar esnasında değerlendirilmiştir.

Yine aynı kapsamda meslek uzmanlarının katılımları ile 4 çalıştay gerçekleştirilmiş ve Sağlıkta Akreditasyon Standartları Hastane Setine son şekli verilmiştir.

Yapılan tüm bu çalışmalar aynı zamanda ISQua'nm Değerlendirme takvimine uygun olarak raporlanmış ve 26 Ağustos 2013 talihinde Final Raporu ve Ekleri ISQua Değerlendirme Ekibinin incelemesi amacıyla ISQua'ya gönderilmiştir.

ISQua Değerlendirme Ekibi tarafından 16-27 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılan değerlendirme 1 Kasuıı itibariyle ISQua üst kuruluna Değerlendirme Raporunun incelenmesi amacıyla sunulmuştur.

ISQua Akreditasyon Üst Kumlu tarafından yapılan inceleme 09 Ocak 2014 itibariyle sonuçlanmış ve Sağlıkta Akreditasvoıı Standartları-Hastane Seti’nin uluslararası düzeyde akredite edildiği kararı 17 Ocak 2014 tarihinde Bakanlığımıza bildirilmiştir.

Sistemin diğer iki aşaması olan Değerlendirici Eğitim Programının Akreditasyonu ile Kurumsal Yapının Akreditasyonunun 2014 yılı sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir.

Bakanlığımızca geliştirilen uluslararası kabul görmüş bu standartlar ile akredite olmak isteyen hastaneler sürecin tamamlanması ile birlikte ilk başvurularını yapabileceklerdir.

Akreditasyon çalışmalarında elde edilen bu önemli başarıya katkı sağlayan kamu kurumları, özel sağlık kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve tüm diğer kurumsal paydaşlarımız ile sağlıkta kaliteye gönül veren tüm bireysel paydaşlarımıza teşekkür ederiz.”

İlgili Galeriler
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Casa Şehitliği'nde Tabela Yenilendi
Malatya'nın Akçadağ ilçesi'nde bulunan ve yayınımız üzerine gündeme gelen 'Casa Şehitliği'nde...

Haberi Oku